TVP Info porównuje zachowanie polskiej opozycji do zamachu na Kapitol
SAUL LOEB/AFP/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 7 Stycznia 2021

Kontrowersyjne, oburzające słowa w relacji TVP z Waszyngtonu. Już zapowiedzieli pozew

Nagłówki TVP na stałe zapisały się w świadomości społecznej i stały się przedmiotem żartów oraz drwin. Nic dziwnego - ich autorzy często przechodzą samych siebie w poziomie absurdu i groteski. Na twórców TVP Info zawsze można liczyć - tym razem pokazali swój kunszt na Twitterze, porównując wandali dewastujących Kapitol w Waszyngtonie do… polskiej opozycji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zdarzyło się w Kapitolu
  • Co TVP Info sądzi o polskiej opozycji
  • Kto planuje proces przeciw TVP

TVP Info ostro na temat opozycji

Ostatnie dni były bardzo gorące w Stanach Zjednoczonych. Po podgrzewaniu atmosfery przez Donalda Trumpa oraz jego popleczników i ciągłym opowiadaniu o skradzionych wyborach, emocje sięgnęły zenitu. W środowy wieczór polskiego czasu (około 15:00 czasu wschodnioamerykańskiego) na teren Kapitolu wtargnęła grupa kilkuset osób, która przerwała obrady Kongresu.

Na tych Joe Biden miał oficjalnie zostać zatwierdzony zwycięzcą wyborów z 3 stycznia, co w konsekwencji zaowocuje jego zaprzysiężeniem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Trumpiści, którzy wpadli bez pardonu do budynku Kapitolu, byli uzbrojeni. Z informacji portalu gazeta.pl wynika, że amerykańscy policjanci znaleźli także i unieszkodliwili dwie bomby - pod siedzibą Republikanów i pod siedzibą Demokratów.

Podczas ataku doszło do starć, zdemolowano gabinety kongresmenów i atakowano strażników ochraniających budynek. Doszło także do oddania kilku strzałów, w wyniku jednego z nich jedna osoba zmarła. Potwierdzono także śmierć trzech innych osób, a kilkadziesiąt osób przebywających w tym czasie w Kapitolu została ranna.

TVP Info postanowiło opublikować relacje z tragicznych wydarzeń w Kapitolu:Część demonstrantów zaczęła zachowywać się na sali obrad jak polska opozycja - napisano na Twitterze, a pod spodem zamieszczono odnośnik przekierowujący do relacji na żywo, która przedstawiała wydarzenia ze Stanów.

Zacznie się już jutro, zapamiętasz dobrze datę 8 stycznia. Nowy obowiązek dogoni i ciebieZacznie się już jutro, zapamiętasz dobrze datę 8 stycznia. Nowy obowiązek dogoni i ciebieCzytaj dalej

TVP Info porównało atak na Kapitol do zachowania polskiej opozycji

źródło: twitter.com/TVPInfo

Zapowiadają pozwy przeciw TVP Info

Wpis został szybko skrytykowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej, dziennikarzy i internautów. Nic dziwnego - w końcu polska opozycja została porównana do grupy, która spowodowała rozruchy w wyniku których zginęły cztery osoby.

- Dezinformacja jak ze Sputnika, tylko za polskie (nasze) dwa miliardy rocznie - skomentował cytowany przez portal Witold Głowacki z "Polski The Times".

- Porównywanie opozycji do ludzi z bronią, którzy podkładają bomby, to standard w TVP. Zwróciłem się do prawników, aby przygotować pozew przeciwko TVP. @tvp_info powinna być zlikwidowana w pierwszym możliwym terminie. To będzie jedna z pierwszych decyzji po wygranych wyborach w PL - zapowiadał cytowany przez Rzeczpospolitą Cezary Tomczyk, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Na odpowiedź TVP także nie trzeba było długo czekać. W podobnie błyskotliwym tonie napisano wyjaśnienie o treści:

- W nawiązaniu do pytań wyjaśniamy: szperanie w rzeczach posłów, rzucenie na ziemię Marka Suskiego, wzywanie do blokowania wyjazdu Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków, agresja fizyczna posła Lenza, blokowanie mównicy. To tylko część zachowań przedstawicieli opozycji - tłumaczyło TVP.

Być może jeszcze w tym momencie sytuację udałoby się uratować, gdyby TVP znanym z mediów zwyczajem wyjaśniło, że “odcina się od wpisu na oficjalnym koncie na Twitterze, ponieważ profil TVP Info wpadł w niepowołane ręce”. Tak się jednak nie stało, głos w sprawie zabrał szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski, który podpisał się pod porównaniem słowami:

- Szanowni Państwo, wszystkich polityków opozycji poruszonych tweetem TVP Info zachęcam do przeanalizowania tego, jak zachowują się w polskim parlamencie. Wyciągnijmy wnioski z kryzysu politycznego w USA - napisał Olechowski.

TVP Info porównało atak na Kapitol do zachowania polskiej opozycji

Trudno nie oprzeć się jednak wrażeniu, że do członków grupy, która dopuściła się terroru w Kapitolu, bliżej jest partii rządzącej niż opozycji. Świadczyć może o tym chociażby wpis wicerzecznika PiS Radosława Fogiela, do którego dotarł portal gazeta.pl, w którym udostępnił zdjęcie jednego z członków zamieszek, dodając do wpisu serduszko. Wszyscy, którzy mogliby pomyśleć, że świadczy to o sympatyzowaniu z Trumpistami atakującymi Kapitol są w błędzie. Fogiel zapytany o powody, dla których udostępnił zdjęcie demonstrującego z serduszkiem, odpowiedział, że "docenia jego koncept odzieżowy".

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News