BiznesINFO.pl
mapa polska (1)

East News

PGNiG opatentowało wynalazek. To mobilny układ pobierania próbek LNG

26 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie. To mobilny układ do pobierania próbek LNG.

Potrzebny wynalazek

– Ogromnym wyzwaniem technologicznym, w zakresie badań jakości LNG, jest efektywne pobieranie w pełni reprezentatywnych próbek tego paliwa o temperaturze ok. -160°C. Początkowo planowaliśmy zakup takiego mobilnego urządzenia na rynku, jednak okazało się, że taka instalacja po prostu nie była dostępna komercyjnie i dlatego w 2017 roku uruchomiliśmy własny projekt w tym zakresie - mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA.

Prace nad wynalazkiem zakończono w 2020 roku i zgłoszono go do opatentowania. W lipcu 2022 roku PGNiG uzyskało patent, udzielony przez Urząd Patentowy RP, na wynalazek o nazwie: Mobilny układ do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego LNG z ciśnieniowych zbiorników oraz sposób pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego LNG z ciśnieniowych zbiorników

Twórcami wynalazku są: Paweł Haudek, Grzegorz Maciejewski i Rafał Winkler. Finalnym efektem prac jest urządzenie do poboru próbki LNG, które umożliwia określenie jakości i czystości produktu. 

Jak podaje PGNiG, instalacja może mieć szerokie zastosowanie do badania jakości LNG z cystern, a także instalacji tankowania zbiorników LNG. Z kolei uzyskana ochrona patentowa otwiera drogę do komercjalizacji wynalazku. 

Analiza jakościowa gazu

LNG to gaz ziemny, który w procesie skraplania, zostaje schłodzony do temperatury  -162ºC.  W tym procesie gaz jest oczyszczany i zmniejsza swoją objętość, dzięki czemu łatwo go transportować i magazynować - nie trzeba w tym celu budować kosztownych gazociągów.

Przed dostarczeniem gazu odbiorcom wykonuje się analizę jakościową i weryfikację przykładowych składów LNG pod kątem wymagań prawnych oraz wymagań potencjalnych odbiorców. 

W Polsce taką analizę ma prawo wykonywać Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu, które  realizuje swoje zadania w dwóch lokalizacjach- w Pogórskiej Woli niedaleko Tarnowa oraz na Terminalu LNG w Świnoujściu. 

Instalację stworzoną przez PGNiG można łatwo transportować, dzięki czemu możliwe będzie pobieranie próbek LNG w każdym miejscu w Polsce. 

Tagi:

gaz ziemnyPGNiGpatent

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Odwiedziny na polecenie rządu. W zbieraniu danych pomogą kominiarze

Czytaj więcej >

Energetyka

Złożono projekt komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej Polski. PiS chce zbadać rosyjskie wpływy

Czytaj więcej >
Morawiecki, obrady

Energetyka

Morawiecki: Polska musi w ekspresowym tempie dokonywać transformacji energetycznej z kopalnych źródeł energii w kierunku atomu i OZE

Czytaj więcej >
Tragedia na terenie elektrowni w Bełchatowie. Nie żyje 32-latek, który spadł z wysokości

Energetyka

Polski Instytut Ekonomiczny nie wyklucza powrotu do energii z węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen wybuduje w Polsce reaktor jądrowy. Daniel Obajtek podał datę

Czytaj więcej >

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >