BiznesINFO.pl

Flickr/Alan Light, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jest lista najlepszych uczelni na świecie, wśród nich są i polskie. Wiemy już, która najwyżej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią

Według Listy Szanghajskiej tytuł najlepszej szkoły wyższej w Polsce przypadł Uniwersytetowi Warszawskiemu. Stołeczna uczelnia powróciła do czwartej setki, zajmując miejsca między 301-400. W 2019 r. Uniwersytet Warszawski plasował się dopiero w piątej setce.

Jednak wykres umieszczony w rankingu wskazuje, że nie jest to zbyt duży skok, ponieważ Uniwersytet Warszawski balansuje na granicy miejsc 400 i 500, jak podaje portal fakt.pl. Za drugą najlepszą uczelnię w Polsce uznano Uniwersytet Jagielloński, który jeszcze w 2019 r. wyprzedzał Uniwersytet Warszawski. W tym roku krakowska uczelnia powróciła do piątej setki.

Kto poza Uniwersytetem Warszawskim znalazł się w zestawieniu najlepszych szkół na świecie?

Trzecie miejsce podium w kontekście polskich szkół wyższych zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Druga małopolska uczelnia w zestawieniu znalazła się w ósmej setce rankingu. Z kolei w dziewiątej znalazły się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) i Politechnika Warszawska. Lokaty 901-1000 przypadły Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu i Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.

W najnowszej Liście Szanghajskiej zabrakło miejsca dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Wrocławskiej. W zeszłym roku te uczelnie zajmowały lokaty między 901-1000.

Na podium Listy Szanghajskiej bez zmian

Niepodważalnie najlepszą uczelnią na świecie od kilku lat jest amerykański Harvard. Drugie miejsce zajmuje w dalszym ciągu Stanford, a trzecie - brytyjski Cambridge. W pierwszej dziesiątce najlepszych szkół wyższych znalazło się aż 8 uczelni z USA i zaledwie 2 z Wielkiej Brytanii (poza Cambridge również Oxford na miejscu 9). Pierwsza uczelnia z innego państwa to zajmujący 14 miejsce Paris-Saclay University.

Ranking najlepszych szkół na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU), znany także jako Lista Szanghajska, jest publikowany od 2003 r. W celu opracowania zestawienia uwzględnia się kilka wskaźników: liczbę absolwentów (oddzielnie pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" i "Science", liczbę najczęściej cytowanych badaczy oraz dokumentów, które znajdują się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Poza tym pod uwagę bierze się również skalę osiągnięć w porównaniu do wielkości uczelni.

Uniwersytet Warszawski we wszystkich rankingach Listy Szanghajskiej

Tegoroczna najlepsza polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski, jest uwzględniana w rankingu od samego początku jego publikowania. Przez pierwsze 12 edycji stołeczna szkoła wyższa plasowała się w czwartej setce zestawienia. Dotkliwy spadek nastąpił dopiero w 2016 r., kiedy to Uniwersytet Warszawski uplasował się na miejscach 401-500. Tak niską lokatę zajął ponownie w 2019 r.

Wyniki Listy Szanghajskiej różnią się od zestawień publikowanych w Polsce. Najnowszy Ranking Uczelni Akademickich 2020 przygotowany przez Perspektywy wskazuje, że najlepszą polską szkołą wyższą jest Uniwersytet Jagielloński. Uniwersytet Warszawski zajmuje obecnie drugie miejsce. Trzecia lokata przypadła Politechnice Warszawskiej.

<

Tagi:

Warszawaedukacja

Podobne artykuły

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pierwsze restauracje w Polsce wprowadziły potrawy z robakami. W ofercie burgery i pizza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trudna sytuacja przedsiębiorców. Ograniczono im możliwość handlu, stoją na granicy bankructwa
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]