BiznesINFO.pl

biznes info

Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii. Kluczowy krok dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

21 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Gaz-System pracujący przy projekcie Baltic Pipe poinformował w czwartek, że dokonano ostatnich spoiw, które doprowadziły do połączenia gazociągu między Polską a Danią. Jest to bardzo ważny etap prac, który znacznie zbliża Polskę do możliwości pozyskiwania gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Połączenie między systemami przesyłowymi Polski i Danii ma miejsce między miejscowościami Pogorzelica i duńskim Faxe. Odległość między miejscowościami, to ponad 220 km.

Faxe Pogorzelica odległość

Baltic Pipe coraz bliżej otwarcia

"Dziś możemy powiedzieć, że gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego. Dzięki tej inwestycji zintegrowaliśmy sieci gazowe Polski i Danii, tworząc nowy korytarz dostaw gazu ziemnego do regionu środkowo-wschodniej Europy" - brzmią słowa prezesa Gaz-Systemu Tomasza Stępnia zawarte w komunikacie spółki. Prezes mówił także, że planowane uruchomienie gazociągu ma nastąpić 1 października. Do końca 2022 r. Baltic Pipe ma przesyłać 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. Później nastąpi intensyfikacja przesyłu.

Póki co, nie są przewidywane opóźnienia. Wszystkie prace nad gazociągiem są realizowane zgodnie z harmonogramem.

Baltic Pipe połączy Polskę z Norwegią

Dzięki gazociągowi Baltic Pipe Polska będzie mogła korzystać z gazu ziemnego wydobywanego m.in. przez PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynetalnym. Maksymalnie gazociągiem będzie można przesłać 10 mld m sześc. surowca rocznie, z czego większość ma trafiać do Polski.

Zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny waha się między 20 a 30 mld m sześc. rocznie, Baltic Pipe nie zapewni więc Polsce całkowitego bezpieczeństwa energetycznego, jednak znacznie ułatwi dostęp do gazu odbiorcom indywidualnym jak również przedsiębiorstwom.

Tagi:

gaz ziemnyPGNiGgaz

Podobne artykuły

Energetyka

Zbliża się koniec spisywania liczników, pomiar będzie zdalny. Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku energii
Czytaj więcej >

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Czytaj więcej >

Energetyka

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Czytaj więcej >

Finanse

Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]