Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Gaz Ziemny

Gaz Ziemny

Mateusz Morawiecki
16.11.2023 17:14 Komisja Europejska złożyła kolejną skargę na Polskę. Chodzi o handel gazem ziemnym

W czwartek 16 listopada Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym razem chodzi o dodatkowe koszty w transgranicznym handlu gazem ziemnym.

polska flaga-biznesinfo
14.02.2023 15:29 Coraz bliżej niezależności energetycznej Polski. PKN Orlen ogłosił odkrycie ważnych zasobów

Orlen odkrył nowe zasoby gazu ziemnego na terenie Polski. Prace poszukiwawcze doprowadziły do znalezienia 500 mln m sześć. tego surowca na Lubelszczyźnie. Orlen odkrył 500 mln m sześc. nowych zasobów gazu na Lubelszczyźnie - poinformował we wtorek, 14 lutego, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.Prowadzone przez Spółkę poszukiwania doprowadziły do wykrycia gazu ziemnego w złożu Jastrzębiec, w okolicach Biłgoraja.Tym samym, zasoby wydobywalne złoża wzrosły do 700 mln m sześc.

Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy
19.01.2023 21:45 Dodatek na paliwo. Zaoszczędzisz prawie 4000 zł

Dodatek ma na celu pomóc rodzinom w związku z rosnącymi cenami paliw na rynku. Pieniądze można otrzymać na paliwo ciekłe, stosowane do ogrzewania domu, mieszkania, a także wody. Program wszedł w życie 1 stycznia 2023 roku.

gazoprom
19.12.2022 22:01 Jest decyzja UE w sprawie cen gazu

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, dyplomaci w Brukseli porozumieli się w sprawie limitu cen gazu. Decyzja nadeszła po długich dyskusjach, a eksperci wątpili, że zostanie podjęta przed końcem roku.Kwestia limitu cen gazu była obecna na spotkaniach dyplomatów Unii Europejskiej od tygodnia. Byli oni jednak mocno podzieleni w tej sprawie, mówiono o trzech obozach.W pierwszym, opowiadającym się za większym limitem, były m.in. Niemcy. W drugim, proponującym znacznie mniejszy limit - Polska i państwa bałtyckie. W trzecim, kompromisowym obozie, znalazły się Czechy.

gaz-cena gazu-gaz ziemny-iberion
18.12.2022 15:56 URE zatwierdziło ceny gazu na 2023 rok. Niektórzy zapłacą więcej

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy sprzedaży gazu przez PGNiG Obrót Detaliczny i dystrybucję przez Polską Spółkę Gazownictwa. Jednak poza gospodarstwami domowymi i instytucjami nie ma dobrych wiadomości.Nowa taryfa będzie obowiązywać od 31 marca 2023 roku. Jak podano w komunikacie na stronie URE, zmiany w niej wprowadzone w porównaniu z poprzednią taryfą spowodowane są kryzysem energetycznym.

rachunki za gaz pozostaną wysokie
11.12.2022 15:03 Trwają dyskusje nad limitami cen gazu w Brukseli

W najbliższy wtorek, tj. 13 grudnia, dyplomaci państw członkowskich Unii Europejskiej mają się spotkać w celu ustalenia górnego limitu cenowego gazu. Problem w tym, że nie mogą się dogadać, ile ma on wynosić.Celem ustalenia górnego limitu ceny gazu jest ochrona odbiorców przed zbyt wysokimi kosztami gazu. Decyzja ma odnosić się do ceny gazu na holenderskiej giełdzie, tj. kontraktów TTF.Według informacji Bloomberga, październikowa propozycja Komisji Europejskiej ma ustalać limit w wysokości 275 euro. Gdyby cena gazu przekraczała ten pułap przez dwa tygodnie, lub ceny TTF były wyższe niż cena referencyjna LNG przez 10 dni pod rząd w ciągu dwóch tygodni, wtedy aktywowałaby się cena maksymalna.

kaloryfer-grzejnik-ogrzewanie-biznesinfo
08.12.2022 18:25 Komisja Europejska chce zakazać pieców gazowych

Pojawił się pomysł, ruszyły prace legislacyjne. Komisja Europejska chce wprowadzić od 2030 roku obowiązek zeroemisyjności wszystkich nowych domów. Projekt dotyczy pieców węglowych, olejowych oraz gazowych.Już nie tylko zakaz “kopciuchów”. Jak podaje portal money.pl, proces legislacyjny w sprawie zakazania samodzielnie instalowanych kotłów na paliwa kopalne miał już się rozpocząć w Brukseli.

