Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > TVP rusza z nowymi kanałami. Trzy stacje będą nas kosztować 77 mln zł rocznie
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:32

TVP rusza z nowymi kanałami. Trzy stacje będą nas kosztować 77 mln zł rocznie

TVP z nowymi kanałami
Fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nowe kanały uruchomi TVP

  • Dlaczego telewizja wzbogaca ofertę programową

  • Ile będą kosztowały stacje

TVP dla kobiet, fanów muzyki i nauki

TVP zaprezentowała ambitne plany na najbliższych kilka lat. W projekcie Karty Powinności Telewizji Polskiej na lata 2020-2024 pojawiła się propozycja utworzenia programu dla kobiet.

Portal natemat.pl podaje, że TVP Kobieta ma być kanałem lifestylowo-poradnikowo-rozrywkowym dla pań w każdym wieku, bez względu na wykształcenie i status majątkowy. Pojawią się na nim programy kulinarne, familijne i o tematyce zdrowia.

TVP stoi na stanowisku, że utworzenie nowego kanału dla kobiet wypełni lukę w medialnej ofercie dla pań. Telewizja twierdzi, że pojawiła się „potrzeba umacniania rodziny, kształtowania postaw prozdrowotnych, integracji społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu”. Nowa stacja zadebiutuje 8 marca w Dzień Kobiet.

TVP będzie starała się przyciągnąć także innych telewidzów. Wprost donosi, że w planach jest utworzenie również stacji muzyczno-rozrywkowej.

Czy TVP Muzyka będzie promował tylko polskich artystów? Tego na razie nie wiadomo. Nadawca deklaruje, że nowy program „będzie prezentował audycje o różnorodności gatunkowej, teledyski, koncerty, filmy dokumentalne i fabularne, dotyczące sceny muzycznej, artystów czy kompozytorów”.

W agendzie TVP znajdzie się także propozycja dla miłośników nauki. TVP Nauka ma być stacją o charakterze wyłącznie edukacyjnym. Telewidzowie będą mogli obejrzeć programy biologiczne, badawczo-kulturowe, technologiczne i techniczne.

TVP nie oszczędza na nowych kanałach

Ile to wszystko będzie kosztowało? TVP słynie z rozmachu i nie zamierza oszczędzać na nowych stacjach. W 2021 r. TVP Kobieta ma pochłonąć 14,75 mln zł, a w latach kolejnych - 17,8 mln zł rocznie.Kanał TVP Muzyka, który ma zostać uruchomiony w 2022 r., będzie kosztował 20 mln zł w skali roku.

Te gigantyczne suma to i tak zaledwie połowa kwoty, którą TVP przeznaczy na kanał naukowy. Portal natemat.pl podaje, że koszt TVP Nauka to aż 40 mln zł rocznie. Wszystkie trzy stacje pochłoną ponad 77 mln w jednym roku.

Skąd telewizja publiczna ma na to wszystko pieniądze? Z budżetu. W 2021 r. TVP będzie mogła liczyć na niemal 2 mld dofinansowania z tytułu rekompensaty utraconych wpływów z opłat abonamentowych. Przez ostatnie cztery lata TVP i Polskie Radio uzyskało łącznie aż 5 mld zł dzięki abonamentowym rekompensatom zapisanym w ustawach budżetowych.

Radio Zet donosi, że Senat, gdzie większość ma opozycja, wnosił o skreślenie tego zapisu. Jednak ostatecznie Sejm odrzucił tę poprawkę. Zapisy wskazują, że TVP ma wykorzystać pozyskane środki na realizację misji publicznej.