jak założyć firmę
Canva
Autor Redakcja BiznesInfo - 10 Listopada 2020

Poradnik: Jak założyć firmę?

Zastanawiasz się, jak założyć firmę i zwlekasz w obawie przed pomyłką? Nasz mini poradnik przybliży najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem. Podpowiemy też, jakie są możliwości oszczędzania i co zrobić, żeby zyskać bonus za ZUS.

Najwięksi milionerzy lubią powtarzać, że aby osiągnąć sukces nie wystarczy marzyć, lecz trzeba realizować wyznaczone cele. Marzenie o własnym biznesie i nawet najpiękniejsze wyobrażenie o własnej firmie nie wystarczy, jeżeli nie wyznaczymy konkretnych celów i nie będziemy ich sukcesywnie realizować. Ten poradnik pomoże ci w podjęciu pierwszych kroków.

Jak założyć firmę – krok 1: Pomysł, analiza rynku i konkurencji

Jeżeli masz pomysł na własny biznes, przede wszystkim musisz dokonać analizy rynku i konkurencji. Na założenie własnej firmy decydują się także osoby, które nie znalazły atrakcyjnej oferty pracy na podstawie umowy o pracę. Coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnienie swoich pracowników w ramach umowy B2B (samozatrudnienie). Własną działalność chętnie zakładają tzw. freelancerzy.

konto firmowe

Krok 2: Biznesplan

Niezależnie od motywacji i powodów, dla których zakładasz własną działalność, przygotuj biznesplan. Biznesplan pozwoli oszacować strategię rozwoju, metody działania i jest niezbędny w przypadku starania się o pozyskanie środków na inwestycję. Sprawdź też, jakie są aktualne możliwości i warunki otrzymania dotacji z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności.

Krok 3: Decyzje

W zależności od wybranego profilu działalności podejmij szereg decyzji. Wybierz adres siedziby firmy. W wielu przypadkach może to być adres domowy. Jeśli zakładasz punkt usługowy musisz wybrać optymalną lokalizację, uwzględniając obecność lub brak konkurencji w najbliższej okolicy, dostępność miejsc parkingowych dla pracowników i klientów oraz koszty związane z wybraną lokalizacją: (np. czynsz za lokal). Wybierając lokal przeznaczony na usługi gastronomiczne koniecznie sprawdź w urzędach możliwość zamontowania szyldów reklamowych i koszt prowadzenia ogródka restauracyjnego. Z adresem firmowym będzie także związana wysokość opłaty za ubezpieczenie OC dla pojazdów zarejestrowanych na firmę.

Kolejną decyzją, jaką musisz podjąć jest nazwa firmy. Z zasady nazwa firmy jednoosobowej musi zawierać w sobie twoje imię i nazwisko plus to, co wymyślisz. Warto sprawdzić bazę dostępnych domen, żeby móc założyć stronę internetową zgodną z firmową nazwą.

Decyzja o wyrobieniu pieczątki firmowej. Chociaż nie ma przepisów prawnych nakładających obowiązek jej posiadania, warto się do tej decyzji przekonać. Pieczątka firmowa jest przydatna podczas składania deklaracji, wniosków; wskazana podczas składania pism w urzędach (unikamy konieczności wyjaśnień, że nie posiadamy pieczątki); konieczna do przeprowadzenia procedur bankowych.

Informacje, które powinny znaleźć się na pieczątce firmowej:

  • pełna nazwa firmy,
  • adres siedziby,
  • numer NIP i REGON (jeśli został nadany),
  • telefon kontaktowy, adres e-mail, adres strony internetowej.

Decyzja o wyborze kodu lub kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Kody PKD mogą być w każdej chwili zaktualizowane i nie ma ograniczenia ich maksymalnej ilości. Zakładając działalność musimy wybrać minimum jeden kod PKD – określa on rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.

Pozostaje jeszcze wybór opodatkowania dochodów oraz decyzja związana z rejestracją podatnika VAT. W Urzędzie Skarbowym lub na stronie biznes.gov.pl dowiesz się dokładnie, kto ma obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT, a kto jest z niego zwolniony.

Krok 4: Formalności

Rejestracja firmy lub spółki nie jest zbyt skomplikowana. Wiele firm księgowych oferuje kompleksową pomoc w założeniu firmy w ramach podpisania umowy o świadczenie usług. Przed jej podpisaniem warto upewnić się, czy dana firma ma doświadczenie i rekomendacje w zakresie twojej działalności.

W celu zarejestrowania działalności należy złożyć wypełniony wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej – CEIDG-1. Wniosek składamy w urzędzie miasta lub gminy. Należy upewnić się, że wypełniamy aktualnie obowiązujący druk formularza. W przypadku zaistnienia pomyłki, składamy dodatkowy wniosek CEIDG-POPR – formularz do dokonywania korekt.

Po rejestracji firmy następuje zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS (obowiązkowe) i rejestracja podatnika VAT (opcjonalnie). Koniecznie dowiedz się, czym jest „ulga na start” oraz jakie są aktualne składki na tzw. „mały ZUS”. Wskazówka: większość osób ze względu na „mały ZUS” nie zakłada działalności pierwszego dnia miesiąca („mały ZUS” płacimy przez pełne 24 miesiące).

Założenie konta firmowego

Atrakcyjną ofertę prowadzenia konta firmowego przedstawia Idea Bank. Poza oszczędnościami związanymi z opłatami bankowymi, Idea Bank daje swoim klientom możliwość zyskania „bonusu za ZUS” w wysokości aż 300 zł. Warunki skorzystania z promocji znajdziesz na >tej stronie< Przejdź do szczegółów nowej oferty FIRMA+

Zakładając konto firmowe warto pamiętać, że w prowadzeniu własnej działalności wbrew pozorom niezwykle przydatna jest karta debetowa. Jest ona często wymagana np. w przypadku dokonywania rezerwacji w niektórych hotelach podczas podróży służbowych lub krótkoterminowego wynajmu samochodu za granicą.

Oszczędzaj z kontem FIRMA+ w Idea Bank i płać 0 zł za:

  • otwarcie rachunku,
  • prowadzenie konta przez 24 miesiące,
  • kartę debetową,
  • przelewy internetowe,
  • wpłaty do wpłatomatów (do 100 000 zł),
  • wypłaty z bankomatów (pierwsze pięć w miesiącu).

Sprawdź warunki promocji na stronie: https://promocje.ideabank.pl

Advertisement

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News