Palnik kuchenki gazowej
26.11.2022 14:51 Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Lendlease Corp zapowiada odejście od gazu w nowych lokalach. Australijski gigant nieruchomości ma swoje mieszkania m.in. w Europie. O zmianach informuje Bloomberg.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
14.11.2022 19:26 Polski rząd przejmuje zarząd na akcjach Gazpromu. Decyzja podyktowana jest bezpieczeństwem

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przejęło na wniosek ABW tymczasowy zarząd przymusowy nad akcjami Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. O decyzji mającej skutek natychmiastowy poinformował PAP minister Waldemar Buda. Decyzja o przejęciu zarządu nad rosyjskimi akcjami w polskiej spółce podyktowana jest chęcią uniknięcia paraliżu decyzyjnego i dalszą możliwością działania infrastruktury krytycznej dla przesyłu gazu. Informację jako pierwsza podała "Rzeczpospolita".

gaz
04.11.2022 09:03 Polska Grupa Energetyczna wypowiada umowy na gaz ziemny. Dotyczy to około 3 tysięcy umów

PGE Obrót wypowiada umowy na gaz ziemny. Jako przyczynę podaje kryzys energetyczny. Wcześniej podobną decyzję podjął Tauron.

mapa polska (1)
27.10.2022 11:12 PGNiG odkryło nowe złoża gazu ziemnego w Polsce

Spółka PGNiG w komunikacie poinformowała o odkryciu nowych złóż w województwie wielkopolskim. Prezes spółki podkreśla, że to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw gazu.

Chiny po koronawirusie
17.10.2022 17:04 Chiny nie będą wysyłać LNG do Europy. Zapadły decyzje

Chiński rząd z obawy przed brakiem wystarczającej ilości gazu na rynku wewnętrznym najbliższej zimy, zabronił firmom sprzedaży surowca zagranicznym klientom. Oznacza to, że LNG z Chin nie przypłynie również do Europy. O rozporządzeniu chińskiego rządu informuje dzisiaj Bloomberg. Z racji na sytuację międzynarodową i zawieszanie stosunków handlowych z Rosją przez podmioty europejskie, chińskie wielkie firmy energetyczne Cnooc, Sinopec i PetroChina zaczęły realizować m.in. zlecenia dla kontrahentów europejskich. Władze w Pekinie postanowiły jednak ukrócić eksport LNG, tak aby pozostało go więcej na rodzimym rynku. Stąd też pomysł, aby największe chińskie firmy energetyczne nie sprzedawały gazu ziemnego poza obszar Chin.

Nord Stream 2
06.10.2022 17:03 Morawiecki zdradził kto jego zdaniem wysadził gazociągi Nord Stream

Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Pradze. Dziennikarze pytali go o uszkodzenia gazociągów Nord Stream. Premier ma swoje domysły i podzielił się nimi z dziennikarzami.„To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb. Zresztą rosyjska propozycja sprzed paru dni sugerująca, że jeśli otworzymy Nord Stream 2, to gaz popłynie, potwierdza tylko tę tezę” - mówił Morawiecki.Dodał, że według informacji, które polski rząd otrzymuje od zagranicznych przyjaciół, to również dzieło rosyjskich służb.Premier przekonywał, że UE musi być zjednoczona w walce z szantażem rosyjskim i w walce z błędami polityki Komisji Europejskiej, z którymi mamy dzisiaj do czynienia.

Polsko-szwedzki kabel uszkodzony przez wybuchy przy Nord Stream? Będą szczegółowe pomiary
03.10.2022 17:02 Rosja twierdzi, że gazociągi Nord Stream da się naprawić

Mimo głosów wielu ekspertów o nieodwracalnym zniszczeniu gazociągów Nord Stream(przez słoną wodę, która się do nich dostała) Rosja nadal ma nadzieję na to, że gazociągi zostaną naprawione oraz będą przesyłały gaz w przyszłości.Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak, w najnowszym wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Rossija 1 mówił:„Dzisiaj wychodzimy z tego, że przede wszystkim trzeba ustalić, kto to zrobił i jesteśmy pewni, że są w tym zainteresowane pewne wcześniej wskazane kraje.”Pytany o nieodwracalne uszkodzenie gazociągów przez wodę, która się do nich dostała zaraz po odnotowanych wybuchach powiedział: „Oczywiście są techniczne możliwości odtworzenia infrastruktury, potrzeba czasu i odpowiednich środków. Jestem pewien, że znajdą się odpowiednie możliwości.”Jego zdaniem kraje zainteresowane zniszczeniem gazociągów to USA, Polska i Ukraina.Putin o uszkodzeniu gazociągów Nord StreamNa Zachodzie przeważają głosy oskarżające Rosję o dokonanie uszkodzeń gazociągów Nord Stream. Z Rosji, co chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem opinie są zupełnie odwrotne.„Zachodowi nie wystarczy sankcji. Teraz organizują dywersje przeciwko infrastrukturze cywilnej, energetycznej, czego przykładem jest wysadzenie gazociągów Nord Stream leżących na dnie Morza Bałtyckiego” – powiedział Putin.

PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion
30.09.2022 14:01 PGNiG podpisało dużą umowę z PGE. Dostarczy gaz dla ciepłowni

Polska Grupa Energetyczna podpisała umowy na dostawy gazu od PGNiG. Szacunkowa wartość kontraktu to 23 mld zł. Surowiec trafi do elektrociepłowni.

Nord Stream 2
29.09.2022 22:38 Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Uszkodzenie gazociągu Nord Stream wydaje się być większe niż początkowo sądzono, wykrywane są nowe wycieki. Niemiecki dziennik ”Tagesspiegel” odważył się nawet na stwierdzenie, że gazociąg jest na tyle uszkodzony, że nie da się już go naprawić.Chociaż nie ma na to żadnych dowodów, spora część komentatorów uważa, że uszkodzenie gazociągu nie jest przypadkiem i ktoś dokonał sabotażu.Pytanie tylko kto. Teorii jest cała masa. Według niektórych ekspertów i analityków, za uszkodzeniem stoi Rosja, inni z kolei uważają, że uszkodzenie gazociągu było w interesie USA. Jak podaje niemiecki dziennik, gazociąg został uszkodzony prawdopodobnie poprzez podłożenie ładunków wybuchowych, które mogli podłożyć płetwonurkowie.

Jacek Sasin
28.09.2022 20:39 Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował dzisiaj, że Polska jeszcze w 2022 roku podpisze kolejne umowy na dostawy dodatkowej ilości gazu do naszego kraju.

Gazociąg polsko-litewski
26.09.2022 20:41 Awaria Nord Stream 2. Wycieka gaz

W gazociągu Nord Stream 2 odnotowano gwałtowny spadek ciśnienia. Wyciek gazu miał miejsce w okolicy Bornholmu.O wycieku poinformował operator gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG.Trwa śledztwo, które ma wskazać przyczyny spadku ciśnienia oraz wycieku.Dziennikarz Mariusz Marszałkowski poinformował „Operator sterowni Nord Stream 2 odkrył w nocy fakt gwałtownego spadku ciśnienia w jednej z dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2. O fakcie zostały powiadomione służby przybrzeżne Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii i Rosji.”Ważne!Na nitce A gazociągu #NordStream2 doszło do "gwałtownego spadku ciśnienia". Taka nomenklatura oznacza, uszkodzenie magistrali i wydostawanie się z niej gazu. (Gazociąg jest nagazowany - przypominam). Duńczycy potwierdzili wyciek gazu w okolicy na pd od Bornholmu.— Mariusz Marszałkowski (@MJMarszalkowski) September 26, 2022 Operator poinformował również, że ciśnienie w gazociągu spadło ze 105 do 7 barów.Dania ustanowiła strefę bezpieczeństwa w promieniu 10km od miejsca wycieku.Nie przepuszczane są statki. Zostały one przekierowane na inne trasy.

Palnik kuchenki gazowej
25.09.2022 22:37 Gaz na europejskim rynku tanieje

Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale ceny gazu w Europie spadają w ostatnich dniach. Dzieje się to mimo eskalacji wojny w Ukrainie oraz ogłoszonej przez Putina mobilizacji.Po rozpoczęciu handlu piątkowe ceny za gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) wyniosły 185,5 euro za MWh.Jeszcze 3 tygodnie temu cena wynosiła 245 euro za MWh.

gazomierz-gaz-gaz ziemny-iberion
19.09.2022 14:17 Gaz ziemny sporo potaniał. Dobre wieści dla jego użytkowników

Poniedziałkowe notowania cen gazu w holenderskim hubie TTF na kontrakty październikowe spadła do 187,79 euro za MWh. W kontraktach listopadowych jest to już jednak 202,18 euro za MWh, podaje bankier.pl. Niższa cena za gaz daje możliwość zakupu norweskiego gazu w dużo lepszej cenie wielu europejskim krajom, w tym Polsce. Wyższe ceny za gaz w kontraktach listopadowych są zapewne wywołane prognozowanymi większymi potrzebami ogrzewania z powodu malejącej temperatury. Można jednak powiedzieć, że rynek energetyczny chwilowo powstrzymał panikę. W kontraktach wrześniowych gaz był dużo droższy i kosztował 280 euro za MWh. Przyczyny tak wysokiej ceny eksperci upatrują w zamknięciu Nord Stream i przerwaniu przesyłu przez Gazprom. Obniżka cen gazu na kontrakty październikowe umożliwi zakup tańszego gazu od Norwegii, która sprzedaje surowiec europejskim partnerom po cenach rynkowych.

