BiznesINFO.pl

biznes info

Minister Moskwa poinformowała o wysokości dopłat, na które mogą liczyć ogrzewający innymi źródłami niż węgiel

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała w piątek w Sejmie, że na dopłaty do ogrzewania mogą liczyć nie tylko osoby palące węglem. Sprawa nie dotyczy tylko odbiorców indywidualnych, ale również osób podłączonych do lokalnych ciepłowni.

Moskwa powiedziała, że dopłaty mają ochronić Polaków przed podwyżkami cen energii. Przypomniała również, że rząd zdecydował się na obniżenie akcyzy na gaz i paliwo oraz o dodatku osłonowym przyznanym dla osób palących węglem.

Dopłaty do pelletu

Osoby opalające w domach pelletem mogą liczyć na 3 tys. zł wsparcia, czyli kwotę taką samą jak osoby produkujące ciepło z węgla kamiennego.

Choć piece na pellet są w Polsce mniej popularne niż piece węglowe i gazowe, to osoby korzystające z takiego źródła ogrzewania w ostatnich miesiącach również musiały liczyć się z drożejącymi materiałami grzewczymi.

Dopłaty do LPG

Polacy, którzy do wytworzenia ciepła w domach korzystają z gazu LPG również zostaną objęci rządowymi wsparciem, chociaż już nie w wysokości 3 tys. zł a 500 zł.

Zdecydowana większość gazu LPG na polskim rynku pochodziła z Rosji, duża część również z Białorusi. W efekcie wojny i zamieszania na rynku energetycznym dostęp do surowca zaczął być dużo bardziej utrudniony. Problemy z LPG zaczęły się jednak sporo wcześniej, już podczas zawirowań na granicy polsko-białoruskiej, kiedy reżim Łukaszenki wywołał kryzys uchodźczy.

Dopłaty do drewna

Osoby opalające drewnem kawałkowym także dostały od szefowej MKiŚ obietnicę wsparcia finansowego. W ich przypadku będzie to 1 tys. zł.

Ceny drewna opałowego również podskoczyły do góry w obliczu kryzysu energetycznego. Chrust z lasu nie jest źródłem ciepła wystarczająco kalorycznym, dlatego osoby, które skorzystały z oferty Lasów Państwowych zapewne będą musiały dokupić jeszcze trochę kubików bardziej kalorycznego drewna.

Dopłaty do oleju opałowego

Jeżeli ktoś jako główne źródło ciepła wykorzystuje olej opałowy, będzie mógł liczyć na rządową pomoc w wysokości 2 tys. zł.

Chociaż rząd zdecydował się obniżyć akcyzę na paliwa, to niepewność na rynku paliwowym dała się we znaki również użytkownikom oleju opałowego, używanego do produkcji ogrzewania.

Tagi:

ceny energiiwęgielgaz ziemny

Podobne artykuły

Energetyka

Dodatek węglowy: urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Oszustom grożą wysokie kary
Czytaj więcej >

Energetyka

Dopłata do gazu. Tysiące osób mogą obniżyć swoje rachunki
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Energetyka

Od 28 kwietnia ruszą obowiązkowe kontrole w naszych domach. Wielu Polaków musi wyrobić paszport energetyczny
Czytaj więcej >

Energetyka

Ważne informacje o dodatku węglowym 2023. Sprawdzamy, co rząd ma w planach
Czytaj więcej >

Energetyka

Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]