Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 10.07.2021 02:00

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Dotacje bezzwrotne na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to jedna z ostatnich form koronawirusowej pomocy. Przedsiębiorcy wciąż mogą składać wnioski i otrzymać 5 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega dotacja i komu przysługuje

  • W jakiej kwocie można otrzymać dotację

  • Do kiedy i w jaki sposób można składać wnioski

Dotacja dla przedsiębiorców

Pandemia koronawirusa wymogła na polskim rządzie wprowadzenie rozwiązań mających na celu wspomożenie funkcjonowania przedsiębiorstw w tym trudnym okresie. Tarcze antykryzysowe były kilkukrotnie wprowadzane i w ich ramach możliwe było otrzymanie różnej pomocy.

Jedną z ostatnich form pomocy przyznawanych w ramach Tarczy antykryzysowej 8.0 jest bezzwrotna dotacja na prowadzenie działalności gospodarczej. Dotacja przysługuje mikro- i małym przedsiębiorcom. Skorzystać z dotacji mogą osoby, których działalność gospodarcza zgodna jest z kodem PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) wymienionym w ustawie.

Przedsiębiorcy starający się o dotację muszą wykazać, że ich przychód był o 40 proc. niższy w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub analogicznym miesiącu roku poprzedniego lub w lutym 2020 r., lub we wrześniu 2020 r. - informuje portal mambiznes.pl.

Dotacja jest bezzwrotna

Bezzwrotna dotacja może być udzielona maksymalnie pięć razy. Dotacja nie przysługuje tym, którzy zawiesili działalność gospodarczą.

Maskymalna kwota dotacji to 5 tys. zł. Jak podkreśla portal, pieniądze nie mogą zostać wypłacone kilkukrotnie za ten sam miesiąc.

Dotacja nie podlega egzekucji administracyjnej i komrniczej. Przysługuje tylko osobom prowadzącym jednoosobowe przedsiębiorstwo. Wnioski można składać do 31.08.br. tylko w formie elektronicznej do najbliższego urzędu pracy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]