Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Euro w Polsce. Jest jasny sygnał dla nowego rządu
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 16.11.2023 15:45

Euro w Polsce. Jest jasny sygnał dla nowego rządu

Donald Tusk
Flickr, European Parliament

Jednym z tematów, który pobudza opinię publiczną do dyskusji jest kwestia przyjęcia euro w Polsce. Wiele osób opowiada się za wprowadzeniem wspólnej waluty, jednak nie brakuje również przeciwników takiego rozwiązania. Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla Radia ZET pokazuje, czego tak naprawdę chcą Polacy, wskazując tym samym kierunek dla nowego rządu.

Donald Tusk premierem. Jaka będzie jego decyzja?

Bardzo możliwe, że wkrótce w Polsce władzę przejmie koalicja składająca się z KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Opozycyjne ugrupowania wskazały wspólnego kandydata na Prezesa Rady Ministrów i jest nim Donald Tusk. Specjalnie dla Radia ZET pracownia IBRiS przeprowadziła sondaż, z którego jasno wynika, w którym kierunku powinni podążać politycy zasiadający w przyszłym rządzie. Polacy bardzo klarownie przedstawili swoją opinię na ten temat. Szczegóły poniżej.

Z NBP popłynął jasny sygnał. To ważna informacja dla milionów Polaków

Czy nowy rząd powinien dążyć do wprowadzenia euro w Polsce?

Na pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem nowy rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro?", 7,9 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 13,3 proc. "raczej tak”. Z kolei 43,4 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie nie”, 19,5 proc. "raczej nie”, a 15,9 proc. pytanych odpowiedziało "trudno powiedzieć”. Z powyższego wynika, że zdecydowana większość ankietowanych jest przeciwna wprowadzeniu euro w Polsce w najbliższych latach.

Serwis zwraca uwagę, że przeciwko wstąpieniu Polski do strefy euro opowiadają się przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Warto wiedzieć, że aż 85 proc. spośród tych, którzy są zdecydowanie na "nie" to zwolennicy PiS. Skąd taka zgodność?

Politycy PiS przeciwko wprowadzeniu euro w Polsce

Może to wynikać z przyjętej przez polityków PiS narracji, zgodnie z którą wprowadzenie euro będzie równoznaczne z wprowadzeniem drożyzny. “My - jako Prawo i Sprawiedliwość - również chcielibyśmy w tej sprawie zabrać głos i stanowczo zaprotestować, powiedzieć jasno i wyraźnie nie. Nie dla euro, jeżeli chodzi o wprowadzenie tej waluty, tutaj u nas w kraju” - powiedział na konferencji prasowej w styczniu br. Rafał Bochenek z PiS.

W listopadzie 2022 r. w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kaczyński mówił, że przyjęcie euro zatrzyma proces wzbogacania się Polaków, a nawet go cofnie. Stwierdził, iż Polska nie jest związania w tej kwestii z Unią Europejską żadną umową, więc może wejść do strefy euro nawet za 50 lat. Dodał, że polityczni przeciwnicy jego formacji wprowadziliby europejską walutę pod wpływem Niemiec.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony 10 listopada 2023 r. metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1067 osób.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, forsal.pl, money.pl.

Tagi: euro waluta Rząd