Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Zerowy VAT na żywność. Donald Tusk usłyszał decyzję z Brukseli
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 16.11.2023 10:36

Zerowy VAT na żywność. Donald Tusk usłyszał decyzję z Brukseli

Donald Tusk
Flickr, European People's Party

Zerowa stawka VAT na żywność miała zapewnić ulgę finansową konsumentom, którzy z powodu wysokiej inflacji, zmuszeni byli płacić coraz więcej za podstawowe produkty. Jak się okazuje, przyszły rząd pod wodzą Donalda Tuska może podjąć działania mające na celu przedłużenie obniżonej do 0 proc. stawki VAT na żywność.

Zerowy VAT na żywność. Sposób na rosnące ceny żywności

Choć stworzenie rządu zostało powierzone Mateuszowi Morawieckiemu, bardzo prawdopodobne, że ze względu na posiadanie większości parlamentarnej, władzę będzie sprawować koalicja z Donaldem Tuskiem na czele. Jak udało się ustalić serwisowi money.pl, bardzo prawdopodobne, iż lider partii opozycyjnych przedłuży zerowy VAT na żywność w 2024 r.

Przypomnijmy, że obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5 proc. stawką podatku, obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 r. Będąca elementem wygasającej w styczniu tarczy inflacyjnej obniżona stawka VAT obowiązuje do końca 2023 r., ale bardzo możliwe, iż zostanie przedłużona.

Musisz coś załatwić w urzędzie? Ważne zmiany wchodzą już 17 listopada

"Pytanie tylko, co powie Unia Europejska"

Zgodnie z doniesieniami, politycy, którzy prawdopodobnie będą niedługo sprawować władzę, niechętnie wypowiadają się w sprawie przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność w przyszłym roku. Koalicjanci obawiają się przede wszystkim reakcji Unii Europejskiej. - Zerowy VAT powinien być utrzymany. Pytanie tylko, co powie Unia Europejska - powiedział w rozmowie z serwisem polityk koalicji.

Okazuje się, że Unia być może pozwoli Polsce na przedłużenie tego instrumentu finansowego. Powołując się na ustalenia unijnych urzędników, serwis podaje, że wprawdzie Komisja Europejska zaleciła prowadzenie “ostrożnej polityki fiskalnej”, jednak decyzja o tym, jak będzie wyglądać krajowa polityka podatkowa z uwzględnieniem tych zaleceń, “należy do każdego państwa członkowskiego”.

Zerowy VAT na żywność. Jakie produkty są objęte tą stawką podatku?

Co w sytuacji, gdy zerowy VAT nie żywność nie zostanie przedłużony? Przywrócenie tego podatku do poziomu sprzed lutego 2022 r. może bardzo negatywnie wpłynąć na portfele Polaków. Przypomnijmy, że wśród produktów z zerową stawką VAT znajdują się m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, mleko i produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny, orzechy a także warzywa i owoce oraz ich przetwory.

Źródło: money.pl, gov.pl.

Tagi: Zakupy VAT Handel