Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Euro w Polsce chce coraz więcej Polaków. Pozytywnych ponad 50 proc. badanych
Radosław Święcki
Radosław Święcki 16.07.2021 02:00

Euro w Polsce chce coraz więcej Polaków. Pozytywnych ponad 50 proc. badanych

Kto zapłaci za czołgi?
Pixabay/PhotoMixCompany

Ponad połowa Polaków opowiada się za wprowadzeniem w naszym kraju euro - wynika z badania Eurobarometru. Aż trzy czwarte respondentów obawia się jednak, że wspólna europejska waluta doprowadził do wzrostu cen.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu Polaków chce przyjęcia euro

  • Ilu respondentów obawia się wzrostu cen

  • Kiedy według Polaków powinniśmy przyjąć europejską walutę

Ponad połowa Polaków chce euro

W ramach najnowszej edycji badania Eurobarometru (badanie opinii mieszkańców krajów należących do Unii Europejskiej) sprawdzono jaki stosunek do euro mają obywatele państw, które do tej pory nie przyjęły tej waluty. Poza Polakami w sondażu, którego szczegóły opisuje "Gazeta Wyborcza" wzięli udział respondenci z Bułgarii, Czech, Chorwacji, Węgier, Rumunii, a także Szwecji.

Sondaż pokazuje, że ponad połowa obywateli badanych państw opowiada się za przyjęciem euro. Średnie poparcie dla europejskiej waluty wyniosło 57 proc.

Okazuje się, że poparcie Polaków wobec euro jest zbliżone do sondażowej średniej. Zastąpienia złotówki europejską walutą chce bowiem 56 proc. naszych rodaków, zaś 41 proc. jest temu przeciwnych.

W porównaniu z badaniem sprzed roku poparcie dla euro wśród Polaków wzrosło aż o 8 pkt proc. O tyle samo zmniejszyła się grupa przeciwników wspólnej waluty.

Nieco ponad połowa polskich uczestników badania (51 proc.) twierdzi, że przyjęcie euro miałoby pozytywne skutki dla krajowej gospodarki. 42 proc. jest przeciwnego zdania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obawiamy się wzrostu cen

Niemal trzy czwarte Polaków (74 proc.) obawia się natomiast, że wprowadzenie euro doprowadziłoby do wzrostu cen. Także 33 proc. badanych uważa natomiast, że rezygnacja ze złotówki doprowadzi do utraty części naszej tożsamości.

Kiedy według Polaków powinniśmy przyjąć euro? Badanie Eurobarometru jasno pokazuje, że nie chcemy się w tej sprawie spieszyć. Jedynie 22 proc. respondentów jest zdania, że powinno to nastąpić jak najszybciej. 40 proc. badanych udzieliło zaś odpowiedzi „po odpowiednim czasie".

Badanie przeprowadzono 20-27 maja z udziałem ponad 7 tys. osób.

Tagi: euro