Są nowe obostrzenia
biznesinfo
Autor Radosław Święcki - 17 Grudnia 2020

Znamy nowe obostrzenia. Tak surowych Polacy się raczej nie spodziewali

Rząd ogłosił nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa, potwierdzając tym samym część medialnych spekulacji. Wiemy z jakimi restrykcjami musimy liczyć się w najbliższym czasie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nowe obostrzenia ogłosił rząd,
  • Od której godziny w Sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania,
  • W jakim terminie obowiązywać będzie narodowa kwarantanna.

Nowe obostrzenia

Wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa zasugerował kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla RMF FM. Pytany o to czy możliwe będzie luzowanie restrykcji, stwierdził, że europejskie kraje decydują sie na całkowicie odwrotne rozwiązanie. Potwierdzają to fakty.

Od wczoraj twardy lockdown jak już informowaliśmy wprowadzili Niemcy w związku z którym otwarte są jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, a także apteki i banki. Zamknięte są natomiast szkoły, restauracje i bary i wszelkiego rodzaju zakłady usługowe. W spotkaniach jak podaje Business Insider Polska może uczestniczyć maksymalnie pięć osób z dwóch gospodarstw domowych (limit ten nie dotyczy osób poniżej 14 lat).

Niewielkie poluzowanie restrykcji nastąpi w dni świąteczne w związku z czym członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli spotkać się z czterema innymi osobami z najbliższej rodziny. Zasada ta nie będzie obowiązywała w Sylwestra, kiedy to zakazano spotkań w większym gronie.

Lockdown wprowadziła również Holandia, tyle, że tam potrwa nieco dłużej niż w Niemczech, gdyż pięć tygodni. Podobnie jak u naszych sąsiadów otwarte są jedynie sklepy z najpotrzebniejszymi artykułami, a zamknięty zostały restauracje, szkoły i zakłady usługowe. Ostrzejsze obostrzenia dotyczą spotkań, gdyż w domach może przebywać jedynie dwóch gości dziennie, a w okresie świątecznym będą to mogły być trzy osoby (w Holandii limit nie dotyczy osób do 13. roku życia).

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniejZapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniejCzytaj dalej

O nowych obostrzeniach na najbliższy okres poinformował dziś podczas specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając od 28 grudnia do 17 stycznia narodową kwarantannę. Zgodnie z wcześniejszymi medialnymi doniesieniami oprócz dotychczasowych restrykcji, od 28 grudnia zamknięte będą hotele. Ich działalność była ograniczona od 7 listopada, ale obiekty te mogły gościć m.in. uczestników podróży służbowych. Właśnie ta furtka jak się okazało jest przez wielu wykorzystywana co prowadziło do tego, że spora część Polaków twierdziła, że jest w delegacji podczas gdy w rzeczywistości przyjeżdżała na wypoczynek z rodziną.

Od 28 grudnia do 17 stycznia ponownie będą zamknięte galerie handlowe, których działalność została przywrócona pod koniec listopada (wcześnie były one zamknięte od 7 do 28 listopada).

Zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia będę również stoki narciarskie. Ogłoszono również zakaz przemieszczania się w Sylwestra (od 19.00 31 grudnia do 6.00 rano 1 stycznia).

- Niestety, niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo trudno liczyć, że szczepienia, na które tak bardzo liczymy, ochronią nas w tej najbliższej perspektywie, w najbliższym czasie. Nawet zakładając optymistycznie, że zaczniemy się szczepić jeszcze w tym roku, to efekt szczepienia populacyjnego na pewno w styczniu, lutym się jeszcze nie pojawi – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany przez serwis 300polityka.pl.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 953 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 431 osób. Od początku pandemii na wirusa zachorowało 1 171 854 osób, zaś liczba zgonów to 24 345.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Ważna deklaracja WOŚP. Przyszłoroczna zbiórka w zupełnie innym terminie
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nawet 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News