BiznesINFO.pl

Wikipedia/Marta Malina Moraczewska, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50790361

Górale opuszczą ciupagi. Komisja Europejska daje zielone światło na kolejną tarczę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zakłada nowa tarcza finansowa

  • Na czym ma polegać tarcza regionalna

  • Ile pieniędzy popłynie do Polaków

Tarcza finansowa 2.0. warta dziesiątki miliardów złotych

Tarcza finansowa po raz drugi podratuje kondycję finansową polskich przedsiębiorców. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na pomoc dla firm w ramach drugiej odsłony pakietu finansowego.

- Dzisiaj otrzymaliśmy z KE zielone światło na zaangażowanie naszych środków krajowych. Byliśmy na to gotowi od dawna. Teraz jednak, gdy informacja zwrotna z KE do nas dotarła, uruchamiamy proces legislacyjny - oznajmił szef rządu. Z jego przekazu wynika, że do przedsiębiorców ma trafić łącznie 35 mld zł.

Według listopadowych założeń tarczy finansowej 3 mld zł mają otrzymać mikrofirmy, 7 mld zł - małe i średnie przedsiębiorstwa, a 25 mld zł - duże spółki. Portal innpoland.pl podaje, że środki na ten cel mają pochodzić z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tarcza finansowa pozwala na uzyskanie bezzwrotnych dotacji. Jednak dla poszczególnych przedsiębiorstw wyznaczono konkretne warunki, po spełnieniu których nie trzeba będzie oddawać pobranych środków.

W przypadku mikroprzedsiębiorstw kryterium to utrzymanie działalności gospodarczej na dzień 31 grudnia 2021 r. oraz średniego zatrudnienia w 2021 r. (w porównaniu do 2020 r.). Również małe i średnie firmy muszą podtrzymać działalność do końca przyszłego roku. Co więcej, warunkiem braku konieczności zwracania pieniędzy jest w ich przypadku rozliczenie nadwyżki w terminie po 31 października 2021 r. (bez możliwości rekompensaty poniesionych kosztów przekraczających otrzymane wsparcie). Poza tym właściciel musi przedłożyć rozliczenie straty netto w oparciu o sprawozdania finansowe.

Subwencja pozyskana w ramach tarczy finansowej może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, m.in. wynagrodzeń pracowników. Środki nie mogą zostać użyte jako przedpłata kredytów, leasingów itp. Poza tym tarcza finansowa nie może posłużyć jako środek na płatności do właściciela oraz osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem przedsiębiorstwa. Zasady tarczy finansowej zakazują także wykorzystania pieniędzy w celu przejęcia innego podmiotu lub akwizycji (M&A).

Tarcza finansowa to nie wszystko. Wystartuje także tarcza regionalna

Tarcza finansowa to nie jedyna pomoc, którą deklaruje rząd. Premier przekazał, że rząd wesprze także poszczególne obszary kraju poprzez tarczę regionalną. Wszystko z uwagi na nowe obostrzenia, które zaczną obowiązywać już od 28 grudnia. Z punktu widzenia góralskiej turystyki najbardziej niekorzystne jest zamknięcie stoków

- Chcę też powiedzieć o specjalnej tarczy dla gmin i powiatów, które są zagrożone obostrzeniami związanymi z koronawirusem - to głównie gminy południowe. Brak szybkiej reakcji na kryzys może wywołać bardzo negatywne konsekwencje na rynku pracy - wyznał Morawiecki. Premier dodał, że wyspecjalizowana tarcza finansowa ma być wsparciem dla górskich miejscowości „ od Ustrzyk Górnych po Jelenią Górę ”. Szef rządu zadeklarował, że pomoc otrzymają także wszystkie gminy ulokowane w rodzimych pasmach górskich.

Gospodarczy Sztab Kryzysowy oszacował wysokość wsparcia dla miejscowości, która w ostateczności ma sięgnąć nawet 1 mld zł. Konkretne programy dla poszczególnych regionów mają zostać przedstawione przez rząd w przeciągu kilku dni.

Portal bankier.pl donosi, że środki na regionalną tarczę finansową będą pochodziły z budżetu państwa. Premier wyjawił, że pieniądze zostały zarezerwowane na ten cel dzięki „ uszczelnieniu systemu podatkowego ”. - To, że mogliśmy tak szybko zareagować, jest związane z naprawą finansów publicznych państwa polskiego - podsumował Morawiecki.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >