BiznesINFO.pl
pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion

Biznes info

Szykują się dopłaty także do innych paliw, nie tylko węgla. Rząd już pracuje nad zmianami

1 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd usilnie pracuje nad rozwiązaniem nadchodzącego wielkimi krokami kryzysu energetycznego. Aby wynagrodzić Polakom wciąż rosnące ceny surowców i energii władza zdecydowała się na przyznanie dodatku w wysokości 3 tys. zł osobom palącym węglem. Okazuje się jednak, że planowane są kolejne dodatki, nie tylko dla użytkowników węgla.

O planach rządu donosi poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta, powołując się na swoje źródło pisze, że planowane są również dodatki dla osób palących olejem opałowym, pelletem, gazem LPG czy drewnem.

Dopłaty niekoniecznie w tej samej wysokości

Z doniesień "DGP" wynika także, że dopłaty niekoniecznie będą jednakowe, co oznacza, że palący innymi paliwami niż węgiel nie otrzymają od rządu 3 tys. zł. W przypadku innych paliw dopłaty najprawdopodobniej będą zależały od skali podwyżek danego paliwa.

Dodatkowo rząd rozważa podłączenie paliw grzewczych pod zasady tarczy antyinflacyjnej, co wiązałoby się m.in. ze zmniejszeniem stawek VAT na takie produkty, projekt jednak jest jeszcze w powijakach i rząd nie przedstawia konkretnych rozwiązań. Wiadomo jednak, że zmiana weszłaby w życie 1 listopada, kiedy wydłużona zostanie obecna tarcza antyinflacyjna.

Pomoc dostaną także ciepłownie

Rząd zamierza wesprzeć także lokalne ciepłownie, które w kryzysie znalazły się na długo przed wojną wywołaną przez Rosję i jej konsekwencjami energetycznymi. Pogrążone już przez wzrosty kosztów emisji nałożone przez UE ciepłownie, zwłaszcza w mniejszych polskich miastach, borykają się z problemami od lat. Obecna sytuacja spowodowała, że wiele z nich może już nie znaleźć wyjścia z kłopotów.

Sprawą pomocy dla ciepłowni ma zająć się Ministerstwo Aktywów Państwowych, pisze "DGP". Pomoc miałaby polegać na dodatkach do zakupów paliw, którymi pali się w kotłowniach. Szczegóły mają być znane już w sierpniu.

Tagi:

węgielgaz ziemnygazceny energii

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >

Energetyka

Steinhoff o zakazie importu rosyjskiego węgla

Czytaj więcej >