Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przedsiębiorcy mogą podważyć stare odmowy ZUS
Joanna Leja
Joanna Leja 12.11.2021 01:00

Przedsiębiorcy mogą podważyć stare odmowy ZUS

biznesinfo-1 (1)
Biznesinfo

Pomimo tego, że termin na odwołanie do sądu w sprawie zwolnienia ze składek minął, firmy mogą łatwo go przywrócić - podaje dziennik "Rzeczpospolita". Jak podkreśla dziennik "Rzeczpospolita", dziesiątki tysięcy przedsiębiorców, którym ZUS w zeszłym roku odmówił prawa do zwolnienia z obowiązku zapłaty składek, ciągle może się tego domagać przed sądem.

"W przypadku poszczególnych prowadzących działalność gospodarczą może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych" - podaje gazeta.

Z informacji, jakie „Rzeczpospolita” uzyskała w ZUS od marca 2020 r., gdy ruszyło wsparcie z tarcz antykryzysowych, do Zakładu wpłynęło około 2,7 mln wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie z obowiązku zapłaty składek.

Gazeta przypomina, że warunkiem zwolnienia było złożenie w terminie deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. "Później, gdy rząd zaproponował wsparcie dla poszczególnych branż, wielu przedsiębiorców spotkało się z odmową, gdy PKD ich działalności wynikające z rejestrów nie figurowało na ustawowej liście" - dodaje "Rz".

Jak pokazują statystki ZUS negatywne odpowiedzi Zakładu dotyczyły około 92 tys. wniosków Od tych decyzji przedsiębiorcy złożyli odwołania tylko w 5 tys. spraw. "W ostatnim czasie większość z nich wygrała procesy o prawo do ulg w składkach" - zaznacza gazeta.

Stanowisko sądów jest jasne

Dziennik zwraca uwagę, że sądy administracyjne uznały wymóg złożenia deklaracji ZUS DRA za nieistotny, skoro dotychczasowe przepisy ubezpieczeniowe zwalniają przedsiębiorców z obowiązku jej składania.

Z kolei w sprawach wynikających z tarcz branżowych "sądy stanęły na stanowisku, że kod PKD wpisany do rejestru nie ma znaczenia do oceny, czy przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia ze składek". Liczy się bowiem faktycznie wykonywana przez niego przeważająca działalność gospodarcza – wskazuje gazeta. Według "Rz" wszystko wskazuje, że w przypadku pozostałych 87 tys. decyzji odmownych przedsiębiorcy mogliby wywalczyć prawo do ulgi. "Okazuje się, że ciągle mogą je zaskarżyć do sądu" – podkreśla. Wskazuje, że taka możliwość wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.