Grzywna za wątek wegański w serialu
Pexels/Lisa Fotios
Autor Maria Glinka - 24 Stycznia 2021

Grzywna dla telewizji za wegańskie treści w programie. Belgijska stacja ma teraz problem

Ogromna grzywna czeka na właściciela belgijskiej stacji telewizyjnej VTM. Komercyjny nadawca został ukarany za włączenie wątku promującego wegańską dietę do fabuły jednej z telenowel. Okazało się bowiem, że propagowanie bezmięsnego stylu życia zostało sfinansowane przez organizację GAIA, która broni praw zwierząt.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego belgijska stacja dostała grzywnę
  • Co na temat całej sprawą są prozwierzęcy aktywiści
  • Jakie były skutki afery wegańskiej

Grzywna dla belgijskiej telewizji

Grzywna została nałożona na spółkę DPG Media, która zarządza flamandzką komercyjną stacją telewizyjną VTM. Powodem wymierzenia kary było umieszczenie wątku wegańskiego w fabule serialu pt. Familie (Rodzina). Jest to jedna z najbardziej popularnych flamandzkich telenowel, która walczy o uwagę telewidzów z serialem Thus emitowanym przez publicznego nadawcę.

RFM FM podaje, że na początku 2020 r. pojawiły się nowe odcinki Familie. Jeden z nich opowiadał o właścicielu baru, który wzbogacił menu o wegańskie kanapki.

W kolejnych odcinkach pozostałe postacie serialu zaangażowały się w dyskusję na temat diety wegańskiej. Wydźwięk przekazu był zdecydowanie pozytywny.

Bohaterowie przekonywali, że weganizm jest wyjątkowo korzystny dla zdrowia człowieka. Poza tym zwracali uwagę, że zwierzęta powinny być chronione przed przemysłem spożywczym.

Wątek zaprezentowany w serialu wpisuje się w coraz bardziej popularny trend rezygnowania ze spożywania produktów odzwierzęcych. W 2019 r. Rzeczpospolita ustaliła, że w Polsce jest już ponad milion wegetarian i wegan, a kolejne dwa miliony osób przymierzają się do przejścia na diety roślinne.

Liczba osób, które zrezygnowały ze spożywania mięsa, jest z całą pewnością zdecydowanie większa na zachodzie Europy. Z ankiety przeprowadzonej przez Unię Europejską w 2017 r. wynika, że 40 proc. Belgów planuje ograniczyć spożywanie mięsa ze względu na zdrowie, a 12 proc. z uwagi na negatywne skutki dla środowiska.

Grzywna za nieetyczną współpracę

Jednak sam wątek wegański w serialu nie był powodem nałożenia grzywny. Portal bankier.pl podaje, że na jaw wyszła współpraca DPG Media z organizacją GAIA, która za swój statutowy cel uznaje obronę praw zwierząt. Okazuje się, że prozwierzęcy aktywiści zapłacili za wprowadzenie tego wątku do fabuły serialu i utrzymywanie go przez następne odcinki.

Belgijskim mediom nie udało się ustalić na jaką kwotę opiewała cała transakcja. Mimo tego organizacje rolnicze rozpoczęły głośne protesty, sprzeciwiając się promowaniu sposobu myślenia, który prezentuje serial.

W ciągu zaledwie kilku dni afera osiągnęła ogromne rozmiary. Jednak ostatecznie to oświadczenie samej organizacji GAIA pogrążyło właściciela komercyjnej telewizji. - Zapytaliśmy firmę, czy istnieją sposoby, aby umieścić naszą kampanię w centrum uwagi. Wtedy VTM wpadł na pomysł współpracy przy kilku odcinkach Familie. Po prostu skorzystaliśmy z możliwości - czytamy w oficjalnym komunikacie.

W całą sprawę postanowił zaangażować się flamandzki regulator rynku medialnego. Na mocy jego decyzji DPG Media należy się grzywna za umieszczenie opłaconego wątku wegańskiego w swoim serialu. Kara wynosi 25 tys. euro. W przeliczeniu na złotówki oznacza to konieczność przekazania ponad 113 tys. zł w ramach grzywny.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News