Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Edukacja

Edukacja

Edukacja – czym jest? Podstawowe informacje

Edukacja to szereg działań i procesów (na ogół zamierzonych i często zinstytucjonalizowanych), których celem jest rozwój intelektualny i moralny człowieka, wraz z nabywaniem przez niego nowej wiedzy i umiejętności praktycznych. Nierzadko nacisk kładzie się także na wykształcenie w edukowanym właściwych postaw etycznych czy społecznych, a także na kształtowanie jego charakteru pod kątem asertywności, zdolności do wnikliwej obserwacji i logicznego myślenia, czy właściwego wyciągania wniosków.

W zdecydowanej większości krajów świata edukacja ma wymiar formalny, gdzie wiodącą rolę w całym procesie odgrywają szkoły wszystkich szczebli – od szkoły podstawowej aż do studiów wyższych. Prym w tej mierze wiedzie edukacja państwowa, choć nie bez znaczenia jest także edukacja prywatna. Nie wolno jednak zapominać o fakcie, że rodzice odgrywają znaczącą rolę w wychowaniu i edukacji dziecka.

Ile kosztuje prywatna edukacja? Czy to się opłaca?

Zdecydowana większość dzieci w Polsce pobiera edukację w ramach państwowego szkolnictwa bezpłatnego, a więc systemu który wszyscy obligatoryjnie opłacamy w podatkach. Coraz częściej jednak rodzice decydują się na edukację prywatną, co do której panuje przeświadczenie, że jest ona znacznie lepsza jakościowo.

W teorii rzeczywiście dzieci kształcone w prywatnych placówkach cieszą się później dużo lepszymi wynikami egzaminów, co pokazują statystyki. Nie oznacza to jednak, że w szkole państwowej panuje zły poziom nauczania.

Rodzice powinni indywidualnie podejść do tej kwestii, biorąc pod uwagę szereg różnorodnych czynników. Nie do pominięcia jest oczywiście koszt takiej edukacji. W zależności od placówki, prywatna szkoła podstawowa może pobierać od 600 do 1 600 złotych czesnego miesięcznie. Nauka w prywatnym liceum może być dużo droższa, dochodząc nawet do 10 000 złotych czesnego miesięcznie.

Jakie typy edukacji wyróżniamy?

Utarło się przekonanie, że edukację należy koniecznie utożsamiać ze szkolnictwem – zarówno w formie państwowej, jak i prywatnej. Jest to jednak przekonanie błędne, bowiem w sensie filozoficznym czy socjologicznym, edukacja może nabierać znacznie głębszego wymiaru na wielu polach.

Oprócz edukacji formalnej, a więc takiej pobieranej w ramach nauki szkolnej, wyróżnić możemy także edukację nieformalną. Nie bez powodu mówi się przecież, że człowiek uczy się przez całe życie. Chodzi tu o wszelkie umiejętności czy wiedzę jaką nabywamy w toku życia – zarówno poprzez udział w życiu kulturalnym (książki, prasa, film, gry wideo, etc.), gospodarczym (np.: prowadzenie własnej działalności gospodarczej), czy społecznym (członkostwo w klubach zainteresowań, organizacjach pozarządowych, klubach sportowych, etc.).

Inną formą edukacji jest „samoedukacja”, a więc podejmowanie osobistych wysiłków na rzecz rozwoju osobistego i kształcenia się w interesujących nas dziedzinach. Ostatnią z możliwych do wyróżnienia form edukacji jest „edukacja ad hoc”, czyli ogół naszych codziennych doświadczeń, których nastania i przebiegu nie możemy przewidzieć, ale których rezultatem jest nabycie odpowiedniej wiedzy.

Pokaż więcej

Niemowle
29.04.2024 16:21 Polscy naukowcy szokują. Ostrzegają przed jedzeniem dla niemowląt

Polscy naukowcy alarmują świat, publikując w topowym czasopiśmie “Food Chemistry” zbiorową pracę badawczą. Akademicy z Gdańska udowodnili, że popularne “jedzenie dla niemowląt” zawiera mikroplastik. Co właściwie podajemy dzieciom i co to oznacza?

nauka, komputer
11.02.2024 10:15 Korepetycje to intratny biznes. Zarobki wyższe niż w szkole

W mediach społecznościowych ukazał się krótki wywiad z korepetytorką języka angielskiego. Wiele osób jest zaskoczonych tym, ile konkretnie zarabia na prowadzeniu dodatkowych zajęć. Nie dziwi jednak to, że postanowiła wybrać drogę zawodową, która nie prowadzi przez szkołę.

