Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Złotówka nie wstaje z kolan. Euro trzyma się mocno
Maria Glinka
Maria Glinka 27.10.2020 01:00

Złotówka nie wstaje z kolan. Euro trzyma się mocno

Kurs euro pod koniec października 2020 r.
Pixabay/krzys16

Kurs euro wysoki, ale nie najwyższy

Druga fala pandemii sprawiła, że kurs euro ponownie poszybował w górę. Portal bankier.pl donosi, że relacja euro do złotego wzrosła od 12 do 27 października z poziomu 4,45 zł do 4,59 zł. W dalszym ciągu nie udało się przełamać ważnej bariery 4,60 zł za 1 euro choć szanse pojawiły się we wtorek 27 października tuż po godzinie 9. Wtedy to kurs euro wynosił 4,5859, czyli ponad 1 gr więcej niż w poniedziałek 26 października wieczorem.

Złoty nie był tak słaby względem unijnej waluty od marca 2020 r., kiedy to niemal cały świat ogarnęła panika związana z nadejściem koronawirusa. Puls Biznesu podaje, że to właśnie na wiosnę padł tegoroczny rekord – kurs euro osiągnął poziom 4,60 zł.

Kurs euro zależny od sytuacji epidemicznej

Marcowe podwyżki były powiązane ze strategią ogólnokrajowych blokad, na którą postawiły niemal wszystkie państwa Starego Kontynentu. Aktualny wysoki kurs euro jest powiązany z trwającym tzw. pełzającym lockdownem. W trakcie jesiennej fali pandemii rządy poszczególnych państw nie decydują się bowiem na całkowite, nagłe zamrożenie gospodarki, a systematycznie wyłączają poszczególne jej sektory.

Jednak wobec pogarszającej się sytuacji epidemicznej w kraju (dzisiaj aż 16 300 nowych przypadków koronawirusa, 132 ofiary śmiertelne) pojawiły się doniesienia, jakoby polski rząd rozważał wprowadzenie pełnego lockdownu - mimo że wiosenna blokada doprowadziła do największego załamania gospodarki od ponad trzech dekad. Czy wobec tak dynamicznej sytuacji kurs euro przekroczy ważną granicę? Być może przekonamy się niebawem.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Kursy walut pod koniec października 2020 r.

Wahania w kursach można dostrzec nie tylko w przypadku euro, ale i innych walut. Według porannych wyliczeń z wtorku 27 października kurs dolara amerykańskiego wyniósł 3,88 zł, czyli o około połowę grosza więcej niż w poniedziałek. Z kolei wycena franka szwajcarskiego podskoczyła o niecały grosz do poziomu 4,2764 zł.

Za jednego funta brytyjskiego należało zapłacić 5,0519 zł, czyli o niecały 1 gr więcej niż w poniedziałek. Waluta Zjednoczonego Królestwa zbliżała się do tego ważnego progu od niemal miesiąca – jeszcze 28 września kurs funta brytyjskiego utrzymywał się na poziomie 4,98 zł.

Tagi: waluty euro