Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Edukacja

Edukacja

Klasa w szkole
29.05.2023 21:37 Setki tysięcy Polaków dostanie darmowe laptopy. Jest decyzja Sejmu

Ustawa o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli została uchwalona 26 maja przez Sejm. Można się już cieszyć, chociaż do samego wejścia aktu w życie pozostało jeszcze trochę czasu - teraz bowiem zajmie się nim Senat.

laptop
27.05.2023 09:05 Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych

W piątek 26 maja 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rozwoju cyfrowego uczniów i nauczycieli. 

poczta polska
19.05.2023 16:05 Poczta Polska zaprasza na płatne praktyki wakacyjne. Zgłoszenia należy przesłać do 14 czerwca

Po raz kolejny Poczta Polska organizuje Pocztową Akademię Kariery skierowaną do studentów i absolwentów. W jej ramach można zrealizować trzymiesięczne płatne praktyki zawodowe. Odbywają się one w centrali spółki, w jednostkach zajmujących się: rachunkowością, skarbowością, infrastrukturą, kontrolingiem, sprzedażą, komunikacją i HR. Zgłoszenia należy przesyłać do 14 czerwca.

laptop
25.04.2023 08:52 Nowy laptop za darmo. Rząd planuje rozdać bony dla konkretnej grupy

Uczniowie czwartych klas podstawówek otrzymają od rządu laptopy. Ich nauczyciele dostaną natomiast bony, dzięki którym będą mogli sami kupić urządzenia.  

laptopy
20.04.2023 14:26 W tym roku prawie 400 tys. uczniów otrzyma laptopy od państwa. Rząd wskazał najkorzystniejszą ofertę

W 2023 roku rząd zamierza zakupić prawie 400 tys. laptopów, które trafią we wrześniu do uczniów rozpoczynających naukę w klasach IV szkoły podstawowej. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że najlepszą ofertę w przetargu złożyła sieć handlowa x-kom.

Flaga Niemiec
10.04.2023 17:56 Niemiecka prasa zaskoczyła swoim artykułem o Polsce. „Spektakularny sukces polskiej edukacji”

W ostatnich dniach na łamach niemieckiego dziennika ukazał się artykuł dotyczący polskiej oświaty. “Niemcy mogłyby się wiele nauczyć od Polski jeśli chodzi o system edukacji” - czytamy na łamach "Die Welt”, o czym informuje wp.pl. 

Przemysław Czarnek
24.03.2023 15:02 Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć

Przemysław Czarnek przyznał, że uczniowie są przeciążeni. Ministerstwo edukacji planuje zmniejszyć ilość godzin lekcyjnych. 

szkolenie Uniwersytet Warszawski
03.03.2023 13:26 Akademia Rachunkowości Zarządczej na Uniwersytecie Warszawskim. Szkolenie zbliża się wielkimi krokami

Fundacja Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła nowe szkolenia biznesowe dla osób podejmujących istotne decyzje związane z analizą danych finansowych. Akademia Rachunkowości Zarządczej pozwoli uczestnikom lepiej planować procesy, zarządzać kosztami np. produkcji, estymować przyszłe wydatki niezbędne jest wykorzystanie analitycznego myślenia, zestawiania danych, tworzenia budżetów.

Przemys aw Czarnek
30.01.2023 09:51 Minister Czarnek zapowiedział. Nauczyciele dostaną od państwa 400 tys. laptopów

W niedzielnym wywiadzie w Polsat News minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że po zakończeniu przetargu na sprzęt dla uczniów klas IV, laptopy otrzymają też nauczyciele. Ma do nich trafić nawet 400 tys. sztuk sprzętu.

Przemysław Czarnek
27.01.2023 08:28 Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że matura w 2023 roku będzie łatwiejsza.

Morawiecki-east news
24.01.2023 15:45 Premier Morawiecki: w tym roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas szkoły podstawowej dostaną laptopy. W skali kraju jest to 370 tys. dzieci. Otrzymany nieodpłatnie sprzęt ma im służyć przez kolejne lata edukacji.

telefon na lekcji
21.01.2023 11:39 Używanie telefonów w szkole. Każda szkoła ustala swoje zasady

Polska Agencja Prasowa zapytała Ministerstwo Edukacji i Nauki o przepisy dotyczące używania telefonów w szkołach. Szkoły mają własne zasady w tej sprawie.