Pieniądze
02.02.2024 23:08 Poważne problemy rządowego programu. Brakuje pieniędzy

Jeden z programów rządowych rozpoczętych za poprzedniej kadencji Sejmu jest w poważnych tarapatach. Okazuje się bowiem, że brakuje na niego pieniędzy. Dodatkowo, kwestie finansowe są tylko jednym z kilku problemów, jakie trapią wspomniane przedsięwzięcie.

Pieniądze na kalendarzu
16.01.2024 14:42 Rusza kolejny etap rządowego programu. Nawet 80 tysięcy złotych na wniosek

Jest oficjalne potwierdzenie - rusza kolejny etap rządowego programu przeznaczonego dla szkolnych stołówek. Szkoły mogą otrzymać do 80 tysięcy złotych w celu unowocześnienia jadalni znajdującej się w placówce. Na złożenie wniosku czas jest do końca kwietnia.

dziewczynka-laptop-internet-stuu
25.10.2023 09:21 Pandora Gate, czyli gigantyczny skandal dotyczący polskich youtuberów. Ekspert: „pozwalają sobie na więcej, bo to im się opłaca”

Trzeciego października na platformie Youtube pojawił się film, który wywołał lawinę komentarzy i deklaracji ze strony polityków, dziennikarzy, właścicieli firm i samych influencerów. Mowa o materiale pt. „MROCZNA TAJEMNICA STUU I YOUTUBERÓW: PANDORA GATE (Boxdel, Dubiel, Fagata)”, w którym Sylwester Wardęga wskazuje na zaistnienie procederu pedofilskiego z udziałem celebrytów polskiego środowiska internetowego. Niezwłocznie podjęto śledztwo w tej sprawie, a Stuart K.-B., czyli youtuber znany jako Stuu, został zatrzymany na podstawie listu gończego w Wielkiej Brytanii. To jednak nie znaczy, że problemu już nie ma, a cała ta sprawa powinna zapalić czerwoną lampkę u wszystkich rodziców. Jakie autorytety mają najmłodsi? Na co powinni zwrócić uwagę reklamodawcy? Czy istnieje szansa, że internet będzie bezpieczniejszym środowiskiem? Ne te oraz inne pytania odpowiedziała nam Marta Rodzik – ekspert ds. PR (wizerunku), właścicielka Rodzik Agency PR.

sosnowiec-miasto
18.10.2023 07:45 Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Sosnowiec będzie pierwszy

Położony w województwie śląskim Sosnowiec to największe pod względem ludności miasto Zagłębia Dąbrowskiego, zamieszkiwane jeszcze dwa lata temu przez ponad 190 tys. osób. Miasto zielone, z ciekawą architekturą i rozwiniętym przemysłem niektórym może być znane z kąśliwych żartów wypowiadanych właśnie pod adresem Sosnowca. Tymczasem to właśnie tu powstanie coś, czego nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w naszym kraju.

Polacy znaleźli sposób na obejście przepisów
10.10.2023 10:56 Miały być nie na sprzedaż, Polacy i tak znaleźli sposób. Totalna porażka rządowego programu

Według założeń rządowego programu, laptopy dla uczniów miały być niezbywalne przez pierwsze pięć lat. Jak to jednak zwykle bywa, Polacy znaleźli sposób na obejście zasad zawartych w umowie ze szkołą.

laptop
04.10.2023 12:50 Darmowe laptopy dla uczniów. Rodzice próbują je sprzedać

Do uczniów klas IV szkół ponadpodstawowych trafiają już laptopy. Niektórzy rodzice zastanawiają się, kiedy i czy ten sprzęt można sprzedać i pytają o taką możliwość w serwisach.

pieniądze-gotówka
29.09.2023 18:21 Niebawem ruszą wypłaty specjalnej nagrody. Setki tysięcy Polaków dostaną 1125 zł

Efektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej, a także tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 rok będzie zasilenie jednostek samorządu terytorialnego kwotą ponad 14 mld zł. Jednak dla sporej części społeczeństwa ważniejszy jest fakt, że pojawią się też jednorazowe nagrody w wys. 1125 zł. Zostaną one wypłacone z okazji okrągłej rocznicy utworzenia pewnego ważnego organu. Kto i kiedy dostanie pieniądze?

