TVP z nowymi kanałami
Fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Maria Glinka - 24 Stycznia 2021

TVP rusza z nowymi kanałami. Trzy stacje będą nas kosztować 77 mln zł rocznie

TVP nie zwalnia tempa i zamierza zainwestować w kolejne autorskie stacje. Poza kanałem dla kobiet telewizja publiczna planuje uruchomić także program muzyczny i naukowy. Inwestycje pochłoną kilkadziesiąt milionów złotych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nowe kanały uruchomi TVP
  • Dlaczego telewizja wzbogaca ofertę programową
  • Ile będą kosztowały stacje

TVP dla kobiet, fanów muzyki i nauki

TVP zaprezentowała ambitne plany na najbliższych kilka lat. W projekcie Karty Powinności Telewizji Polskiej na lata 2020-2024 pojawiła się propozycja utworzenia programu dla kobiet.

Portal natemat.pl podaje, że TVP Kobieta ma być kanałem lifestylowo-poradnikowo-rozrywkowym dla pań w każdym wieku, bez względu na wykształcenie i status majątkowy. Pojawią się na nim programy kulinarne, familijne i o tematyce zdrowia.

TVP stoi na stanowisku, że utworzenie nowego kanału dla kobiet wypełni lukę w medialnej ofercie dla pań. Telewizja twierdzi, że pojawiła się „potrzeba umacniania rodziny, kształtowania postaw prozdrowotnych, integracji społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu”. Nowa stacja zadebiutuje 8 marca w Dzień Kobiet.

TVP będzie starała się przyciągnąć także innych telewidzów. Wprost donosi, że w planach jest utworzenie również stacji muzyczno-rozrywkowej.

Czy TVP Muzyka będzie promował tylko polskich artystów? Tego na razie nie wiadomo. Nadawca deklaruje, że nowy program „będzie prezentował audycje o różnorodności gatunkowej, teledyski, koncerty, filmy dokumentalne i fabularne, dotyczące sceny muzycznej, artystów czy kompozytorów”.

W agendzie TVP znajdzie się także propozycja dla miłośników nauki. TVP Nauka ma być stacją o charakterze wyłącznie edukacyjnym. Telewidzowie będą mogli obejrzeć programy biologiczne, badawczo-kulturowe, technologiczne i techniczne.

TVP nie oszczędza na nowych kanałach

Ile to wszystko będzie kosztowało? TVP słynie z rozmachu i nie zamierza oszczędzać na nowych stacjach. W 2021 r. TVP Kobieta ma pochłonąć 14,75 mln zł, a w latach kolejnych - 17,8 mln zł rocznie.Kanał TVP Muzyka, który ma zostać uruchomiony w 2022 r., będzie kosztował 20 mln zł w skali roku.

Te gigantyczne suma to i tak zaledwie połowa kwoty, którą TVP przeznaczy na kanał naukowy. Portal natemat.pl podaje, że koszt TVP Nauka to aż 40 mln zł rocznie. Wszystkie trzy stacje pochłoną ponad 77 mln w jednym roku.

Skąd telewizja publiczna ma na to wszystko pieniądze? Z budżetu. W 2021 r. TVP będzie mogła liczyć na niemal 2 mld dofinansowania z tytułu rekompensaty utraconych wpływów z opłat abonamentowych. Przez ostatnie cztery lata TVP i Polskie Radio uzyskało łącznie aż 5 mld zł dzięki abonamentowym rekompensatom zapisanym w ustawach budżetowych.

Radio Zet donosi, że Senat, gdzie większość ma opozycja, wnosił o skreślenie tego zapisu. Jednak ostatecznie Sejm odrzucił tę poprawkę. Zapisy wskazują, że TVP ma wykorzystać pozyskane środki na realizację misji publicznej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News