biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG odkryło nowe złoża gazu ziemnego w Polsce
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.10.2022 11:12

PGNiG odkryło nowe złoża gazu ziemnego w Polsce

PGNiG odkryło nowe złoża gazu ziemnego w Polsce
East News

Spółka PGNiG w komunikacie poinformowała o odkryciu nowych złóż w województwie wielkopolskim. Prezes spółki podkreśla, że to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw gazu.

PGNiG odkryło nowe złoża gazu

Spółka PGNiG w komunikacie podzieliła się sukcesem poszukiwań nowych zasobów gazu ziemnego w Polsce. Prace prowadzono w gminie Nowe Miasto nad Wartą (pow. średzki) oraz w gminie Czempiń (pow. kościański). 

Wskazano, że wiercenia w miejscowości Rogusko w gminie Nowe Miasto nad Wartą rozpoczęto w lipcu 2022 roku. Kierunkowy otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3170 metrów. 

Drugie złoże, położone na obszarze gminy Czempiń zostało odkryte otworem poszukiwawczym Roszkowo-1, jego wiercenie rozpoczęło się w sierpniu 2022 roku. 

"Do jego zaprojektowania posłużyły wyniki badań sejsmicznych 3D. Złoże Roszkowo jest czwartym złożem gazu ziemnego odkrytym w tej części województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach na obszarze koncesji Kościan-Śrem udokumentowano złoże Borowo (2018), Szczepowice (2019) oraz Granówko (2019)" - wyjaśnia PGNiG.

Dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw gazu

PGNiG szacuje, że "proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie".

Dla porównania, według danych Eurostatu, w ubiegłym roku Polska zużyła 23, 4 mld metrów sześciennych gazu

– Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju. Pracownicy PGNiG mają wiedzę, kompetencje i doświadczenie, aby w pełni ten potencjał wykorzystać – podkreśla w komunikacie Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Prezes spółki podkreśliła także, że po połączeniu PGNiG z PKN ORLEN działalność wydobywcza będzie się opierać głównie na specjalistach PGNiG. Obie firmy już współpracują w tej dziedzinie. 

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Jagody słoik
Tak oszukują na jagodach. Przed zakupem koniecznie sprawdź jeden szczegół
None
Polska zbuduje trzeci terminal LNG. Możliwości importu gazu wzrosną do 50 mld m3
Pieniądze
Nawet 1978,49 zł co miesiąc za urodzenie dziecka. Tym kobietom należy się dodatek z ZUS
Woda z kranu
Nietypowe zjawisko w polskim mieście. Woda z kranu może zmienić kolor na zielony
PKP Cargo
W wagonie kolejowym odkryto podejrzany obiekt. Trwają działania służb, w tym ABW
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: