Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Najnowsze dane GUS o inflacji. Eksperci prognozują wzrost jeszcze w tym roku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.11.2023 12:54

Najnowsze dane GUS o inflacji. Eksperci prognozują wzrost jeszcze w tym roku

paragon
Iberion

Główny Urząd Statystyczny opublikował ostatnio oficjalne dane dotyczące tego, ile wyniosła inflacja konsumencka w październiku. Okazuje się, że eksperci prognozują wzrost jeszcze w tym roku.

Inflacja w październiku

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikował oficjalne dane o inflacji w październiku 2024 r. Okazuje się, że była wyższa niż wskazywały prognozy, choć i tak oznacza spadek tempa wzrostu cen. - Inflacja konsumencka w Polsce w październiku 2023 r. wyniosła 6,6 proc. rok do roku - podaje GUS. Prawdopodobnie jest to efekt uwzględnienia rosnących cen paliwa w październiku.

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

Co najbardziej podrożało w październiku?

- W październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), żywności (o 0,5 proc.), mieszkania (o 0,3 proc.) oraz łączności (o 1,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt. proc., 0,13 pkt. proc., 0,09 pkt. proc. i 0,06 pkt. proc. Z kolei niższe ceny w zakresie transportu (o 2,2 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,20 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc. - przekazał w środę Główny Urząd Statystyczny. 

Wzrost inflacji jeszcze w tym roku

Okazuje się, że eksperci przewidują lekki wzrost inflacji w najbliższych miesiącach. - W najbliższych dwóch miesiącach inflacja może lekko wzrosnąć - docelowo do około 7,0 proc. w grudniu. Będzie to wynikać głównie ze wzrostu cen energii i paliw, a także końca korzystnych efektów statystycznych. Tym samym inflacja na koniec roku będzie wyższa niż w październiku, ale niższa niż we wrześniu - przewiduje doradca w zespole makroekonomii PIE Marcin Klucznik.

Tagi: Inflacja