BiznesINFO.pl

Pxhere CC0

Doskonałe informacje dla sporej grupy kierowców. Na drogach dalej będą mogli zaszaleć

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto zaapelował o zakaz wyprzedzania ciężarówek

  • Dlaczego ten zakaz jest potrzebny

  • Co na temat tego pomysłu sądzi Ministerstwo Infrastruktury

Zakaz wyprzedzania ciężarówek w poselskiej interpelacji

Zakaz wyprzedzania ciężarówek to zdaniem posła PiS Bartosza Kownackiego konieczność. Goniące się samochody nie tylko spowalniają ogólny ruch na drogach, lecz także stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla pozostałych kierowców.

Portal moto.pl donosi, że na polskich drogach łatwo zauważyć groźne manewry ciężarówek. Dość często zdarza się, że osoby kierujące ogromnymi pojazdami sygnalizują zjazd na lewy pas w ostatniej chwili. W rezultacie samochody osobowe pędzące nawet 140 km/h po polskich autostradach są zmuszone do nagłego hamowania, które jest wyjątkowo groźne.

Warto odnotować, że na zakaz wyprzedzania ciężarówek zdecydowały się niektóre państwa europejskie. Odgórne ograniczenia w tym zakresie wprowadziła m.in. Belgia , gdzie zakaz obowiązuje tylko w ciągu dnia.

Z uwagi na te przesłanki polityk PiS postanowił skierować poselską interpelację w sprawie zakazu wyprzedzania ciężarówek do Ministerstwa Infrastruktury. Serwis motofakty.pl donosi, że w piśmie Kownacki domaga się zmiany zasad z uwagi na „nagminne i bezkarne łamanie zakazu wyprzedzania oraz stwarzanie bardzo dużego zagrożenia w ruchu pojazdów przez kierowców samochodów ciężarowych na autostradach i drogach szybkiego ruchu”.

Zakaz w opinii Ministerstwa Infrastruktury

Jednak resort nie podzielił zdania polityka PiS. Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury przyznał, że wdrożenie całkowitego zakazu wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach i drogach szybkiego ruchu nie wydaje się uzasadnione. Odpowiedź na poselską interpelację została wydana po konsultacjach z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi, które negatywnie oceniły nowy zakaz.

Ministerstwo Infrastruktury wskazało w odpowiedzi, że zakaz stanowiłby zbyt duże ograniczenie dla kierowców większych pojazdów. Co więcej, wprowadzenie tak dotkliwych zasad mogłoby w niektórych sytuacjach przynieść wręcz odwrotne skutki i doprowadzić do pogorszenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Zakaz im nie straszny. Mandatów jest jednak coraz więcej

Przy okazji resort przypomniał, że obecne regulacje zezwalają na wprowadzenie ograniczeń na wybranych odcinkach dróg szybkiego ruchu. Portal bankier.pl przypomina, że zakaz wyprzedzania ciężarówek obowiązuje na fragmentach autostrady A2 i A4.

Za ustanawianie ograniczeń odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury przyznał, że jak na razie nie pojawiły się plany o wprowadzeniu zakazu na kolejnych odcinkach polskich tras.

Dla niektórych kierowców ustawowy zakaz nie stanowi jednak większych przeszkód. Z danych Inspekcji Transportu Drogowego wynika, że w 2020 r. liczba mandatów za to wykroczenie wzrosła prawie dwukrotnie.

W 2019 r. za wyprzedzanie ukarano 426 kierowców ciężarówek, a w 2020 r. - 745. Za złamanie zakazu należy się mandat od 50 do 200 zł.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]