Bankructwo, obostrzenia i koronawirus. Polacy przeżywają dramat.
Pixabay, StockSnap
Autor Kamila Jeziorska - 19 Grudnia 2020

Wójt nie ma złudzeń. Jego gminę czeka fala bankructw

Bankructwo to widmo, którego najbardziej obawiają się przedsiębiorcy dotknięci obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Wójt gminy Kościelisko nie owija w bawełnę i zapowiada masowe bankructwa tamtejszych mieszkańców utrzymujących się z turystyki, ale to nie wszystko, bowiem słuchy o upadkach firm dochodzą też z handlu.

Bankructwo czeka na stoku

"Być albo nie być; oto jest pytanie" - to teraz największa bolączka wielu przedsiębiorców, którzy wcale nie muszą utożsamiać się z Hamletem, duńskim księciem Williama Shakespeare’a. Wręcz przeciwnie, przez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa ich biznes znalazł się na skraju bankructwa.

Przypomnijmy, że kilka dni temu rząd wprowadził od 28 grudnia do 17 stycznia narodową kwarantannę, podczas której zamknięte pozostaną hotele - nawet pod pretekstem podróży służbowej rezerwacja noclegu będzie niemożliwa oraz stoki narciarskie. Obostrzenia dotkną także galerie handlowe, gdzie funkcjonować będą mogły markety budowlane, sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko, przyznał, że rząd nie negocjował i nie konsultował wprowadzania nowych obostrzeń. W wywiadzie dla RMF FM mężczyzna przyznał, że pakiet rozwiązań przygotowany przez samorządy nie został nawet częściowo uwzględniony przez resort.

- Cieszyło nas, że wyciągi będą mogły działać, ale okazuje się, że tylko przez najbliższe 10 dni. Oprócz wyciągów powinny móc funkcjonować gastronomia i hotele. Mówiliśmy o tym, żeby przedłużyć ferie, żeby mógł się rozłożyć ten ruch turystyczny. Proponowaliśmy, żeby hotele przyjmowały tylko gości z negatywnym wynikiem testu i ozdrowieńców. Bezpieczny sezon zimowy w turystyce jest możliwy i będziemy w stanie zaproponować takie rozwiązania, żeby było to możliwe - tłumaczył w rozmowie.

Emeryci mogą być nieźle zaskoczeni. Rząd zmienia datę wypłaty emeryturEmeryci mogą być nieźle zaskoczeni. Rząd zmienia datę wypłaty emeryturCzytaj dalej

Krupa podkreślił, że samorządowcy posiadają listę obiektów turystycznych w swojej gminie, jednakże nie wyobraża sobie, że miałby ją udostępnić funkcjonariuszom policji. - Na podstawie jakich przepisów? - pyta retorycznie.

Bankructwo przez obostrzenia

- Okres świąteczno-noworoczny dla niektórych firm stanowił co najmniej połowę przychodów, które osiągały w dalszej części roku - przyznał i powiedział, że samorządowcy mieli nadzieję na luzowanie obostrzeń po Nowym Roku.

Sygnały dotyczące bankructw przez pandemię koronawirusa dochodzą także z branży handlowej. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług przeanalizował dane handlowe za weekend 12-13 grudnia 2020 r. z 14-15 grudnia ubiegłego roku, dane są porażające - informuje Business Insider.

Jak się okazuje, odwiedzalność sklepów w okresie przedświątecznym w tym roku spadła aż o 48 proc., natomiast poszczególne przedsiębiorstwa zanotowały nawet 68 proc. mniej klientów. Jednocześnie spadek sprzedaży wyniósł średnio 38 proc.

- Powołujemy się na analizy i twarde dane, używamy argumentów merytorycznych, ale ukrywamy realne emocje. Wyniki sprzedaży i odwiedzalności w naszych sklepach w centrach handlowych są dramatycznie złe i chcemy by wybrzmiało to głośno i wyraźnie - kolejne obostrzenia dotyczące handlu odetną nam tlen, który teraz podtrzymuje nas jeszcze przy życiu! - przestrzega zarząd ZPPHiU cytowany przez BI.

Niestety, ale fala bankructw może dotknąć nie tylko branżę turystyczną i handlową. Na negatywne skutki obostrzeń narażeni są również restauratorzy, przedstawiciele branży beauty czy artyści.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News