Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Własna Firma

Własna Firma

Własna firma – od czego zacząć?

Założenie własnej firmy stanowi marzenie milionów Polaków. Niektórych motywuje po prostu chęć zdobycia większych zarobków, zaś w innych przypadkach argument ekonomiczny ma znaczenie drugorzędne – liczy się po prostu pogoń za marzeniami. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą w naszym kraju, własna firma coraz częściej stanowi optymalną alternatywę dla pracy na etacie. Rozmaite ulgi na star (głównie w przypadku składek ZUS) pozwalają na korzystniejszą alokację zasobów na początkowym etapie działalności, a ilość niezbędnych do wypełnienia formalności jest mniejsza. Łatwiej jest również pozyskać kapitał początkowy.

Jak założyć własną firmę? Przede wszystkim liczy się dobry pomysł. To właśnie na jego bazie powinieneś rozpisać biznesplan, a także przeanalizować sytuację rynkową w branży, w której chcesz rozpocząć działalność. Zastanów się również nad tym, skąd pozyskać fundusze na rozpoczęcie działalności. Czy posiadasz wystarczające oszczędności, czy będziesz musiał zaciągnąć kredyt w banku? A być może Twój pomysł jest tak dobry, że warto już na wstępie postarać się o wsparcie inwestorów lub finansowanie społecznościowe (crowdfunding)?

Założenie własnej firmy – jakie formalności?

Formalności jakie należy spełnić aby założyć działalność gospodarczą, nie są już dziś tak duże jak kiedyś. W pierwszej kolejności musisz udać się do Urzędu Miasta właściwego ze względu na siedzibę prowadzonej działalności i wypełnić formularz CEiDG-1. W formularzu będziesz musiał podać najważniejsze dane dotyczące swojej firmy, takie, jak adres prowadzonej działalności, nazwę firmy, czy swoje imię i nazwisko. Najistotniejszy jednak będzie numer PKD, który określi rodzaj (lub rodzaje) prowadzonej przez Ciebie działalności.

Kolejnym krokiem jest udanie się do Urzędu Skarbowego i zarejestrowanie się jako podatnik VAT. Co ważne, odpowiedni formularz musisz wypełnić nawet w sytuacji, w której jesteś zwolniony z obowiązku opłacania podatku VAT. Finalnie będziesz jeszcze musiał zarejestrować się w ZUS jako płatnik – również w sytuacji, w której zamierzasz skorzystać ze zwolnienia.

Pamiętaj także, że polskie prawo daje Ci możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Działalność nierejestrowana, zgodnie ze swoją nazwą, pozwoli Ci na pominięcie wszystkich formalności, o ile tylko spełnisz przewidziany ustawą warunek – nie możesz osiągać przychodów większych, niż 75% minimalnego wynagrodzenia.

Rodzaje działalności gospodarczej

Własna firma niejedno ma oblicze. Na terenie Polski możesz prowadzić działalność gospodarczą pod wieloma postaciami, z których każda ma swoje wady i zalety. Najprostszym i zarazem najczęściej zakładanym rodzajem firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). 

Istnieje jednak szansa, że będziesz mieć inne potrzeby, wobec czego inna forma prowadzenia działalności bardziej do Ciebie przemówi. Możesz prowadzić własną firmę także pod postacią spółki cywilnej, spółki kapitałowej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna), lub spółki osobowej (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna). 

Pokaż więcej

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo
22.11.2022 17:47 Ważny komunikat dla przedsiębiorców: za niezłożenie tej deklaracji zapłacą ZUS-owi karę w wys. 5 tys. zł

Wszyscy przedsiębiorcy (również ci, którzy płacą składki tylko za siebie) są zobligowani do comiesięcznego przesyłania deklaracji ZUS DRA. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z możliwością błędnego rozliczenia przez ZUS, gdyż wymiar składek zostanie ustalony automatycznie. Kara pieniężna za nieprzesłanie deklaracji rozliczeniowej to nawet 5 tys. zł.

Maspex
02.11.2022 21:42 Własny biznes bez konieczności rejestracji firmy i płacenia składek ZUS. Korzystne zmiany w przepisach

Dorabiasz „na boku”, a może chcesz przetestować rynek, oferując ciekawą usługę lub produkt zanim oficjalnie założysz firmę? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, mamy dla ciebie dobre wiadomości.

archive-3859388 1920
22.03.2022 09:33 Bilans‌ ‌sprawozdawczy‌ ‌jednostki‌ gospodarczej‌ ‌a‌ ‌aktywa‌ ‌firmy‌

Po zamknięciu ksiąg rachunkowych każda jednostka gospodarcza zobligowana jest do wykonania bilansu sprawozdawczego. Jest on podstawą do stworzenia sprawozdania finansowego, które opiera się na zestawieniu aktywów i pasywów firmy. Czym są aktywa i jak ujęte są w bilansie?

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
22.03.2022 09:31 Przedsiębiorcy obawiają się odcięcia gazu. Gazownie rozsyłają do nich pisma

Polska Spółka Gazownictwa rozesłała pisma do przedsiębiorców. Dowiedzieli się z nich, że mogą zostać odcięci od dostaw gazu. PSG bowiem zakwalifikowała ich "do kategorii odbiorców podlegającym ograniczeniom w 12. stopniu zasilania". Oznacza to, że w przypadku wprowadzenia ograniczeń, nie będą mogli oni korzystać z gazu – podaje money.pl.Jak wynika z pism, które Polska Spółka Gazownictwa rozesłała do przedsiębiorców zostali oni zakwalifikowani do kategorii odbiorców podlegającym ograniczeniom w 12. stopniu zasilania. Urząd Regulacji Energetyki, wskazał w rozmowie z money.pl, że przygotowywanie planów wprowadzania ograniczeń jest działaniem rutynowym, odbywającym się corocznie od wielu już lat.Czytamy dalej, że polskie przepisy zostały dostosowane do unijnych regulacji i nowe rozporządzenie w tej sprawie wprowadzone zostało w kwietniu 2021 r. Nie jest więc to zapis nowy, jednak obecna sytuacja na rynkach gazu i energii wyczuliła przedsiębiorców na wszelkie niepokojące sygnały. Jak uspokaja Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE, przesyłanie tego typu informacji jest jednak działaniem standardowym i nie wynika z bieżącej sytuacji czy to na wschodzie Europy, czy w związku problemami na rynku gazu.– Opracowane przez tych operatorów dokumenty na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej pozwalają na zapewnienie ciągłej i bezpiecznej pracy systemu gazowego, a co za tym idzie na dostarczenie gazu ziemnego do możliwie maksymalnego kręgu odbiorców oraz zabezpieczenie dostaw do odbiorców chronionych przed ograniczeniem dostaw gazu w sytuacji ewentualnego jego deficytu – zaznacza Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.Money wyjaśnia dlaczego akurat teraz są prowadzone takie dizałania. Każdy operator systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego gazu musi w 14 dni od dnia otrzymania decyzji Prezesa URE o zatwierdzeniu planu ograniczeń, przekazać informacje o maksymalnych godzinowych i dobowych ilościach poboru gazu ziemnego w poszczególnych stopniach zasilania swoim odbiorcom. Ponieważ plan dla PSG został zatwierdzony, spółka rozsyła stosowaną informację przedsiębiorcom.

ZUS-pieniadze
22.03.2022 09:31 Jeśli firma nie złoży rozliczenia subwencji z tarczy PFR 2.0 zostanie wezwana o zwrot tej kwoty

Jeżeli małe bądź średnie przedsiębiorstwo nie złoży wniosku o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0, wyślemy wezwanie o zwrot tej kwoty – powiedział prezes PFR Paweł Borys. Zaznaczył, że jeśli firma poprosi o rozłożenie tej kwoty na raty, to PFR taką prośbę rozpatrzy. Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie w TVN24 przypomniał, że 15 stycznia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mija termin składania wniosków o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Zaapelował do wszystkich przedsiębiorstw, które nie złożyły jeszcze wniosku, o dopełnienie formalności. Jak dodał, widząc, że przedsiębiorcy nie składają tych wniosków, zdecydowano, by dać im jeszcze tydzień. – Naprawdę apelujemy o to, aby trzymać się tych terminów i złożyć ten wniosek, bo przysługuje prawie 100 proc. umorzenia tych subwencji, które przedsiębiorstwa otrzymają – powiedział Borys.

pieniądze
22.03.2022 09:30 Mały ZUS Plus w roku 2022. Jest szansa na niższą składkę

W Polsce działa prawie 3 mln firm, z czego 327 tys. prowadzących je osób korzysta z „Małego ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy chcą dopiero w tym roku zacząć korzystać z tej ulgi powinni to zgłosić w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą tego zgłaszać ponownie. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2022 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Mają na to czas do 20 lutego. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy to jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. – Zainteresowanie tą ulgą jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus jest zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców w całej Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni. Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. – Decydując się na skorzystanie z ulgi trzeba wiedzieć, ze dotyczy ona tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca musi płacić w pełnej wysokości – przestrzega Kowalska-Matis.

pieniądze (3)
22.03.2022 09:29 Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o ważnych terminach i wypełnianiu obowiązków względem urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy podatkach i opłatach lokalnych. W grudniu 2021 r., osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zapomnieć o kilku istotnych datach.Przed końcem roku uregulować wszystkie sprawy w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.1 grudnia wchodzą w życie zmiany w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Od tego dnia poprawione zostanie postępowanie o zatwierdzenie układu, oznacza to, że dłużnik będzie mógł regulować część zobowiązań, które są objęte układem przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przed egzekucją na poziomie postępowania sanacyjnego.

biznesinfo-1 (1)
22.03.2022 09:28 Przedsiębiorcy mogą podważyć stare odmowy ZUS

Pomimo tego, że termin na odwołanie do sądu w sprawie zwolnienia ze składek minął, firmy mogą łatwo go przywrócić - podaje dziennik "Rzeczpospolita". Jak podkreśla dziennik "Rzeczpospolita", dziesiątki tysięcy przedsiębiorców, którym ZUS w zeszłym roku odmówił prawa do zwolnienia z obowiązku zapłaty składek, ciągle może się tego domagać przed sądem. "W przypadku poszczególnych prowadzących działalność gospodarczą może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych" - podaje gazeta.Z informacji, jakie „Rzeczpospolita” uzyskała w ZUS od marca 2020 r., gdy ruszyło wsparcie z tarcz antykryzysowych, do Zakładu wpłynęło około 2,7 mln wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie z obowiązku zapłaty składek.Gazeta przypomina, że warunkiem zwolnienia było złożenie w terminie deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. "Później, gdy rząd zaproponował wsparcie dla poszczególnych branż, wielu przedsiębiorców spotkało się z odmową, gdy PKD ich działalności wynikające z rejestrów nie figurowało na ustawowej liście" - dodaje "Rz". Jak pokazują statystki ZUS negatywne odpowiedzi Zakładu dotyczyły około 92 tys. wniosków Od tych decyzji przedsiębiorcy złożyli odwołania tylko w 5 tys. spraw. "W ostatnim czasie większość z nich wygrała procesy o prawo do ulg w składkach" - zaznacza gazeta.

Koniec czynnego żalu
22.03.2022 09:28 Koniec czynnego żalu. MŚP poinformowało o swoim sukcesie

Polski Ład przyniesie zmianę przy korektach JPK_VAT. Oznacza, to że przedsiębiorca składający korektę JPK_VAT nie będzie musiał złożyć czynnego żalu. Rząd zdecydował uwzględnić postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, o czym poinformowało jego biuro w komunikacie. Aktualne przepisy przewidują, że sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomi o nim organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Co ważne, nawet jeśli przed złożeniem korekty wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze w sprawie podatnika, z chwilą prawidłowego rozliczenia jest ono umarzane. Na mocy zmian, jakie niesie ze sobą Polski Ład, istotna będzie szybkość złożenia korekty - a ta musi nastąpić przed wszczęciem postępowania przygotowawczego o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

pieni dze-r ka-banknoty-biznesinfo
22.03.2022 09:28 Pieniądze "zamrożone" na fakturze mogą przepaść po 2022 roku

1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe – przypominają eksperci Krajowego Rejestru Długów. Jednak jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Przedsiębiorcy, aby nie stracić pieniędzy zamrożonych w niezapłaconych fakturach, mogą m.in. zawrzeć z dłużnikiem ugodę, w której uzna on ich roszczenia. Krajowy Rejestr Długów zwraca uwagę, że 31 grudnia 2021 r., przedawnią się niezapłacone faktury wystawione w 2019 r., dotyczące np. umów sprzedaży, świadczenia usług i o dzieło.Jak podaje Krajowy Rejestr Długów (KRD) dane z końca września br. pokazują, że łączna kwota zadłużenia polskiego biznesu sięga 11,65 mld zł. Średnio przedsiębiorstwo ma do oddania kontrahentom 41,2 tys. zł. Jak zastrzegli eksperci, nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości. – Należności nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Odzyskanie pieniędzy będzie możliwe, o ile przed końcem roku zawrą z dłużnikiem ugodę, w której uzna on roszczenie – wskazał PAP Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Krajowy System e-Faktur ma ruszyć od 1 stycznia 2022 r.
22.03.2022 09:27 System e-Faktur obowiązkowy za 2 lata. Skarbówka testuje nowe rozwiązanie

Od 1 stycznia 2022 przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z Krajowego systemu e-Faktura. Krajowa Administracja Skarbowa pracuje nad nowym narzędziem, które ma zakończyć erę papierowych faktur.System ma przyspieszyć okres rozliczania podatku VAT z 60 na 40 dni, oraz będzie przechowywał faktury. Oznacza, to że przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać dokumentów i ich archiwizować.W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

8. Kongres Firm Rodzinnych Instytut Biznesu Rodzinnego 1
22.03.2022 09:26 Profesjonalizacja biznesu i rodziny – podczas VIII stacjonarnej edycji Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych

W części wieczornej kongresu, uczestnicy spotkają się ponownie z rodziną Smarczyńskich przechodzącą sukcesję - w spektaklu performatywnym „W rodzinnym zwierciadle” cz. II. Stawka większa niż biznes, czyli odpowiedzialne decyzje rodzin biznesowych – pod takim hasłem spotkają się 27-28 września polscy przedsiębiorcy rodzinni, aby rozmawiać o odpowiedzialności właścicielskiej i profesjonalizacji biznesu i rodziny. To szczególnie ważny temat, gdyż wiele firm stoi obecnie przed wyzwaniem sukcesji i decyzją, co dalej. Dr Adrianna Lewandowska zwraca uwagę, że: dla zachowania jedności rodziny oraz jedności firmy rodzina właścicielska powinna opracować mechanizmy ładu rodzinnego. Potwierdzają to badania firm, które przetrwały kolejne zmiany pokoleniowe i są co najmniej trzecie w generacji zarządzających właścicieli. Kluczowym czynnikiem sukcesu okazało się efektywne wdrażania mechanizmów nadzoru właścicielskiego. Dwudniowe wydarzenie, podczas którego prelegenci skupią się na mechanizmach ładu, nadzoru właścicielskiego, konstytucji firmy rodzinnej, fundacji rodzinnej i alternatywach dla niej oraz innym wyzwaniom właścicieli firm, poprowadzą Adrianna Lewandowska, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego oraz Maciej Stradomski, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Biznesu Rodzinnego. Swoją wiedzą i biznesowym doświadczeniem, szczególnie w obszarze odpowiedzialności właścicielskiej, podzielą się właściciele największych polskich firm rodzinnych. Oprócz prelekcji i dyskusji tematycznych zaplanowane jest także uroczyste wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej wrażliwych społecznie firm rodzinnych nominowanych w Konkursie Firma Rodzinna Roku. Następnie właściciele nagrodzonych przedsiębiorstw wezmą udział w rozmowie na temat skutecznej strategii i rozwoju firmy w oparciu o wartości rodziny biznesowej oraz świadomego dbania o dobro i rozwój pracowników oraz otoczenia biznesowego. Każdy uczestnik otrzyma także opracowany przez Ekspertów Instytut Biznesu Rodzinnego „Kodeks dobrych praktyk dla właścicieli firm rodzinnych” – publikację dla właścicieli, którzy chcą budować skuteczny system nadzoru właścicielskiego, ramy do ułożenia relacji między Radą Rodziny, Radą Nadzorczą, Zarządem a Właścicielami i szukają dobrych praktyk dla opracowania indywidualnych i transparentnych rozwiązań. Na podstawie case study firmy Kross Adrianna Lewandowska porozmawia o dobrych praktykach w budowaniu nadzoru właścicielskiego i profesjonalizacji w zakresie ładu korporacyjnego oraz rodzinnego z przedstawicielami rodziny właścicielskiej: Zbigniewem Sosnowskim, Kacprem Sosnowskim i Maciejem Sosnowskim oraz przedstawicielami Zarządu i Rady Nadzorczej spoza rodziny: Filipem Wojciechowskim i Piotrem Nowjalisem. O odpowiedzialnym budowaniu biznesu na pokolenia oraz wartości dodanej, jaką wniósł do rodzinnego przedsiębiorstwa, opowie dr Adam Mokrysz, Prezes Grupy Mokate. Natomiast temat odpowiedzialnego przywództwa kobiet w firmach rodzinnych przybliży Barbara Woźniak - pełniąca funkcję prezesa i dyrektora sprzedaży w spółkach Ovotek i Eggs Product, należących do Grupy Woźniak. O kulturze organizacyjnej firmy rodzinnej, która stanowi kreatywną siłę w kryzysie, opowiedzą ojciec i córka – mentor i sukcesorka Pałuckiej Drukarni Opakowań – Włodzimierz Olejniczak i Karolina Olejniczak. Zamknięcie Kongresu należy do Romana Wieczorka, byłego Prezesa Zarządu Firmy Skanska Polska oraz - pierwszego i jedynego Polaka - członka zarządu Światowego Grupy SKANSKA w Sztokholmie, jednej z największych firm budowlano - deweloperskich na świecie. Roman znalazł się w bardzo wąskim gronie Polaków, którzy zasiadali w zarządach firm z listy Fortune 500, jest liderem o międzynarodowym doświadczeniu, mentorem wielu sukcesorów i managerów, którzy chcą świadomie kształtować swoje życie.Każdego dnia odbędą się indywidualne prelekcje oraz moderowane przez ekspertów panele dyskusyjne, w których wezmą udział polscy przedsiębiorcy rodzinni. Polscy przedsiębiorcy i eksperci będą rozmawiać o m.in. transparentnych zasadach funkcjonowania firm rodzinnych, fundacjach rodzinnych, alternatywnych zewnętrznych źródłach finansowania inwestycji i budowaniu mechanizmów ładu nadzorczego.

Biznes Info
22.03.2022 09:25 Rząd szykuje limit transakcji gotówkowych. 8 tys. maksymalnie

Ministerstwo Finansów planuje po raz kolejny chce uszczelnić system podatkowy w Polsce. Pomocny ma okazać się Polski Ład. Jednym z postulatów jest ustalenie maksymalnej kwoty sprzedaży za gotówkę pomiędzy firmami. Eksperci mówią, że przedsiębiorcy sobie poradzą z limitem 8 tys. zł. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany planuje resort finansów i czym mają one pomócW jaki sposób przedsiębiorcy ominą przepisyCzy urzędy skarbowe to zauważą

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:25 Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Dotacje bezzwrotne na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to jedna z ostatnich form koronawirusowej pomocy. Przedsiębiorcy wciąż mogą składać wnioski i otrzymać 5 tys. zł. Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega dotacja i komu przysługujeW jakiej kwocie można otrzymać dotacjęDo kiedy i w jaki sposób można składać wnioski

pixabay, Chronomarchie
22.03.2022 09:22 Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Samozatrudnieni stracą na podwyższeniu płacy minimalnej. Przez jej wzrost osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały zapłacić nawet 1 tys. zł więcej składki.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wyniesie płaca minimalna w 2022 r.Dlaczego samozatrudnieni zapłacą więcej składekCzym jeszcze uderza w nich rząd

Biznes Info
22.03.2022 09:22 PFR wymusza zwrot pieniędzy z tarczy. Firmy nie chcą o tym słyszeć, będą się odwoływać

Polski Fundusz Rozwoju rozdysponował pieniędzmi z tarczy antykryzysowej, a teraz chce, żeby firmy je zwracały. PFR zasłania się dostrzeżeniem błędów, natomiast prawnicy mówią wprost: formularz od PFR-u mógł być skonstruowany wadliwie.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego PFR żąda zwrotu pieniędzyCzy wina leży po stronie przedsiębiorcówCo doradzają prawnicy i jak sprawę chce rozwiązać PFR

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki leaves at the end of the first day of the EU summit at the European Council building in Brussels on May 24, 2021. - European Union leaders take part in a two day in-person meeting to discuss the coronavirus pande
22.03.2022 09:20 Premier powiedział wprost do przedsiębiorców. Morawiecki odradza przenoszenie biznesu do Czech

Premier Mateusz Morawiecki nie przebiera w słowach wobec Polaków szukających ucieczki od Polskiego Ładu w Czechach. Argumentuje, że warunki prowadzenia biznesu u naszego południowego sąsiada jest nieopłacalne.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany dla przedsiębiorców szykuje Polski ŁadCzy biznes w Czechach to dobre rozwiązanieCo powiedział premier Mateusz Morawiecki

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks with the media as he departs at the end of the first day of the EU summit at the European Council building in Brussels on May 24, 2021. - European Union leaders take part in a two day in-person meeting to
22.03.2022 09:19 Premier zwrócił się do przedsiębiorców. Odradził im wprost przenoszenie biznesu do Czech

Premier Mateusz Morawiecki uspokaja polskich przedsiębiorców i przestrzega przed przenoszeniem biznesu do Czech. Argumentuje, że po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu, koszty prowadzenia działalności w naszym kraju będą identyczne jak w Czechach.Z tego artykułu dowiesz się:Jak premier odniósł się do sprawy przedsiębiorcówJakich argumentów użył

pixabay, StockSnap
22.03.2022 09:19 Portfel Rafako świeci pustkami. Przyszłość spółki jest nadal niepewna

Przyszłość spółki Rafako maluje się w ciemnych barwach. W przyszłym roku Rafako zrealizuje zamówień na zaledwie 85 mln złotych. Problemy potęguje fakt, że decyzja sądu w sprawie Rafako wciąż nie jest prawomocna.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja firmy RafakoJakie są powody takiej sytuacjiJaka jest szansa dla spółki

pixabay, katyveldhorst
22.03.2022 09:19 Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Polski Ład zamiast zachęcić, odstrasza przedsiębiorców. Ci w obawie przed podwyżkami opłat oraz podatków chcą uciekać do Czech. Okazuje się, że sprawa nie jest prosta, a telefony nie cichną.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany dla przedsiębiorców szykuje Polski ŁadCzemu przedsiębiorcy chcą przenosić biznes do CzechCzy tak łatwo jest prowadzić interes w Czechach

PHOTO: TRICOLORS/EAST NEWS 12.05.2006 wizyta - Prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko N/Z:flagi flaga polska ukraina
22.03.2022 09:19 Ukraina oferuje 12 tys. zł bezzwrotnej pomocy dla przedsiębiorców, którzy powrócą z Polski

Ukraina kusi swoich obywateli powrotem do kraju i oferuje 12 tys. złotych tym, którzy zdecydują się opuścić Polskę. Przedsiębiorcy z Ukrainy prowadzący swój biznes u nas mówią: - To za mało.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda dofinansowanie ukraińskiego rządu do tamtejszych biznesówCzy znajdą się chętniDlaczego Ukraińcy są sceptycznie nastawieni do programu

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:19 Po prezentacji Polskiego Ładu, polscy przedsiębiorcy chcą uciekać do Czech. Setki telefonów dziennie

Czechy oblegane przez polskich przedsiębiorców za sprawą Polskiego Ładu. Program przypomina działanie Robin Hooda, który zabierał bogatym i dawał biednym, a polscy przedsiębiorcy szukają wyjścia z sytuacji. Jak informują Czesi, setka telefonów dziennie to standard.Z tego artykułu dowiesz się:Skąd ogromne zainteresowanie prowadzeniem biznesu w CzechachCzy faktycznie u sąsiadów jest taniejW jaki sposób legalnie przenieść biznes do Czech

business-1149630 1920
22.03.2022 09:16 Etat czy własna działalność

Swego czasu umowa o pracę była normą. Każdy pracownik dążył do tego, aby podpisać ją na czas nieokreślony. Coraz częściej spotykamy się jednak z chęcią zawarcia umowy B2B. Kolejną kwestią jest fakt, że mamy chęć dorabiać do już obecnej pracy. Co jest więc bardziej opłacalne – etat czy własna działalność?

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Ile biznesów upada w ciągu roku? Statystyki

Ile biznesów upada? Statystyki nie są w tym względzie napawającymi optymizmem. Okazuje się, że problem zajmowania się każdym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstwa, trudność ze zdobyciem klientów, spora konkurencja na rynku, problemy z wypłacalnością, a także duże koszta prowadzenia działalności oraz dynamicznie zmieniające się przepisy są najszczęstszymi czynnikami upadku danego przedsiębiorstwa.Według raportu przeprowadzonego przez firmę Euler Hermes, która przyjrzała się upadkom firm na rynku, aż 80% firm upada w pierwszym roku swojej działalności. Po pierwszym roku znika z rynku 30% młodych przedsiębiorstw, zaś po 5 latach funkcjonowania upada kolejne 70% małych oraz średnich firm.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Po co biznesplan? Czy naprawdę jest potrzeby?

Po co biznesplan - pytają często przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają nowy biznes. Zastanawiają się: „Czy naprawdę potrzebuję biznesplanu? Czy pisanie biznesplanu nie jest marnowaniem czasu?” Odpowiedź na te pytania to prawie zawsze „Tak”. Biznes plan jest integralną częścią rozpoczęcia nowej działalności.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Gdzie studiować biznes? Uczelnie z najlepszą ofertą

Gdzie studiować biznes? W ofercie uczelni z całej Polski jest sporo kierunków, które mogą przydać się przyszłemu przedsiębiorcy. Rzeczpospolita podaje jednak, że najwięcej udaje się zarobić magistrowi informatyki, który pracę zaczął jeszcze w czasie studiów. Jednakże nie tylko praca z komputerem może być bardzo obiecująca.Jak podaje ELA, czyli ogólnopolski system monitorujący Ekonomiczne Losy Absolwentów, absolwenci z roku 2016, którzy na rynku poradzili sobie najlepiej, kończyli dane kierunki studiów na wyszczególnionych uczelniach:Informatyka - Politechnika Gdańska,Zarządzanie - Akademii Finansów i Biznesu Vistula,Elektronika i telekomunikacja - Politechnika Warszawska

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Czym jest etyka biznesu - czy warto jej przestrzegać?

Czym jest etyka biznesu? To nic innego jak dziedzina zajmująca się analizą ekonomiczną, refleksją nad etycznym wymiarem biznesu. Chodzi nie tylko o poprawne i zgodne z prawem relacje z klientami, konkurencją i środowiskiem, ale także o podejmowanie decyzji etycznie poprawnych. Takich, które nie prowadzą do szkód.Niektórzy wskazują na to, że fraza "etyka biznesu" jest wewnętrznie sprzeczna. Wynika to z faktu, że etyka nie może być interesowna, a pobudzana jedynie przez czysto moralne intencje. Z kolei biznes jest nastawiony na zysk, więc ma swój interes. Pojęcie to jednak funkcjonuje i odnosi się do moralności w biznesie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Doradca biznesowy - czym się zajmuje i jak może nam pomóc?

Doradca biznesowy - czym się zajmuje taka osoba? Przede wszystkim… doradzaniem, czyli wsparciem przedsiębiorcy na starcie jego biznesu lub w późniejszych etapach pomagając np. zoptymalizować procesy w firmie, aby uzyskać lepsze efekty i większy zysk.