Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Biznesmeni, którzy zaczynali od zera. Są inspiracją dla początkujących
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:13

Biznesmeni, którzy zaczynali od zera. Są inspiracją dla początkujących

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Biznesmeni, którzy zaczynali od zera pokazują, że niekoniecznie trzeba urodzić się w bogatej rodzinie, aby osiągnąć sukces. Historie tych ludzi pozwalają wierzyć, że los w każdym momencie może się odwrócić.

Biznesmeni, którzy zaczynali od zera. 5 osób, które osiągnęły sukces nie mając wcześniej nic

1. Jan Koum

Jan Koum, twórca aplikacji WhatsApp, urodził się w małej wiosce niedaleko Kijowa na Ukrainie. Uciekając od ubóstwa w wieku 16 lat wyemigrował do USA wraz z matką i babką. Jan Koum chodził do szkoły i pomagał matce zamiatać podłogę w sklepie warzywnym, a w wolnym czasie uczył się z kupowanych w antykwariacie podręczników działania sieci komputerowych. W wieku 18 lat posiadał już sporą wiedzę, która pozwoliła mu dostać pracę w Yahoo! jako inżynier infrastruktury. Spędził w tej branży dekadę, zanim zdał sobie sprawę z ogromnego potencjału branży aplikacji. W 2009 r. stworzył WhatsApp Inc, które kilka lat później sprzedał Facebookowi za zdumiewającą kwotę 19 miliardów dolarów.

2. Oprah Winfrey

Oprah Winfrey jest obecnie jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata oraz według rankingu czasopisma Time jedną z najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Dziś Oprah Winfrey jest globalną marką, ale jej początki były dalekie od splendoru. Oprah spędziła większość dzieciństwa z babcią, która była tak biedna, że ​​mogła sobie pozwolić tylko na ubieranie jej w sukienki uszyte z worków na ziemniaki. Mieszkając później z matką była wykorzystywana seksualnie przez jej partnerów i bita. Brała narkotyki, zaszła w ciążę i kompletnie nie miała wsparcia w rodzicach. Kiedy zamieszkała z ojcem oderwała się od dawnego życia, przyłozyła do nauki i zdobyła pierwszą pracę w „WTVF-TV” w Nashville. Dziś Winfrey prowadzi własny talk-show "The Oprah Winfrey Show" oraz jest właścicielką firmy medialnej Harpo Productions. Jako pierwsza Afroamerykanka wypracowała majątek przekraczający miliard dolarów USA. W 2017 roku utworzyła markę O! That’s Good.

3. Ingvar Kamprad

Dorastając na farmie w Szwecji, założyciel IKEA, Ingvar Kamprad, wykazywał się talentem do biznesu od najmłodszych lat. W swojej miejscowości był dobrze znanyz tego, że sprzedawał swoim sąsiadom wszystko, co tylko mógł zdobyć, od zapałek i długopisów po ozdoby świąteczne i ryby. Wkrótce postanowił założyć firmę wysyłkową, która ostatecznie przekształciła się właśnie w firmę IKEA. Na początku meble stały się jednym z najlepiej sprzedających się produktów Kamprad, dzięki temu, że używał lokalnych producentów, aby utrzymać niskie koszty produkcji i ceny dla klientów. Jego majątek szacuje się na 3,8 miliarda dolarów.

4. John Paul DeJoria

John Paul DeJoria jest założycielem firmy produkującej tequilę Patrón Spirits Co. i współzałożycielem firmy John Paul Mitchell Systems zajmującej się sprzedażą produktów do pielęgnacji włosów. Zanim osiągnął sukces zaznał biedy, samotnie wychowywał syna, a pieniądze zarabiał, zbierając nocą butelki. By przetrwać, chwytał się każdego zajęcia: naprawiał rowery, sprzedawał encyklopedie, drukarki i ubezpieczenia.  W pewnym momencie swojego życia spał w samochodzie i należał do gangu. Dziś DeJoria jest miliarderem. Majątek biznesmena szacuje się na 4 mld dolarów.