BiznesINFO.pl
Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)

biznes info

Minister Moskwa poinformowała o wysokości dopłat, na które mogą liczyć ogrzewający innymi źródłami niż węgiel

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała w piątek w Sejmie, że na dopłaty do ogrzewania mogą liczyć nie tylko osoby palące węglem. Sprawa nie dotyczy tylko odbiorców indywidualnych, ale również osób podłączonych do lokalnych ciepłowni.

Moskwa powiedziała, że dopłaty mają ochronić Polaków przed podwyżkami cen energii. Przypomniała również, że rząd zdecydował się na obniżenie akcyzy na gaz i paliwo oraz o dodatku osłonowym przyznanym dla osób palących węglem.

Dopłaty do pelletu

Osoby opalające w domach pelletem mogą liczyć na 3 tys. zł wsparcia, czyli kwotę taką samą jak osoby produkujące ciepło z węgla kamiennego.

Choć piece na pellet są w Polsce mniej popularne niż piece węglowe i gazowe, to osoby korzystające z takiego źródła ogrzewania w ostatnich miesiącach również musiały liczyć się z drożejącymi materiałami grzewczymi.

Dopłaty do LPG

Polacy, którzy do wytworzenia ciepła w domach korzystają z gazu LPG również zostaną objęci rządowymi wsparciem, chociaż już nie w wysokości 3 tys. zł a 500 zł.

Zdecydowana większość gazu LPG na polskim rynku pochodziła z Rosji, duża część również z Białorusi. W efekcie wojny i zamieszania na rynku energetycznym dostęp do surowca zaczął być dużo bardziej utrudniony. Problemy z LPG zaczęły się jednak sporo wcześniej, już podczas zawirowań na granicy polsko-białoruskiej, kiedy reżim Łukaszenki wywołał kryzys uchodźczy.

Dopłaty do drewna

Osoby opalające drewnem kawałkowym także dostały od szefowej MKiŚ obietnicę wsparcia finansowego. W ich przypadku będzie to 1 tys. zł.

Ceny drewna opałowego również podskoczyły do góry w obliczu kryzysu energetycznego. Chrust z lasu nie jest źródłem ciepła wystarczająco kalorycznym, dlatego osoby, które skorzystały z oferty Lasów Państwowych zapewne będą musiały dokupić jeszcze trochę kubików bardziej kalorycznego drewna.

Dopłaty do oleju opałowego

Jeżeli ktoś jako główne źródło ciepła wykorzystuje olej opałowy, będzie mógł liczyć na rządową pomoc w wysokości 2 tys. zł.

Chociaż rząd zdecydował się obniżyć akcyzę na paliwa, to niepewność na rynku paliwowym dała się we znaki również użytkownikom oleju opałowego, używanego do produkcji ogrzewania.

Dopłaty do odbiorców ciepła z ciepłowni

W przypadku osób, których mieszkania lub domy są podłączone do lokalnych ciepłowni, pomoc materialna ma być wypłacana przez odpowiednią dla usytuowania nieruchomości gminę, wynika z wypowiedzi Anny Moskwy, cytowanej przez energetyka24.pl.

Ze słów minister wynika, że takie osoby otrzymają pomoc "adekwatną do wzrostów cen", z późniejszej wypowiedzi wynika, że mogą liczyć na wsparcie do 3,9 tys. zł.

W celu skorzystania z dopłat należy wypełnić deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dopłaty będą przyznawane zgodnie z informacjami w formularzach, gdzie osoby je wypełniające deklarowały główne źródło ciepła w domu.

Tagi:

ceny energiiwęgielgaz ziemnygazropa

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >

Energetyka

Steinhoff o zakazie importu rosyjskiego węgla

Czytaj więcej >