Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gaz System: Baltic Pipe w poniedziałek rozpoczyna proces napełniania gazociągu gazem
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 22.08.2022 14:53

Gaz System: Baltic Pipe w poniedziałek rozpoczyna proces napełniania gazociągu gazem

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
biznes info

Proces napełniania gazociągu Baltic Pipe rozpocznie się w poniedziałek i będzie trwał do piątku. Spółka poinformowała, że pomiędzy październikiem a grudniem tego roku, rurociągiem zostanie przesłane do Polski około 800 milionów m sześc. gazu.

Energetyczna integracja z Norwegią i Danią

Baltic Pipe dostarczy gaz z Norwegii dla odbiorców z Polski, Danii, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Jest to pierwszy projekt w historii, który umożliwi bezpośredni transport gazu z Norwegii do Polski.

Projekt Baltic Pipe dzięki dwukierunkowemu przesyłowi, pozwoli także na transport gazu z Polski do Danii.

Baltic Pipe otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF). Wysokość dofinansowania przyznanego do połowy 2019 wynosi 266,8 miliony euro.

Energetyczne plany na najbliższe miesiące i lata

"W tym roku wykorzystamy całą zarezerwowaną przepustowość Baltic Pipe. W ostatnim czasie pozyskaliśmy kontrakty, które łącznie z gazem m.in. z własnego wydobycia są wystarczające do wypełnienia w 100% zarezerwowanych mocy na Baltic Pipe do końca 2022 roku. Aktualny bilans gazu zabezpiecza sezon grzewczy" - poinformował PAP Biznes, prezes PGNiG Przemysław Wacławski.

Po uruchomieniu w trzecim kwartale tego roku Baltic Pipe będzie miał przepustowość w okolicach 2-3 miliardów m3 gazu rocznie.

Już w przyszłym roku, gazociąg ma osiągnąć swoją maksymalną przepustowość i być w stanie przesłać 10 miliardów m3 gazu rocznie. Natomiast w perspektywie do 2027 roku,przepustowośćmoże sięgnąć około 4 miliardów m3.

Oficjalne otwarcie gazociągu zaplanowano na 27 września 2022 roku.

Tagi: gaz gaz ziemny