Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce
Flickr/Alan Light, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Autor Maria Glinka - 18 Sierpnia 2020

Jest lista najlepszych uczelni na świecie, wśród nich są i polskie. Wiemy już, która najwyżej

Uniwersytet Warszawski okazał się liderem wśród polskich uczelni uwzględnionych w światowym rankingu szkół wyższych. Tym samym zdeklasował Uniwersytet Jagielloński, który w ubiegłym roku uchodził za najlepszą polską placówkę oświatową. Na Liście Szanghajskiej znalazło się w sumie 8 uczelni z Polski.

Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią

Według Listy Szanghajskiej tytuł najlepszej szkoły wyższej w Polsce przypadł Uniwersytetowi Warszawskiemu. Stołeczna uczelnia powróciła do czwartej setki, zajmując miejsca między 301-400. W 2019 r. Uniwersytet Warszawski plasował się dopiero w piątej setce.

Biedronka wprowadziła darmową aplikację. Spiesz się, już 5 września straci ważnośćBiedronka wprowadziła darmową aplikację. Spiesz się, już 5 września straci ważnośćCzytaj dalej

Jednak wykres umieszczony w rankingu wskazuje, że nie jest to zbyt duży skok, ponieważ Uniwersytet Warszawski balansuje na granicy miejsc 400 i 500, jak podaje portal fakt.pl. Za drugą najlepszą uczelnię w Polsce uznano Uniwersytet Jagielloński, który jeszcze w 2019 r. wyprzedzał Uniwersytet Warszawski. W tym roku krakowska uczelnia powróciła do piątej setki.

Kto poza Uniwersytetem Warszawskim znalazł się w zestawieniu najlepszych szkół na świecie?

Trzecie miejsce podium w kontekście polskich szkół wyższych zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Druga małopolska uczelnia w zestawieniu znalazła się w ósmej setce rankingu. Z kolei w dziewiątej znalazły się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) i Politechnika Warszawska. Lokaty 901-1000 przypadły Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu i Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.

Mieli dostać bon, będzie inne świadczenie dla seniorów. Do portfela dorzucisz bonusowe 1 tys. złMieli dostać bon, będzie inne świadczenie dla seniorów. Do portfela dorzucisz bonusowe 1 tys. złCzytaj dalej

W najnowszej Liście Szanghajskiej zabrakło miejsca dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Wrocławskiej. W zeszłym roku te uczelnie zajmowały lokaty między 901-1000.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Na podium Listy Szanghajskiej bez zmian

Niepodważalnie najlepszą uczelnią na świecie od kilku lat jest amerykański Harvard. Drugie miejsce zajmuje w dalszym ciągu Stanford, a trzecie - brytyjski Cambridge. W pierwszej dziesiątce najlepszych szkół wyższych znalazło się aż 8 uczelni z USA i zaledwie 2 z Wielkiej Brytanii (poza Cambridge również Oxford na miejscu 9). Pierwsza uczelnia z innego państwa to zajmujący 14 miejsce Paris-Saclay University.

IKEA stawia warunek zrobienia zakupów. Bez jednej rzeczy nie masz nawet po co wchodzić do sklepuIKEA stawia warunek zrobienia zakupów. Bez jednej rzeczy nie masz nawet po co wchodzić do sklepuCzytaj dalej

Ranking najlepszych szkół na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU), znany także jako Lista Szanghajska, jest publikowany od 2003 r. W celu opracowania zestawienia uwzględnia się kilka wskaźników: liczbę absolwentów (oddzielnie pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" i "Science", liczbę najczęściej cytowanych badaczy oraz dokumentów, które znajdują się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Poza tym pod uwagę bierze się również skalę osiągnięć w porównaniu do wielkości uczelni.

Uniwersytet Warszawski we wszystkich rankingach Listy Szanghajskiej

Tegoroczna najlepsza polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski, jest uwzględniana w rankingu od samego początku jego publikowania. Przez pierwsze 12 edycji stołeczna szkoła wyższa plasowała się w czwartej setce zestawienia. Dotkliwy spadek nastąpił dopiero w 2016 r., kiedy to Uniwersytet Warszawski uplasował się na miejscach 401-500. Tak niską lokatę zajął ponownie w 2019 r.

Zakupy z Żabki dostaniesz wprost pod drzwi swojego domu. Dostępnych ponad 600 produktówZakupy z Żabki dostaniesz wprost pod drzwi swojego domu. Dostępnych ponad 600 produktówCzytaj dalej

Wyniki Listy Szanghajskiej różnią się od zestawień publikowanych w Polsce. Najnowszy Ranking Uczelni Akademickich 2020 przygotowany przez Perspektywy wskazuje, że najlepszą polską szkołą wyższą jest Uniwersytet Jagielloński. Uniwersytet Warszawski zajmuje obecnie drugie miejsce. Trzecia lokata przypadła Politechnice Warszawskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  2. Pilne ostrzeżenia dla turystów w Ustroniu. Sprawa jest bardzo poważna
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Koszyki w Lidlu mają nieznaną niemal nikomu, ukrytą funkcję. Ma ogromne znaczenie
Hitowa aplikacja okazała się niebezpieczna. Podsłuchuje użytkowników, lepiej od razu ją usunąćHitowa aplikacja okazała się niebezpieczna. Podsłuchuje użytkowników, lepiej od razu ją usunąćCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News