Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Węgrzy chcą przyjęcia euro. Ale dopiero w przyszłości
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.07.2023 08:38

Węgrzy chcą przyjęcia euro. Ale dopiero w przyszłości

Banknoty euro
Domena publiczna

Zdecydowana większość mieszkańców Węgier chce wprowadzenia euro w kraju. Z drugiej strony Węgrzy uważają również, że obecnie jest na taki ruch za wcześnie.

Węgrzy chcą przyjęcia euro

Kwestia wprowadzenia wspólnej waluty w krajach członkowskich UE nadal jest kwestią dyskusyjną. Jedne kraje odwlekają ten moment w czasie lub są mu otwarcie przeciwne, z kolei inne chcą jak najszybciej dołączyć do strefy euro.

Jak wynika z informacji Gazety.pl, najnowszy sondaż Eurobarometru przeprowadzony na Węgrzech pokazuje spore poparcie społeczeństwa dla przyjęcia euro. Jest ono wyraźnie wyższe od innych państw wciąż pozostających przy swoich walutach.

Wciąż za wcześnie

W porównaniu z badaniem sprzed 10 lat, ilość Węgrów popierających wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej zwiększyła się o 3 pp i obecnie wynosi 72 proc. Podobny wynik zanotowano tylko w Rumunii - tam wynosi on 71 proc. Z kolei przeciwko wprowadzeniu euro jest 25 proc. Węgrów - o 3 pp mniej niż dekadę temu.

Jednocześnie z badania przytaczanego przez Gazetę.pl wynika, że dla 69 proc. mieszkańców Węgier na wprowadzenie wspólnej waluty jest jeszcze za wcześnie. 39 proc. boi się, że zmiana waluty skończy się wzrostem cen, zaś 26 proc. - że kraj zostanie pozbawiony kontroli nad własną gospodarką.

Wprowadzenie euro nieuniknione

Spora część Węgrów sądzi również, że wspólną walutę europejską wprowadzi się w kraju w ciągu najbliższych 10 lat. Z danych przytaczanych przez Gazetę.pl wynika, że taką przyszłość widzi blisko połowa respondentów.

Z informacji Gazety.pl wynika również, że sondaż został przeprowadzony na początku II połowy kwietnia tego roku. Grupa reprezentatywna wyniosła tysiąc osób.

Tagi: Węgry euro