Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kluczowa rola Polski w silniejszej Unii Europejskiej
Materiał partnera
Materiał partnera 13.05.2024 18:34

Kluczowa rola Polski w silniejszej Unii Europejskiej

ECC
Fot. materiał partnera

Tegoroczny, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, zakończony 9 maja br. w Katowicach, okazał się rekordowy pod względem skali i frekwencji. Ponad 12 tysięcy zarejestrowanych uczestników stacjonarnych, kolejne 5 tysięcy gości uczestniczących w wydarzeniach online, 650 akredytowanych dziennikarzy, 1200 prelegentów i 180 merytorycznych debat, paneli i sesji. Wystąpienia osób ze znamienitego grona ekspertów, liderów biznesu i polityków, omawiających kluczowe wyzwania stojące przed kontynentem, odbiły się w świecie szerokim echem. Motywem wiodącym 16. edycji kongresu było 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a kontekstem debaty, transformacja dla przyszłości.

Rola Polski w silniejszej Unii Europejskiej

Mocne otwarcie kongresu zapewniły wystąpienia znamienitych gości specjalnych: prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska oraz Ursuli von der Leyen, kandydatki na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej. A energia sesji inauguracyjnej udzieliła się uczestnikom i inspirowała kolejne debaty. Transformacja dla przyszłości – hasło przewodnie kongresu – stały się pretekstem do dialogu nad perspektywą dla Unii na najbliższy czas, pełen wyzwań i niestabilności geopolitycznej. Dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa, w wielu wymiarach, wymieniane było jako kluczowe podczas wielu sesji oraz paneli dyskusyjnych – Europa może i musi uniknąć konfliktu. Europa może być i de facto jest bezpieczna. Polska – jako serce Europy – jest bezpieczna, jeśli nikt nie zmarnuje naszego wspólnego wysiłku, jakim było budowanie Europy zamożnej, technologicznie rozwiniętej i cywilizacyjnie postawionej najwyżej w historii całego świata. Europa musi być w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy i całego pięciolecia gotowa na sytuację, w której żadna siła na świecie nie odważy się podnieść na nią ręki. Jesteśmy do tego przygotowani – mówił Donald Tusk.

Występujący kładli nacisk na potrzebę otwartego dialogu, jako jedynego sposobu kształtowania rzeczywistości w kontekście transformacji energetycznej, klimatycznej, ale także zmian potrzebnych w cyfryzacji, nauce oraz na rynku pracy. Merytoryczną dyskusję otworzyła Kadri Simson, unijna komisarz do spraw energii. Podkreśliła, że większość państw UE przedstawiła już swoje projekty planów klimatycznych do 2030 r., ale Unia Europejska potrzebuje większej liczby ambitnych, długoterminowych planów dotyczących rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 rok.

Podczas sesji plenarnej „Europa – transformacja dla przyszłości”, będącej bilansem 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej, premier Jerzy Buzek powiedział, że dołączenie do wspólnoty było niewiarygodnym skokiem w kierunku lepszej Polski. – Dwukrotny wzrost PKB, wielkie inwestycje, w tym zagraniczne, bardzo wysoki eksport to fakty. Ale ważne, że jesteśmy w centrum europejskiej kultury, uczestniczymy w niej, jesteśmy z tego udziału dumni, a to przecież fundament cywilizacji światowej. Ważne, że jako Europa rzuciliśmy hasło nowej cywilizacji – proklimatycznej – by żyło się dobrze nam i naszym dzieciom – dodał.

Biznesowa część debaty otwierającej kongres wskazała najważniejsze warunki rozwoju dla globalnie konkurencyjnej europejskiej gospodarki. Anna Pruska, prezeska Comarchu, zwróciła uwagę na koniec możliwości konkurowania kosztami pracy. – W branży IT konkurujemy z całym światem – z firmami z USA i z Azji Południowo-Wschodniej. Nowych przewag szukamy w dobrym wykształceniu i innowacyjności – podkreśliła Pruska.

Zdaniem Rafała Brzoski, założyciela i CEO InPostu, gospodarka wymaga wspierania firm podejmujących odważne decyzje o inwestowaniu w wynalazki i innowacje. – A chodzi także o inwestycje na nowych rynkach. Historie najlepszych europejskich marek to rozsądne inwestowanie w liderów innowacji. Państwo nie zostawia swoich czempionów – dodał.

– Przełom się dokonuje, a dwa ostatnie lata nauczyły nas, by troszczyć się o bezpieczeństwo i o finansowanie transformacji – podzielił się refleksją Andrew Bester, Member Management Board Banking, Head of Wholesale Banking ING. Jego zdaniem, Polska może być znaczącym graczem w dziedzinie zielonych inwestycji.

Sporo uwagi poświęcono temu, jak cyfryzacja staje się jednym z najszybciej rozwijających się obszarów transformacji. Omawiano różne aspekty, w tym znaczenie sztucznej inteligencji, będącej jedną z najbardziej dynamicznych technologii. Podczas kongresu nie zabrakło zadawania pytań o zmiany na rynku pracy, trendy konsumenckie oraz zwyczaje i modele zakupowe. Paneliści odnosili je do motywacji zakupowych w kontekście rosnącej inflacji i kryzysu gospodarczego, ale również zamieszania geopolitycznego, odmienianego podczas kongresu przez wszystkie przypadki.

Wśród uczestników wydarzenia nie zabrakło licznej reprezentacji z zagranicy. W kongresie wzięli udział dyplomaci i przedsiębiorcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Japonii, Korei, Rwandy czy Kazachstanu. Dzięki temu trzy kongresowe dni stały się okazją do promowania dobrych praktyk i budowania relacji internacjonalnych pomiędzy środowiskiem przedsiębiorców, również tych reprezentujących młode koncepty biznesowe, a inwestorami. Te, zasługujące na wyróżnienie zostały natomiast docenione w towarzyszących wydarzeniu konkursach branżowych: Inwestor bez Granic, TOP Inwestycje Komunalne, EEC Startup Challenge.

To już 16. edycja wydarzenia, dlatego organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego zadbali o kilka nowości w programie. Pierwsza to innowacyjna scena EEC Talks, na której gościli m.in. profesor Leszek Balcerowicz i tenisista Wojciech Fibak. Druga - specjalna strefa dla odwiedzających kongres, pomyślana wedle koncepcji zielonego miasta. EEC Green Planet zaprojektowana z myślą o promowaniu zrównoważonego rozwoju, wykreowana została jako wyjątkowa przestrzeń konferencyjna, networkingowa oraz wypoczynkowa.

Materiał partnera.