Coca-cola
11.09.2022 17:00 Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Coca Cola HBC Polska zmaga się z podobnymi problemami jak inne firmy z branży spożywczej. Firma obawia się przerw w dostawach gazu. Przerwy w dostawach gazu spowodowałyby zatrzymanie produkcji.

EN 01536006 0010
07.09.2022 19:31 Rząd szykuje już dodatek dla osób, które do ogrzewania używają gazu LPG. Zyska 147 tys. domostw

Gaz LPG jest głównym źródłem ogrzewania dla 147 tys. polskich gospodarstw domowych, wynika z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Osoby korzystające z LPG będą mogli liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 500 zł. Rozwiązania pozwalające na wprowadzenie dopłaty dla osób opalających LPG są już przygotowywane w Senacie, donosi agencja "Newseria". Rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż mówi również o dużej dostępności LPG przed zimą z powodu dywersyfikacji dostaw.

german-gb76bb37ea 1920
07.09.2022 16:26 Niemcy ostro reagują na zachowanie Rosji w sprawie Nord Stream. Minister nie przebierała w słowach

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapowiedziała, że przerywanie dostaw gazu do Niemiec przez Rosję nie złagodzi polityki sankcyjnej Berlina.Bearbock skomentowała w ten sposób przerwanie dostaw gazu przez Gazprom za pośrednictwem rurociągu Nord Stream.

Węgiel, gaz i prąd będą jeszcze droższe. Eksperci nie mają wątpliwości, zima może okazać się horrorem
05.09.2022 16:50 W poniedziałek gaz ziemny na rynku europejskim podrożał o 22,5%

W Polsce kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller poinformował podczas konferencji prasowej, że rząd nie zrekompensuje w pełni podwyżek za gaz w przyszłym roku.Nie lepiej przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o kontrakty listopadowe.Ceny gazu na rynku europejskim znów rosną, i to drastycznie. W holenderskim hubie TTF w kontraktach październikowych podrożał on aż o 22,5%.Kolejna zmiana, która ma pomóc rozwiązać problem, to opłaty związane z polityką klimatyczną UE. Są one dodatkowym podatkiem nakładanym na nośniki energii, które generują dwutlenek węgla, w tym na spalany węgiel.Tutaj cena również wzrosła o 22,48% (272,8 euro za MWh).Dodał, że to niemożliwe, aby w pełni zrekompensować podwyżki, a taryfy mogą zostać zamrożone na określonym poziomie, ale różnicę dopłaca budżet państwa, środki finansowe muszą być na określonym poziomie.„Wiemy, że to w tej chwili ważny element generowania prądu nie tylko w Polsce, ale w innych krajach, które uruchamiają elektrownie albo kupują prąd z krajów, które taką produkcję prowadzą” – przekazał rzecznik.Oznacza to, że cena wzrosła do 263 euro za MWh.Według niego poziom na którym zostaną zamrożone taryfy na gaz będzie zależał od sytuacji na rynku.

gaz
30.08.2022 16:23 Polskie magazyny gazu wypełnione już w 100%, ale to wciąż za mało

Polska relatywnie dobrze radzi sobie z magazynowaniem energii, w porównaniu z naszymi europejskimi sąsiadami. Na dzień dzisiejszy nasze magazyny są już w pełni zapełnione gazem. Zapełnione magazyny nie rozwiązują jednak całkowicie problemu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

mapa polska (1)
26.08.2022 12:26 PGNiG opatentowało wynalazek. To mobilny układ pobierania próbek LNG

Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie. To mobilny układ do pobierania próbek LNG.

polska flaga-biznesinfo
23.08.2022 19:44 Do sierpnia tego roku PGNiG odebrało więcej dostaw LNG niż przez cały 2021 rok

Od początku roku dotarło do Polski łącznie 36 dostaw skroplonego gazu. Port w Świnoujściu otrzymał więc więcej gazu niżprzez cały ubiegły rok. W 2021 rokuliczba odebranych ładunków LNG wyniosła 35.

boat-vehicle-marine-naval-petroleum-oil-rig-1327625-pxhere.com
23.08.2022 10:29 Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego. To ogromna szansa dla europejskich dostaw gazu

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryto nowe złoże gazu ziemnego. To kolejne złoże odkryte na tych terenach.