Donoszą o błędach w świadectwach szkolnych. MEN wydało pilny komunikat

Choć rok szkolny zakończył się już jakiś czas temu, właśnie dziś powraca temat rozdanych świadectw. Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymało sygnały o nieprawidłowościach, okazuje się, że mogły wystąpić poważne błędy. Pojawił się pilny komunikat, na te elementy powinno się zwrócić uwagę.
Uczniowie ruszyli na wakacje
Za nami koniec roku szkolnego 2024/2025, co oznacza, że uczniowie z całej Polski odebrali świadectwa i rozpoczęli wymarzone wakacje. Tegoroczny rok szkolny był nieco dłuższy niż zwykle — trwał aż 188 dni, a zakończył się 27 czerwca — co skutkuje skróceniem wakacyjnego wypoczynku o kilka dni.
Dzieci i młodzież ruszają w teren — na kolonie, obozy, do babć i dziadków, a wielu także planuje zagraniczne wyjazdy. Niektórzy natomiast już przygotowują się na wrzesień. Część uczniów rozpocznie edukację w nowej klasie, inni wkroczą w zupełnie nowy etap: pierwsze klasy liceów, techników czy kontynuację w podstawówce. Dla absolwentów klas ósmych nadchodzi czas podejmowania decyzji o dalszej drodze edukacyjnej.

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w mijającym roku szkolnym do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce uczęszczało ponad 4,8 mln uczniów. Z informacji z ubiegłego roku wynika z kolei, że około 36 proc. uczniów szkół podstawowych i około 17 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych otrzymało świadectwo z wyróżnieniem. Jeśli te liczby powtórzą się w tym roku, oznacza to, że w 2025 roku czerwony pasek miało około 1,3 miliona uczniów.
Okazuje się jednak, że część świadectw mogła zostać wydana błędnie. Resort właśnie wydał pilny komunikat, na to powinno się zwrócić uwagę.
Rafał Brzoska podsumował swoją pracę dla rządu. Zwrócił się do Andrzeja Dudy Skargi uczestników koncertów przyniosły skutek. UOKiK interweniuje, są zarzuty dla organizatoraMinisterstwo Edukacji Narodowej z pilnym apelem
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało specjalny komunikat w związku z niepokojącymi sygnałami o nieprawidłowo wystawionych świadectwach ukończenia szkoły. Zgłoszenia dotyczyły dokumentów wydawanych na niezabezpieczonych blankietach lub z wykorzystaniem nieaktualnych wzorów — co stanowi naruszenie obowiązujących przepisów.
Resort przypomniał, że świadectwo ukończenia szkoły jako dokument publiczny trzeciej kategorii musi zawierać m.in. symbol producenta, rok produkcji oraz oznaczenie indywidualne blankietu. Jeśli szkoła użyła wzoru niezgodnego z obowiązującymi przepisami bądź sięgnęła po blankiety niezabezpieczone przed fałszerstwem, jest zobowiązana do "niezwłocznej” wymiany świadectwa zgodnie z rozporządzeniem.
Obowiązujące obecnie wzory określa rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 7 czerwca 2023 roku w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Jak przypomina MEN, "wykaz wzorów stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia i w przypadku świadectw ukończenia szkoły podstawowej obowiązują symbole od MEiN-I/8/1 do MEiN-I/12-SZ/1.”
Warto zwrócić uwagę, że wspomniany skrót MEiN odnosi się do Ministerstwa Edukacji i Nauki, które przestało istnieć 1 stycznia 2024 roku. W jego miejsce powołano dwa odrębne resorty: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mimo tej zmiany obowiązujące wzory świadectw wciąż pozostają oznaczone starym symbolem MEiN.

Dodatkowo MEN poinformowało, że 3 czerwca 2025 roku przesłano do wszystkich kuratorów oświaty pismo przypominające o zasadach wydawania świadectw promocyjnych, świadectw ukończenia szkoły oraz o wypełnianiu arkuszy ocen. Kuratorzy mają obowiązek przekazać te informacje do szkół, aby uniknąć nieprawidłowości w dokumentacji uczniów.
Pojawia się więc pytanie, na co powinno się zwrócić uwagę, patrząc na świadectwo szkolne ucznia i poszukując potencjalnych błędów. Wiadomo, co w zasadzie zmieniło się we wzorach dokumentów w ciągu ostatniego roku.
Nowe wzory świadectw od roku szkolnego 2024/2025
Od roku szkolnego 2024/2025 szkoły podstawowe i ponadpodstawowe muszą stosować zaktualizowane wzory świadectw, zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 7 czerwca 2023 r. Dokumenty mają być drukowane wyłącznie na odpowiednio zabezpieczonych blankietach, a personalizacja możliwa jest jedynie przy użyciu drukarek atramentowych.
Dokumenty publiczne kategorii trzeciej (określone w Ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych – Dz.U. z 2024 poz. 1669 t.j.) wydawane przez szkoły (w tym świadectwa ukończenia szkoły) mogą być personalizowane z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innej równoważnej, której środek kryjący będzie zapewniał trwałą integrację z podłożem. Istotne jest, by do procesu personalizacji blankietów świadectw ukończenia szkoły nie stosować drukarek laserowych. Nie są to drukarki równoważne dla drukarek atramentowych, gdyż nie zapewniają trwałej integracji druku z podłożem – przekazał resort edukacji portalowi “Strefa Edukacji”.
Wzory świadectw zostały dostosowane do zmian programowych — w tym wprowadzenia nowych przedmiotów, takich jak język łaciński oraz biznes i zarządzanie. Z kolei przedmiot historia i teraźniejszość (HiT), wprowadzony wcześniej, od roku 2024/2025 znika z ramówek. Ujednolicenie wzorów świadectw i arkuszy ocen ma odzwierciedlać te zmiany.
Na świadectwie szkolnym promocyjnym, świadectwie ukończenia szkoły, arkuszu ocen i indeksie, w części ‘Obowiązkowe zajęcia edukacyjne’, wpisuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne zgodnie z kolejnością przyjętą w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły – zapisano w rozporządzeniu.
Jak wyjaśnia Przemysław Przybysz, ekspert z firmy VULCAN dla “Strefy Edukacji”:
Od tej pory na odwrocie świadectwa nie będą miały zdefiniowanej kolejności przedmiotów. [...] Wpisywanie nazw pozostałych przedmiotów, które uczeń realizował, będzie zadaniem szkoły. To nie jedyna zmiana. Różnice znajdziemy również w różnego rodzaju określeniach znajdujących się na świadectwie, które docelowo wpływają na autentyczność dokumentu.
MEN przypomina też, że przed zakończeniem roku szkolnego 2023/2024 obowiązywały przepisy przejściowe. Do 12 lipca 2024 r. szkoły mogły jeszcze wydawać świadectwa i ich duplikaty według wcześniejszych zasad i na starych drukach — bez nowych zabezpieczeń. Dotyczyło to także uczniów, którzy rozpoczęli naukę przed rokiem szkolnym 2022/2023, a których nie obejmowały zmiany programowe. Jednak w tym roku obowiązywały już nowe przepisy.





































