BiznesINFO.pl > Energetyka > Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.09.2022 20:39

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Jacek Sasin
public domain

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował dzisiaj, że Polska jeszcze w 2022 roku podpisze kolejne umowy na dostawy dodatkowej ilości gazu do naszego kraju.

Będzie więcej gazu

„Jeszcze w tym roku Polska może podpisać kolejne kontrakty na dostawy gazu” – mówił dzisiaj Sasin.

Po podpisaniu w piątek przez PGNiG kontraktu na dostawy do 2,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie przez Baltic Pipe, co wypełnia nam ten gazociąg prawie do 7 mld metrów sześciennych od nowego roku jeszcze negocjujemy w tej chwili dalsze kontrakty i one pewnie będą do końca roku podpisane – dodał, odpowiadając na pytania dziennikarzy w Sejmie.

Miliony ton węgla już niedługo trafią do Polski

Wicepremier Jacek Sasin przekazał, że dwie polskie spółki PGE Paliwa i Węglokoks do końca roku sprowadzą 11,2 mln ton węgla.

Podczas wywiadu dla TVP Sasin zapewnił, że będzie to węgiel zmieszany, węgiel energetyczny.

Dodał, że około 25% z tego węgla to będzie węgiel dostępny dla gospodarstw domowych.

„Chcemy poprosić o współpracę samorządy. Możemy dostarczać węgiel np. do spółek komunalnych po znacznie niższej cenie, niż oferowana jest na składach węglowych, gdzie węgiel kosztuje 3,5 tys. zł za tonę, a nawet więcej” – mówił minister aktywów państwowych.

"Węgiel możemy dostarczyć do samorządów w cenie 2,5 tys. zł z VAT, czyli 2-2,1 tys. zł plus VAT. Jeśli samorządy chciałyby uczestniczyć, to PGE Paliwa i Węglokoks będą w stanie ten węgiel dostarczać. W tej chwili są rozsyłane oferty do wszystkich samorządów" – dodał.

Tagi: gaz ziemny gaz
Polecane