Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Holandia. Nastolatkowie fałszowali banknoty euro na zwykłej drukarce. Wystarczyła im instrukcja z Google'a
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.03.2023 21:39

Holandia. Nastolatkowie fałszowali banknoty euro na zwykłej drukarce. Wystarczyła im instrukcja z Google'a

pieniądze-gotówka-euro
Unsplash

Dziennik "Financieele Dagblad" poinformował w piątek o piątce holenderskich nastolatków, którzy fałszowali banknoty euro używane w 22 krajach. Jeden z zatrzymanych wyznawał policji, że było to wręcz dziecinnie proste  wystarczyła im drukarka atramentowa i instrukcja z Google'a.

Wydrukowali ponad 20 tys. fałszywych banknotów

Zagraniczny dziennik przekazał, że nastolatkowie wydrukowali ponad 20 tys. fałszywych banknotów o nominałach 20 i 50 euro. Użyto ich w 22 krajach. Chłopcy mieszkający w Almere w środkowej Holandii potrzebowali do tego zwykłej atramentowej drukarki i instrukcji znalezionej w Google.

Masowa produkcja w szopie

Proces produkcyjny podrobionych banknotów trwał kilka miesięcy i odbywał się w wynajętej szopie. Gotowe banknoty nastolatkowie sprzedawali przez internet. Do wpadki doszło zupełnie przypadkowo, podczas rutynowej kontroli w punkcie firmy DHL. Jej pracownicy natrafili wówczas na paczkę zawierającą kilkaset fałszywych banknotów o nominale 50 euro.

Policja rozpoczęła śledztwo; po ustaleniu fałszerzy pod ich autami umieszczono sygnalizatory i podsłuchy — podaje "Financieele Dagblad". Pięciu młodych mężczyzn  w tym dwóch piętnastolatków  zatrzymano pod koniec 2022 roku. Teraz stanęli przed sądem.
 

Grozi im do pięciu lat więzienia

Prokuratura domaga się kary od 18 miesięcy pozbawienia wolności do nawet pięciu lat. Jako argument podano oszukanie wielu uczciwych ludzi.