BiznesINFO.pl

pixabay/NakNakNak

Z pewnością ich używałeś, Unia zdecydowała o całkowitym wycofaniu. Jest ostateczna data zakazu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od Nowego Roku na terenie UE wchodzi w życie zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

  • Do kiedy ostatecznie będą musiały zostać wycofane

  • Jakie inne zmiany wchodzą w życie w związku z ograniczaniem użycia plastiku

Zakaz wprowadzania plastikowych sztućców i słomek

2021 rok to pożegnanie z plastikowymi sztućcami i talerzykami, których od lat używaliśmy chociażby na grillu czy innych imprezach organizowanych w plenerze. Nie będzie również plastikowych słomek i styropianowych tacek. Wraz z nowym rokiem na terenie całej Unii Europejskiej wchodzi w życie zakaz wprowadzania tych produktów na rynek.

Nie oznacza to jednak, że w najbliższych miesiącach nie zobaczymy ich już w knajpach. Może się tak zdarzyć, gdyż jak zauważa organizacja ekologiczna WWF, przykładowo plastikowe talerze mogły zalegać w restauracyjnym magazynie. Czas na ich opróżnienie mija 3 lipca tego roku.

- Oto czego nie zobaczymy od połowy przyszłego roku. Znikną z rynku jednorazowe sztućce, talerzyki i słomki. Wycofane zostaną także styropianowe kubki i opakowania na żywność – informuje w komunikacie prasowym WWF.

Organizacja zwraca uwagę, że produkty te są na tyle problematyczne, że nawet ich selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości.

- Wiele z nich w ogóle nie trafia na składowiska, zanieczyszczają ekosystem i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny. Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich – czytamy w komunikacie WWF.

WWF przypomina, że walka z plastikiem w Unii Europejskiej przybrała na sile w połowie 2018 roku, kiedy to wszedł w życie tzw. Pakiet odpadowy, czyli nowe obowiązki dla krajów członkowskich w zakresie gospodarowania i utylizacji odpadów. Wprowadza on nowe poziomy recyklingu (55 proc. do 2025 r., 60 proc. do 2030 r., 65 proc. do 2035 r.).

Z kolei w marcu 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził Dyrektywę Plastikową, będącą szeregiem przepisów stopniowo wycofujących nieprzetwarzalny plastik z produkcji na terenie Unii Europejskiej. Wśród jej głównych założeń znalazł się właśnie zakaz od 2021 roku wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku, takich jak patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki.

Z kolei od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Od tego samego roku wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. - w 30 proc. Również od 2025 roku poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść  77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

Inne zmiany

WWF zwraca uwagę również na inne zmiany związane z ograniczaniem użycia plastiku. Organizacja przypomina, że od 2021 roku od każdego kilograma tworzywa, którego nie poddano przetworzeniu, państwo członkowskie będzie musiało zapłacić 80 eurocentów podatku. Wpływy z opłaty, mają wesprzeć budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa (tzw. Next Generation EU).

Z danych przywołanych przez organizację wynika, że na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Straż Graniczna załapała się na prezent wart 20 mln zł. Funkcjonariusze mają się z czego cieszyć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]