BiznesINFO.pl
zmiany w przepisach 2021 kierowcy

Wikimedia Commons Adrian Grycuk CC3.0

Kierowcy w 2021 nie będą mieli łatwo. W nowym roku szereg zmian na drogach

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Zmiany w przepisach w 2021 roku były nieuniknione. Zmienią się opłaty za parkowanie, ponadto możemy nie wjechać niektórymi autami do centrów miast. Jednak nie wszystkie planowane zmiany weszły w życie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany w przepisach czekają nas w 2021 roku

  • Które nowości wprowadzono jeszcze w tym roku

  • Czego nie udało się wprowadzić

Zmiany w przepisach w 2021 roku

Niektóre zmiany w przepisach planowane na 2021 rok nie zostały wprowadzone, ale nie można wykluczyć, że lada chwila rząd je uchwali. W grudniu w Sejmie rozmawiano o zmianach w ustawie o elektromobilności, co nie pozostanie bez wpływu na sytuację kierowców aut spalinowych.

W projekcie znalazły się choćby zapisy o obowiązku tworzenia stref czystego transportu w centrach dużych miast. Właściciele starych diesli musieliby przed wjazdem do takiej strefy uiścić opłatę. Bez płacenia wjechaliby tylko właściciele aut elektrycznych, zasilanych LPG, czy spełniających normy emisji spalin Euro 4.

Obostrzenia nie dotyczyłyby mieszkańców stref, lokalnych przedsiębiorców, a także służb miejskich i pojazdów służącym pomocy innym osobom w niezbędnych sprawach życia codziennego. Jak wskazują eksperci, przepisy utrudnią życie tylko dosyć wąskiej grupie kierowców.

To jednak nie koniec nowych przepisów w miastach. Pod koniec 2020 roku wzrosły opłaty za parkowanie choćby w Warszawie. Ponadto w 2021 roku może być jeszcze drożej, bo maksymalne stawki są powiązane z płacą minimalną, która jest wyższa od stycznia.

Wzrosły także opłaty karne za nieuiszczenie opłaty za parkowanie. Miasta, które ze względu na politykę rządu straciły wiele dochodów, zaczęły korzystać z narzędzi, jakie daje im polskie prawo i podnosić stawki mandatów.

Zmiany podyktowane pandemią

To niejedyne zmiany w przepisach, które obowiązują także w 2021 roku. Jeszcze na początku listopada ubiegłego roku rząd wprowadził ograniczenia dotyczące ilości osób, które mogą jechać autem. Dotyczy to jedynie pojazdów przystosowanych do przewozu przynajmniej siedmiu osób.

W wypadku takich samochodów, w tym samym czasie nie być zajęta więcej niż połowa dostępnych miejsc. Przewidziano jednak wyjątek. Osoby, które mieszkają razem nie będą karane, dlatego wielodzietne rodziny mogą odetchnąć z ulgą.

Jednak nie wszystkie zmiany związane z pandemią są niekorzystne dla kierowców. Wydłużono także okresy ważności dokumentów, których ważność upływa w trakcie pandemii (np. prawa jazdy). Będą one ważne do 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii, bądź zagrożenia epidemicznego. Ponadto dzięki przepisom z 2020 roku, nie musimy wozić ze sobą dokumentu prawa jazdy, funkcjonariusze sprawdzą ważność uprawnień w systemie CEPiK.

Te przepisy mogą wejść w 2021 roku. Na razie są w fazie planów

Jednak nie wszystkie planowane zmiany w przepisach weszły w życie wraz z początkiem 2021 roku. Autoświat wymienia m.in. zaprzestanie wydawania kart pojazdu czy nalepek kontrolnych, możliwość zachowania dotychczasowych numerów rejestracyjnych auta, nawet przy rejestracji w innym powiecie i możliwość zlecenia zarejestrowania na nas auta przez sprzedawcę.

Nie wprowadzono także zapowiadanego pierwszeństwa pieszych przed przejściem, oraz strefy 50 przez całą dobę. Poczekać muszą również przepisy wprowadzające dodatkowe restrykcje na stacjach diagnostycznych.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >