BiznesINFO.pl
PGNiG SA

PGNiG

PGNiG odpiera zarzuty Newsweeka. Zarzuca podawanie nieprawdziwych danych

11 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PGNiG szybko odpowiedziało na wczorajszy artykuł Radosława Omachela, który ukazał się w "Newsweek'u". Autor zarzuca w nim, że kosztowny projekt Baltic Pipe nie zapewni Polsce takiej ilości gazu, jaka była deklarowana.

Gazociąg Baltic Pipe ma stać się główną alternatywną dla rosyjskiego gazu, który do tej pory płynął do Polski przez gazociąg jamalski. Chociaż według kontraktu gaz z Półwyspu Jamalskiego miał płynąć do Polski do końca bieżącego roku, to Rosja zdecydowała się zawiesić dostawy, a jako argument podała odmowę rozliczeń za surowiec w rublach przez Warszawę.

Artykuł „Pusty Baltic Pipe. Gazu ze Skandynawii zimą nie będzie” traktuje o niezbyt jasnych kontraktach PGNiG, które w domniemaniu autora mogą doprowadzić do nieodpowiedniego wykorzystania nowego gazociągu.

PGNiG punktuje zarzuty, ale bez szczegółów

PGNiG w swojej odpowiedzi zaczyna od samego tytułu, który zdaniem spółki zawiera informacje nieprawdziwe. Polski gigant energetyczny zapewnia w odpowiedzi, że gaz popłynie do Polski już w październiku i będzie pochodził z wydobycia prowadzonego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Gaz ma płynąć także na mocy kontraktów podpisanych przez PGNiG z "firmami działającymi w Norwegii". Dokładniej PGNiG przyznaje się do kontraktów z Lotos Norge, Aker BP.

W odpowiedzi PGNiG nie padają jednak żadne konkrety, a spółka zasłania się tajemnicami handlowymi, których ujawnienie mogłoby wpłynąć niekorzystnie na kontrakty.

PGNiG odwołuje się również do słów autora dotyczących kontraktu z duńską firmą Orsted, która miała dostarczać gaz do Polski przez Baltic Pipe od początku 2023 r., jednak z powodów technicznych będzie mogła udostępnić surowiec dopiero w połowie 2023 r. Spółka zarzuca autorowi, że nie wspomniał o powodach, przez które gaz z duńskiego złoża najbliższej zimy do Polski jednak nie popłynie. Faktem jest jednak to, że rzeczywiście nie popłynie, co oznacza mniejszy dostęp do surowca.

PGNiG zwróciło również uwagę na gwarantowany wolumen wydobycia podany w artykule: "Nie jest wreszcie prawdziwa informacja, że wydobycie własne PGNiG w Norwegii gwarantuje obecnie 2 mld m sześc. gazu rocznie. W tym roku zamierzamy wydobyć w Norwegii aż 3 mld m sześc. gazu, a wiec o 50 proc. więcej niż twierdzi autor artykułu." Należy jednak zwrócić uwagę na to, że PGNiG zamierza wydobyć 3 mld, co nie jest tożsame z gwarancją takiego wydobycia.

Tagi:

PGNiGgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Paszport energetyczny obejmie szerszy krąg osób. Jego koszt to nawet 1000 zł

Czytaj więcej >
Warszawa nocą

Energetyka

Kryzys energetyczny. Świąteczne lampki w Warszawie będą świecić krócej

Czytaj więcej >

Energetyka

Operatorzy sieci ostrzegają przed brakiem węgla w Polsce. Problem może dotyczyć też Niemców

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGG napisał list do górników. Odniósł się do sytuacji na rynku węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Odwiedziny na polecenie rządu. W zbieraniu danych pomogą kominiarze

Czytaj więcej >

Energetyka

Złożono projekt komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej Polski. PiS chce zbadać rosyjskie wpływy

Czytaj więcej >