BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Koniec czynnego żalu. MŚP poinformowało o swoim sukcesie

6 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Polski Ład przyniesie zmianę przy korektach JPK_VAT. Oznacza, to że przedsiębiorca składający korektę JPK_VAT nie będzie musiał złożyć czynnego żalu. Rząd zdecydował uwzględnić postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, o czym poinformowało jego biuro w komunikacie.

Aktualne przepisy przewidują, że sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomi o nim organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

CZYTAJ DALEJ

Co ważne, nawet jeśli przed złożeniem korekty wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze w sprawie podatnika, z chwilą prawidłowego rozliczenia jest ono umarzane. Na mocy zmian, jakie niesie ze sobą Polski Ład, istotna będzie szybkość złożenia korekty - a ta musi nastąpić przed wszczęciem postępowania przygotowawczego o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Koniec czynnego żalu


Do Biura Rzecznika MŚP trafiało mnóstwo skarg od przedsiębiorców. Adam Abramowicz zdecydował się na interwencję i w piśmie do ministra finansów wskazał na brak spójności w zakresie w zakresie skutków niekaralności popełnionych błędów w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT.

Wniósł też o rozszerzenie wspomnianego art. 16a Kodeksu karnego skarbowego o niekaralność czynów związanych ze złożeniem korekty ewidencji VAT.

– Rozszerzenie art. 16a Kodeksu karnego skarbowego o niekaralność czynów związanych ze złożeniem korekty ewidencji VAT, było konieczne. Przedsiębiorcy musieli składać tzw. czynny żal w sytuacjach oczywistych, co nie miało sensu i obciążało firmy zbędną biurokracją – skomentował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

biznesinfo-1

Rząd planuje zmienić przepisy, pracodawca dowie się o Twoich szczepieniach

CZYTAJ DALEJ

Jego postulat został uwzględniony w Polskim Ładzie. Adam Abramowicz zapewnił, że zmiana zwolni to wiele firm z niepotrzebnej biurokracji.

Dzięki temu działaniu od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już obowiązku składania czynnego żalu w przypadku błędu w części ewidencyjnej lub deklaracyjnej pliku JPK_VAT. Wystarczyć w tym wypadku będzie skuteczna korekta deklaracji lub księgi.

Tagi:

firmafirma jednoosobowaWłasna firmafinanse podatkiPodatki

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >