BiznesINFO.pl
Jacek Kurski TVP Polsat

Fot. Jan Bielecki/East News

Prezes TVP ostro krytykuje Polsat. Jacek Kurski doczekał się riposty

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

TVP to publiczny z nazwy nadawca, który nie tylko przedstawia fakty w sposób sprzyjający obozowi rządzącemu, ale także ustawia swoje treści i samą siebie przeciw opozycji i jej zwolennikom. Z tego też względu nie ma chemii między TVP i TVN, z których ta d

TVP na wojennej ścieżce z telewizją Polsat. Ostra wypowiedź prezesa Jacka Kurskiego nie przeszła bowiem bez echa. Stojący na czele upolitycznionych mediów publicznych Kurski skrytykował telewizję Polsat News. Jak stwierdził Jacek Kurski, niektórzy politycy Zjednoczonej Prawicy w telewizji Zygmunta Solorza-Żaka mają być "wściekle zwalczani".

Kontrowersyjne słowa Jacka Kurskiego ujrzały światło dzienne za sprawą tygodnika "Sieci" należącego do braci Karnowskich - chyba najbardziej propisowskiego duetu dziennikarskiego w kraju. Jacek Kurski w najnowszym numerze periodyka otrzymał trochę miejsca w postaci wywiadu przeprowadzonego z nim na jego pięciolecie prezesury w TVP.

Michał Karnowski, który rozmawiał z Kurskim zahaczył o temat "dziennikarstwa centrystycznego". Stwierdził, że takie uprawiane jest w Polsat News. Kurski natychmiast pospieszył z kontrowersyjną odpowiedzią, w którą musiał wtrącić także przytyk do stacji TVN. Zdaniem prezesa TVP, tak długo jak media pozostają pod władzą PiS, możliwy jest "element umiarkowania".

 - Po pierwsze, Polsat News uprawia dziennikarstwo centrystyczne wobec jednego tylko ośrodka w obrębie Zjednoczonej Prawicy. Pozostali, w tym premier Jarosław Kaczyński, są tam wściekle zwalczani. Po drugie, nawet ten niewielki element pewnego umiarkowania jest możliwy tylko tak długo, jak istnieje obecny kształt TVP i jak długo rządzi Zjednoczona Prawica. Dzień po politycznej zmianie cały ten nowy, i tak niewielki, zaciąg Polsatu zostanie pognany, wróci stare i znowu nie odróżnimy Polsat News od TVN 24 - stwierdził Kurski.

TVP kontra "centrystyczne dziennikarstwo" Polsat News

Jacek Kurski nie musiał długo czekać na odpowiedź wezwanego Polsat News. Głos zabrała Dorota Gawryluk, która stoi na czele pionu informacyjno-publicystycznego pracuje w Polsacie od wiosny 2018 roku. Nomen omen powołanie dziennikarki o prawicowych sympatiach na to stanowisko wywołało przed niemal trzema laty dyskusje dotyczące skrętu Polsatu w stronę Zjednoczonej Prawicy. Wówczas to tłumaczył się sam Zygmunt Solorz-Żak. Zapewniał, że rząd PiS się na niego nie uwziął, a on nie musiał układać z rządzącymi.

 - Dobra zmiana nie uwzięła się na mniej bardziej niż jakikolwiek poprzedni rząd. Od początku działalności byliśmy niezależni i tacy pozostaniemy - mówił w 2018 roku Solorz-Żak.

Wracając jednak do wypowiedzi Doroty Gawryluk, która ripostowała ostre słowa Jacka Kurskiego, niewątpliwie należy zwrócić uwagę na to, że dziennikarka odpowiedziała bardzo dyplomatycznie i bez uszczypliwości. W niemal żołnierskim tonie zakomunikowała, że Polsat nie ogląda się na krytykę i gdyby telewizja chciała "dogadzać wszystkim osobom, nigdy nie znalazłaby się w miejscu, w którym teraz jest". 

 - Tę wypowiedź traktuję jako polityczną. Każdy ma prawo do swojej opinii. Nie dostosowujemy się do potrzeb i oczekiwań, zwłaszcza politycznych. Gdybym chciała dogadzać osobom, które mają różne opinie na temat tego, co robimy, nigdy byśmy tego nie zrobili i nie bylibyśmy w miejscy, w którym teraz jesteśmy. Robimy swoje, nie oglądamy się na krytykę - cytuje Dorotę Gawryluk portal Wirtualne Media.

Polsat rośnie z roku na rok

Portal Wirtualne Media donosi także o ostatnich sukcesach kanału Polsat News. Zgodnie z przedstawionymi danymi, telewizja miała sporo zyskać na uruchomieniu naziemnej telewizji cyfrowej w dużych miastach Polski. Udział Polsat News w oglądalności w 2020 roku urósł względem 2019 aż o 80 proc., co jest zawrotnym wynikiem.

Jest to też największy wzrost spośród trzech najpopularniejszych w Polsce kanałów informacyjnych. TVP Info w analogicznym czasie zanotowało wzrost oglądalności o 32,2 proc., a TVN24 o 20 proc.. I tak wyniki oglądalności za 2020 rok mają wyglądać następująco: 2,03 proc. Polsat News, 4,82 proc. TVP Info i 5,36 proc. TVN24.

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >
NFZ bierze się za kontrole przychodni.

Polska i Świat

Rząd będzie zmieniał program "Profilaktyka 40 plus". Wejdzie w skład medycyny pracy

Czytaj więcej >