Klasa w szkole
21.09.2023 14:38 Rodzice załamują ręce. Takich kosztów w życiu nie widzieli, kredyty są nieuniknione

Wycieczki szkolne zawsze budzą radość wśród uczniów. Trochę gorzej sytuacja ma się z ich rodzicami, ponieważ coraz częściej koszta takich wyjazdów idą w tysiące złotych. Jest źle do tego stopnia, że kredyty są w niektórych wypadkach koniecznością.

Laptopy w szkołach
04.09.2023 10:33 Laptopy dla uczniów już w szkołach. Wiemy, co się na nich znajdzie

Pierwsze laptopy objęte rządowym projektem już trafiły do szkół. Tak wynika ze słów wiceministra cyfryzacji, Pawła Lewandowskiego. Wiemy również, co znajdzie się na laptopach w kontekście programów i systemów operacyjnych.

Biedronka, wejście do sklepu
02.09.2023 17:48 Zaskakująca oferta Biedronki. Rozdają produkty za darmo, lepiej się pospiesz

Początek roku szkolnego zawsze oznacza konieczność zakupu nowych rzeczy dla uczniów. Naprzeciw potrzebom klientów wyszła Biedronka - i zaskoczyła wszystkich swoją ofertą, ponieważ można w niej otrzymać produkty za darmo.

Przemysław Czarnek
01.09.2023 15:12 Zakaz używania smartfonów w szkołach? Czarnek odpowiada

Rok szkolny 2023/24 rozpocznie się 4 września. Jakiś czas temu minister Czarnek zapowiedział, że mogą się pojawić rekomendacje dotyczące używania smartfonów przez uczniów. Teraz w Radiu Zet mówił o zakazie używania telefonów w szkołach.

pieniądze
01.09.2023 13:01 213 zł podwyżki dla tysięcy pracowników. Zmiana już od września

Tysiące pracowników dostanie miesięcznie ponad 200 zł więcej. Chodzi o osoby młode, które uczą się zawodu. W kolejnych kwartałach również mogą spodziewać się podwyżek.

biznesinfo_pieniadze_200zl
01.09.2023 12:17 Polacy złożyli 2,7 mln wniosków o dodatkowe kilkaset złotych. Czasu jest już coraz mniej

Wystarczyły dwa miesiące, aby Polacy złożyli już 2,7 mln wniosków o dodatkowe kilkaset złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił właśnie z tego tytułu 1 077 752 100 zł. Pieniądze trafiają wyłącznie na rachunki płatnicze wnioskodawców, gdyż jest to tańsza i bezpieczniejsza opcja niż przekaz gotówkowy. Czas na złożenie wniosku mija z końcem listopada, dlatego lepiej się pospieszyć.

szkola-korytarz-dziecko
01.09.2023 10:23 Oto kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Sprawdziliśmy, kiedy wypadają ferie i dni wolne od nauki

Tym razem 1 września nie będzie się uczniom kojarzył z koniecznością wcześniejszego wstania z łóżka i stawienia się w szkolnych murach. Rozpoczęcie nauki zaplanowano na poniedziałek 4 września, co oznacza o kilka dni dłuższe wakacje i daje też więcej czasu na ewentualne uzupełnienie szkolnej wyprawki. Kiedy w roku szkolnym 2023/2024 wypadają przerwy i ferie, kiedy rozpoczynają się kolejne wakacje? Sprawdziliśmy.

dziecko grające na pianinie
31.08.2023 11:55 Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Autorka warsztatów edukacyjnych Magdalena Michalak, prezes SAVOIR7-Umiejętności przyszłości wskazuje, jak mądrze je wybrać

Już niedługo zacznie się rok szkolny. Jeszcze w wakacje rodzice szukają bądź zapisują swoje dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Spytaliśmy Magdalenę Michalak, prezes SAVOIR7- Umiejętności przyszłości, autorkę warsztatów i projektów edukacyjnych, czym się kierować podczas wyboru zajęć dodatkowych.

