BiznesINFO.pl
skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)

Pixabay

Przedsiębiorcy obawiają się odcięcia gazu. Gazownie rozsyłają do nich pisma

10 Lutego 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Polska Spółka Gazownictwa rozesłała pisma do przedsiębiorców. Dowiedzieli się z nich, że mogą zostać odcięci od dostaw gazu. PSG bowiem zakwalifikowała ich "do kategorii odbiorców podlegającym ograniczeniom w 12. stopniu zasilania". Oznacza to, że w przypadku wprowadzenia ograniczeń, nie będą mogli oni korzystać z gazu – podaje money.pl.

Jak wynika z pism, które Polska Spółka Gazownictwa rozesłała do przedsiębiorców zostali oni zakwalifikowani do kategorii odbiorców podlegającym ograniczeniom w 12. stopniu zasilania.

piec-g28123e985 1920

Trwa spis pieców i kominków. To obowiązek dla kilku milionów Polaków

CZYTAJ DALEJ

Urząd Regulacji Energetyki, wskazał w rozmowie z money.pl, że przygotowywanie planów wprowadzania ograniczeń jest działaniem rutynowym, odbywającym się corocznie od wielu już lat.

Czytamy dalej, że polskie przepisy zostały dostosowane do unijnych regulacji i nowe rozporządzenie w tej sprawie wprowadzone zostało w kwietniu 2021 r. Nie jest więc to zapis nowy, jednak obecna sytuacja na rynkach gazu i energii wyczuliła przedsiębiorców na wszelkie niepokojące sygnały.

Jak uspokaja Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE, przesyłanie tego typu informacji jest jednak działaniem standardowym i nie wynika z bieżącej sytuacji czy to na wschodzie Europy, czy w związku problemami na rynku gazu.

– Opracowane przez tych operatorów dokumenty na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej pozwalają na zapewnienie ciągłej i bezpiecznej pracy systemu gazowego, a co za tym idzie na dostarczenie gazu ziemnego do możliwie maksymalnego kręgu odbiorców oraz zabezpieczenie dostaw do odbiorców chronionych przed ograniczeniem dostaw gazu w sytuacji ewentualnego jego deficytu – zaznacza Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Pilne

Sprzedaż paliw wyłącznie do baków pojazdów. Orlen wprowadził nowe zasady

CZYTAJ DALEJ

Money wyjaśnia dlaczego akurat teraz są prowadzone takie dizałania. Każdy operator systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego gazu musi w 14 dni od dnia otrzymania decyzji Prezesa URE o zatwierdzeniu planu ograniczeń, przekazać informacje o maksymalnych godzinowych i dobowych ilościach poboru gazu ziemnego w poszczególnych stopniach zasilania swoim odbiorcom.

Ponieważ plan dla PSG został zatwierdzony, spółka rozsyła stosowaną informację przedsiębiorcom.

Tagi:

przedsiębiorcaWłasna firmagaz ziemnygaz

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rząd wesprze górników?

Energetyka

Nadchodzą następne wypłaty inflacyjne dla górników

Czytaj więcej >
Ceny gazu rosną

Energetyka

Rząd chce zamrozić ceny gazu. Do Sejmu wpłynął projekt

Czytaj więcej >

Energetyka

Koszt ogrzania domu rośnie. Analitycy: podwyżki nie ominęły nikogo

Czytaj więcej >

Energetyka

Kopalnie PGG wydobędą więcej węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes URE Rafał Gawin. W Polsce nie powinno zabraknąć węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Spór o unijną cenę gazu. Pułap cenowy wydaje się nierealny

Czytaj więcej >