Czarnek
30.12.2022 14:12 Przemysław Czarnek o nauczycielach. Zdaniem ministra za ok. 3 lata będzie ich za dużo

Minister edukacji Przemysław Czarnek jest przekonany, że w perspektywie najbliższych kilku lat w Polsce będzie za dużo nauczycieli.

EN 01536282 0039
15.12.2022 13:19 Lex Czarnek. Prezydent nie podpisze ustawy

Andrzej Duda podjął decyzję ws. “lex Czarnek 2.0”. Prezydent przekazał, że nie podpisze tej ustawy. Projekt ten nie cieszył się powszechną akceptacją.

Dziecko i skarbonka
05.11.2022 14:00 Edukacja finansowa najmłodszych. Eksperci zachęcają, by rozmawiać z dziećmi o finansach

Przez wysoką inflację Polacy częściej ograniczają wydatki. Postanowiliśmy zatem spytać ekspertów, kiedy i w jaki sposób wtajemniczać dzieci w finanse.

Czarnek
14.09.2022 14:54 Czarnek zapowiada nowy przedmiot w szkołach. Będzie to biznes i zarządzanie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że resort planuje wprowadzenie nowego przedmiotu. Biznes i zarządzanie miałoby zastąpić podstawy przedsiębiorczości. Minister proponuje także pisanie matury w grupach.

Sławomir Broniarz krytykuje zmiany w pensum
22.03.2022 09:23 Sławomir Broniarz ujawnił dramatyczną sytuację nauczycieli. 60 tys. osobom grozi utrata pracy

Mało optymistyczne prognozy tuż przed zakończeniem roku szkolnego przedstawił w Radiu Zet szef Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz. Przewiduje on, że nawet 60 tys. nauczycieli może stracić pracę. Wszystko przez planowane zmiany dotyczące wymiaru pracy tej grupy zawodowej (tzw. pensum). Z tego artykułu dowiesz się:Jakie rząd planuje zmiany dot. pensumDlaczego krytykuje je ZNPJak szef ZNP ocenia Przemysława Czarnka

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 MEN: Szkoły powinny rozważyć zakup rolet i założenie klimatyzacji

We wtorek we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Nowy szef MEN był pytany na konferencji prasowej o przygotowanie szkół do zmian klimatu i wysokich temperatur.„To jest pytanie do samorządów” – odpowiedział minister Dariusz Piontkowski. „Zgadzam się z tym, że jeżeli zmienia się klimat na naszych oczach, warto się zastanowić np. nad roletami, bo z tego co wiem, nie we wszystkich szkołach te rolety są” – powiedział nowy szef MEN. Jak zaznaczył, to jest najprostsze rozwiązanie i nie jest „aż tak kosztowne”. „Tam gdzie samorządy stać, być może warto pomyśleć także o klimatyzacji. Ale to już muszą samorządy indywidualnie o tym decydować. Na pewno bezpieczeństwo dzieci jest tutaj najistotniejsze” – podkreślił Piontkowski.Minister przypomniał, że przepisy nie wskazują granicznej temperatury, od której należałoby skracać lekcje czy zmykać szkoły. Jeśli dyrektor szkoły uzna, że ze względów zdrowotnych należy takie kroki podjąć, może taką decyzję w porozumieniu z organem prowadzącym podjąć.„Jest to decyzja, którą trudno w skali całego kraju podjąć, bo różnice pogody bywają dosyć duże. (…) Nie da się jednym zarządzeniem ministerstwa decydować, by w całym kraju z powodu upałów zamykać szkoły” - wskazywał.Zgodnie z przepisami organ prowadzący szkołę wraz z dyrektorem odpowiadają za warunki funkcjonowania szkoły czy placówki, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia.aba/Źródło: PAP

pexels-daria-shevtsova-942419
26.01.2022 01:00 Nauka zdalna już od jutra. Rząd przedstawił szczegóły

Od czwartku 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.Tekst rozporządzenia został opublikowany w środę 26 stycznia na stronie Rządowego Centrum Legislacji. – Obserwując dane epidemiologiczne musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach. Rośnie liczba chorych na koronawirusa. I to jest powód, dla którego musimy ograniczać naukę stacjonarną – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie. Minister podkreślił, że dyrektorzy szkół specjalnych będą sami decydowali o formie prowadzenia zajęć w placówkach. Utrzymana zostanie również praktyczna nauka zawodu. Będzie także możliwość konsultacji indywidualnych i grupowych dla uczniów zdających w tym roku egzaminy ósmoklasisty i maturalny. Bursy szkolne będą otwarte.Zgodnie z rozporządzeniem, zawieszone zostają zajęcia stacjonarne od 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. Nauka zdalna dotyczy uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W ich miejsce będzie wprowadzona nauka zdalna z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania będzie dotyczyło także placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne. Nauka zdalna zostaje wprowadzona też w placówkach artystycznych, a także szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w zakresie klas V-VIII lub liceum ogólnokształcącego.

pilne klasa
28.12.2021 01:00 Przemysław Czarnek dzisiaj ogłosił, będzie nowy przedmiot w szkole. Polacy są zaskoczeni

Minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek ogłosił dzisiaj w Polskim Radiu 24, że uczniowie będą uczyć się nowego przedmiotu. "Historia i teraźniejszość" ma położyć nacisk na naukę o przemianach ustrojowych, jakie zaszły w Polsce na przełomie lat 80. i 90. Minister mówił, że młodzież uczy się za mało o historii drugiej połowy XX w. i początkach XXI w., co powinno ulec zmianie. Dzięki temu uczniowie mają mieć większą świadomość o tym, co ukształtowało obecny ustrój Polski. Historia i teraźniejszość miałaby być wprowadzona do programu nauczania w szkołach ponadpodstawowych i zachowywać chronologię wydarzeń. Przedmiot ma być wprowadzony jako rozszerzenie obecnego "Wiedza o społeczeństwie" i uzupełniać go programowo.

ZUS-pieniadze
12.12.2021 01:00 ZUS wypłaca coraz więcej zasiłków opiekuńczych. A to jeszcze nie koniec

Coraz więcej szkół i placówek przechodzi na nauczanie w trybie zdalnym. ZUS przypomina, że niekoniecznie całe przedszkole musi być zamknięte, żeby rodzic mógł pobierać zasiłek opiekuńczy, a dziecko nie musi być objęte kwarantanną. Wniosków będzie przybywać.W związku z utrzymującą się wysoką liczbą nowych zakażeń oraz pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa Ministerstwo Zdrowia w dniu 7 grudnia 2021 r. ogłosiło zawieszenie nauczania stacjonarnego w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych na okres od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Przedszkola i żłobki pracują w trybie stacjonarnym. Według oficjalnych danych pochodzących z Ministerstwa Edukacji i Nauki pochodzące i od kuratorów wskazują, że 92,4 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego oraz 72,5 proc. szkół podstawowych funkcjonują w trybie stacjonarnym.

Ważne
30.11.2021 01:00 ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

ZUS przypomina, że zostało już tylko kilka godzin, aby złożyć wniosek o "Dobry Start". Każdy, kto nie złożył wniosku, powinien się pospieszyć, jeśli tego nie zrobi, to pieniądze przepadną. Tylko do wtorku (30 listopada) można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w ramach programu "Dobry Start" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Weryfikacja wniosków oraz wypłata świadczenia odbywa się niemal w 100 proc. automatycznie. – Przypominam zapominalskim, że tylko dziś do północy można wysłać do nas wniosek o 300 zł dla dziecka w ramach programu „Dobry start” – apeluje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To już nie tylko ostatni dzwonek, ale ostatnie godziny na wysłanie wniosku – dodaje.