Laptopy dla szkół
28.08.2023 10:34 Laptopy dla czwartoklasistów. Nie będzie sprzętu bez dokumentu

Rok szkolny już za pasem. Oznacza to, że za kilka dni czwartoklasiści zaczną dostawać laptopy przewidziane w rządowym programie. O ile jednak właścicielem sprzętu będą rodzice, tak szkoła bez jednego ważnego dokumentu komputera nie wyda.

gotowka-pieniadze-200zl-kalendarz
16.08.2023 09:22 1125 zł bez składania żadnego wniosku. Jeszcze w tym roku skorzystają setki tysięcy osób

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację tegorocznej ustawy budżetowej, a także tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 rok. W rezultacie jeszcze w tym roku do jednostek samorządu terytorialnego ma trafić ponad 14 mld zł z budżetu państwa. Nowelizacja przewiduje też jednorazowe nagrody w wysokości 1125 zł. Kto i kiedy je dostanie?

dzieci w szkole
09.08.2023 16:28 Szykuje się rewolucja w szkołach. Nauka tylko przez 4 dni w tygodni i lekcje krótsze niż 45 minut

W szkołach podstawowych w Wodzisławiu Śląski mają wejść w życie rewolucyjne zmiany. Jedną z istotnych zmian jest między innymi odejście od tradycyjnych 45-minutowych lekcji i czterodniowy tydzień nauki, informuje portalsamorządowy.pl.

uczelnia
04.08.2023 09:11 Nietypowe kierunki studiów. Możesz studiować nawet problemy psów

Uczelnie próbują przyciągnąć chętnych nietuzinkową ofertą studiów. Studenci mogą zgłębiać choćby psychologię gier czy problemy behawioru psów, pisze “Rzeczpospolita”. 

wykład na uczelni
03.08.2023 14:30 Opłaty za naukę będą mogły wzrosnąć w trakcie roku akademickiego. Studenci odczują to po kieszeniach

Gazeta Wyborcza pisze o poprawce, która przeszła niemal niezauważona. Chodzi o opłaty za studia. Teraz uczelnie będą mogły podnosić studentom opłaty w trakcie nauki. 

pieniadze-gotowka-zus
19.07.2023 13:30 Ogromne zainteresowanie Polaków, złożono już 1,4 mln wniosków o dodatkowe pieniądze. Padła ważna zapowiedź

Na początku minionego roku szkolnego 2022/2023 rodziny wydały na zakup podręczników, przybory szkolne i obowiązkowe opłaty średnio 1536 zł – tak wynika z zeszłorocznego badania CBOS. Wsparciem finansowym w tym zakresie ma być program “Dobry Start”. W środę 19 lipca ZUS poinformował, że Polacy złożyli już 1,4 mln wniosków o pieniądze wypłacane właśnie w ramach tego programu.

laptop
15.07.2023 08:27 To już pewne, tysiące osób dostaną laptopy za darmo

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych. Zgodnie z nią uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej otrzymają laptopy, a nauczyciele bony na zakup komputera.

pieniadze-gotowka
12.07.2023 08:20 W tydzień Polacy złożyli 890 tys. wniosków. Można otrzymać dodatkowe pieniądze

Choć wakacje trwają już w pełni, to niebawem część rodziców rozpocznie kompletowanie wyprawki szkolnej na kolejny rok. Zakup podręczników, artykułów papierniczych, różnych sprzętów itp. kosztuje niemałe pieniądze. Wsparciem w tych wydatkach ma być program „Dobry Start”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w ciągu pierwszego tygodnia Polacy złożyli 890 tys. wniosków o przyznanie wypłacanego w jego ramach świadczenia 300 plus. Wnioski można składać tylko do konkretnego terminu.

pieniądze-gotówka
30.06.2023 17:22 Dodatkowe 300 zł na dziecko. Od 1 lipca rusza nabór wniosków, skorzysta wielu Polaków

Choć rok szkolny dopiero co się zakończył, to już niebawem część rodziców rozpocznie kompletowanie wyprawki na kolejny rok. Zakup podręczników, artykułów papierniczych, różnych sprzętów itp. kosztuje niemałe pieniądze. Wspierać polskie rodziny w tych wydatkach ma program „Dobry Start”. Od soboty 1 lipca rozpocznie się składanie wniosków o 300 zł wypłacane właśnie w ramach tego programu. Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Klasa w szkole
29.05.2023 21:37 Setki tysięcy Polaków dostanie darmowe laptopy. Jest decyzja Sejmu

Ustawa o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli została uchwalona 26 maja przez Sejm. Można się już cieszyć, chociaż do samego wejścia aktu w życie pozostało jeszcze trochę czasu - teraz bowiem zajmie się nim Senat.

laptop
27.05.2023 09:05 Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych

W piątek 26 maja 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rozwoju cyfrowego uczniów i nauczycieli.