BiznesINFO.pl

Iberion

URE zatwierdziło ceny gazu na 2023 rok. Niektórzy zapłacą więcej

18 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy sprzedaży gazu przez PGNiG Obrót Detaliczny i dystrybucję przez Polską Spółkę Gazownictwa. Jednak poza gospodarstwami domowymi i instytucjami nie ma dobrych wiadomości.

Nowa taryfa będzie obowiązywać od 31 marca 2023 roku. Jak podano w komunikacie na stronie URE, zmiany w niej wprowadzone w porównaniu z poprzednią taryfą spowodowane są kryzysem energetycznym.

Ceny zamrożone, będą rekompensaty

W opłatach znalazła się maksymalna cena gazu. Tak jak ujęto w ustawie, wynosi ona 200,17 zł/MWh - tyle, ile w 2022 roku.

Stawka maksymalna wprowadzona poprzez zamrożenie ceny gazu dotyczy dwóch grup. Pierwszą są gospodarstwa domowe, zaś drugą - instytucje publiczne. Według portalu Gazeta.pl, do tego grona zaliczają się m.in. gminy, szkoły, przedszkola.

Jednocześnie sprzedawcy gazu na podstawie taryfy będą mogli ubiegać się o rekompensatę z tytułu sprzedaży gazu w cenie niższej od kosztu zakupu. Jako przyczynę wzrostu cen w komunikacie wskazano m.in. wzrost inflacji i wzrost kosztów.

Pozostali zapłacą znacznie więcej za gaz

Nie ma jednak dobrych informacji dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe i instytucje publiczne. Dla nich ceny gazu w taryfie znacznie pójdą w górę.

Według komunikatu Urzędu Regulacji Energetyki, średni wzrost płatności za usługi dystrybucji wyniesie 21 proc. Przykładowa cena paliwa gazowego w PGNiG OD dla grup taryfowych W1-W4 wyniesie 649,92 zł/MWh.

Dla pozostałych grup odbiorców (tj. niebędących gospodarstwami domowymi lub szkołami) zapowiada się zatem ciężki rok. Można spodziewać się zamknięć kolejnych przedsiębiorstw w kraju.

Tagi:

PGNiGgaz ziemny

Podobne artykuły

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Czytaj więcej >

Energetyka

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Czytaj więcej >

Finanse

Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość
Czytaj więcej >

Energetyka

Gaz będzie tańszy. Prezydent podpisał ważną ustawę
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]