  Lekarze po zawodówkach. Ten projekt PiS jednak nie wejdzie w życie
14.10.2021 02:00 Lekarze po zawodówkach jednak nie będą leczyć Polaków

Lekarze po zawodówkach jednak nie będą leczyć Polaków. Nauczanie na kierunku lekarskim będą mogły prowadzić tylko uczelnie akademickie. Rząd zrezygnował z projektu ustawy przewidującej kształcenie lekarzy w wyższych szkołach zawodowych.KO, Lewica, Polska 2050 poparły w środę (13.10) w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, bez wcześniejszego zapisu o kształceniem lekarzy na uczelniach zawodowych.

Wypłaty 300 plus już w przyszłym tygodniu
17.07.2021 02:00 300 plus już zaraz zaczną wypłacać. ZUS podał konkretny termin, to już w przyszłym tygodniu

Choć do roku szkolnego zostało jeszcze trochę czasu, już w przyszłym tygodniu ZUS zacznie wypłacać środki przeznaczone na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry Start", znanym również pod nazwą 300 plus. Zainteresowanie świadczeniem jest ogromne.Z tego artykułu dowiesz się:1 lipca ruszyła kolejna odsłona 300 plusIle dotychczas złożono wniosków o świadczenieKiedy pojawią się pierwsze wypłaty

Piotr Molecki/EAST NEWS
27.05.2021 02:00 Minister edukacji poinformował, kiedy studenci wrócą na uczelnie

Powrót na studia w formule stacjonarnej zbliża się wielkimi krokami. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zdradził, że studenci powrócą w mury uczelni już z początkiem października, pod warunkiem że sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu. Niektóre szkoły już przygotowują się do nowego roku akademickiego w ścisłym reżimie sanitarnym.Z tego artykułu dowiesz się:Od czego zależy powrót na studia w październikuCo Przemysław Czarnek rekomenduje uczelniomJakie plany względem przyszłego semestru mają uczelnie

Marek Bazak/EAST NEWS
18.05.2021 02:00 Z konta szkoły zniknęły prawie 3 mln zł. Księgowa po prostu je sobie przywłaszczyła

Księgowa z woj. zachodniopomorskiego wykazała się wyjątkową kreatywnością. W wyniku jej rzekomo dobrych usług szkoła w Dobrowie straciła przez 15 lat prawie 3 mln zł. Sprawa trafiła już do prokuratury.Z tego artykułu dowiesz się:Jakiego przestępstwa dopuściła się księgowaNa jaki cel wykorzystała skradzione pieniądzeJakie spotkały ją konsekwencje

Piotr Molecki/East News
11.05.2021 02:00 MEiN wraca do tematu podwyżek dla nauczycieli. Wysłał projekt do związków zawodowych

Nauczyciele, reprezentowani przez oświatowe związki zawodowe, już w przyszłym tygodniu rozpoczną rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Przedmiotem dyskusji ma być poprawa etosu pracy nauczycieli. Resort rozważa dwie alternatywy - zwiększenie pensum lub wynagrodzeń nauczycieli, choć zaznacza, że są to na razie wyłącznie propozycje.Z tego artykułu dowiesz się:O czym MEiN chce rozmawiać z przedstawicielami oświatyNa jakie zmiany mogliby liczyć nauczycieleCo na temat propozycji uważają związkowcy i samorządowcy

szkoła z gigantami
30.04.2021 02:00 Szkoła z Gigantami - rusza kolejna edycja akcji

Tysiące dzieciaków mogą liczyć na wspaniałe rozwiązanie, które zapewni im darmową pomoc w nauce nowoczesnych technologii. 10 maja odbędzie się już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Szkoła z Gigantami". Adepci kursu będą mogli sprawdzić swoje możliwości w dziedzinie programowania.Uczniowie w wieku od 7 do 19 lat dostaną możliwość bezpłatnego zweryfikowania swojej wiedzy o programowaniu, jakże przydatnej dziedzinie we współczesnym świecie. Akcja "Szkoła z Gigantami - programowanie w czterech wymiarach gamingu" ma na swoim celu zapewnienie uczestnikom niezbędnych umiejętności, które w małym palcu ma każdy programista.