Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd szykuje limit transakcji gotówkowych. 8 tys. maksymalnie
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 14.07.2021 02:00

Rząd szykuje limit transakcji gotówkowych. 8 tys. maksymalnie

Biznes Info
Biznes Info

Ministerstwo Finansów planuje po raz kolejny chce uszczelnić system podatkowy w Polsce. Pomocny ma okazać się Polski Ład. Jednym z postulatów jest ustalenie maksymalnej kwoty sprzedaży za gotówkę pomiędzy firmami. Eksperci mówią, że przedsiębiorcy sobie poradzą z limitem 8 tys. zł. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany planuje resort finansów i czym mają one pomóc

  • W jaki sposób przedsiębiorcy ominą przepisy

  • Czy urzędy skarbowe to zauważą

Gotówka kontrolowana

Obecnie przedsiębiorcy mogą prowadzić między sobą sprzedaż za gotówkę, ale wartość transakcji to maks. 15 tys. zł. W nowych zmianach resort finansów chce ustanowić nowy limit. 

Zmiany zakładają, że ma on wynosić 8 tys. zł. Ci, którzy nie będą przestrzegać takich przepisów, stracą możliwość wliczenia wydatku w koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - informuje portal money.pl. 

Jest to element pakietu uszczelniającego przepływy finansowe. Nowe rozwiązania, m.in. możliwość sprzedaży poleasingowego auta dopiero po 6 latach, mają przynieść zyski rzędu 6 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gotówka dzielona na części

Maciej Oniszczuk, prawnik z kancelarii Oniszczuk & Associates w rozmowie z portalem tłumaczy, że nowe przepisy uderzą w towary używane. Dodaje, że przedsiębiorcy poradzą sobie z nowymi limitami. 

Przedsiębiorcy obecnie dzielą kwotę na kilka mniejszych faktur. Ekspert tłumaczy, że urzędy mają narzędzia do wychwytywania takich transakcji gotówkowych, ale - dodaje wprost - nie zawsze mogą udowodnić naruszenie prawa. 

Prawnik wskazuje, że ściągalność z tytułu takich przestępstw to zaledwie 10 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]