BiznesINFO.pl
Warszawa dołączy do strefy żółtej

Pixabay/adnovak

MZ: Warszawa będzie w żółtej strefie już zaraz. Minister o przygotowaniach miasta

7 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Warszawa już niedługo znajdzie się w pandemicznej strefie żółtej. Dodatkowe restrykcje mają być odpowiedzią na wzrastające wskaźniki zachorowań na Mazowszu. Według wstępnych doniesień Warszawa trafi do strefy bezpieczeństwa w najbliższą sobotę.

Warszawa w strefie żółtej

Warszawa przez dłuższy czas notowała umiarkowane wskaźniki zachorowań na koronawiriusa. Z kolei w rankingu zakażeń Mazowsze przez kilka miesięcy ustępowało pozycji lidera Śląskowi. Wraz z początkiem sezonu jesiennego ta korzystna tendencja zaczęła się odwracać. Od kilku dni to Mazowsze na czele z Warszawą rejestruje najwyższe dobowe przyrosty infekcji. Tylko dzisiaj w województwie mazowieckim odnotowano aż 527 nowych przypadków koronawirusa.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd kontynuuje wprowadzanie lokalnych restrykcji. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele resortu zdrowia przekazali, że Warszawa na 99 proc. zostanie przeniesiona do strefy żółtej. Onet podaje, że w zaktualizowanym spisie znajdzie się łącznie 100 powiatów. - Będzie bardzo dużo miast - oznajmił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Na jakie obostrzenia muszą przygotować się mieszkańcy Warszawy?

Obostrzenia strefy żółtej to złagodzona wersja pandemicznych restrykcji wprowadzonych w strefie czerwonej. Na ten moment w strefie żółtej obowiązuje limit 1 osoba na 4 mkw. w trakcie targów, konferencji i kongresów. Na siłowni wprowadzono ograniczenie 1 osoba na 7 mkw. W kinach może przebywać 25 proc. obłożenia sali. W uroczystościach rodzinnych uczestniczy maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem obsługi).

Coraz gorsza sytuacja epidemiczna w kraju sprawia, że rząd rozważa zaostrzenie reżimu sanitarnego w poszczególnych strefach. W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt rozporządzenia, który zakłada, że w strefie żółtej zostanie wprowadzony bezwzględny obowiązek zasłania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Obecnie takie zasady dotyczą mieszkańców stref czerwonych. Poza tym rząd postuluje modyfikację limitów osobowych na imprezach rodzinnych - po zmianach na weselu w strefie żółtej będzie mogło bawić się co najwyżej 75 osób. Niewykluczone, że te restrykcje wejdą w życie wraz z ogłoszeniem nowej listy powiatów, w której znalazła się Warszawa. Szczegóły w tej sprawie mają zostać ogłoszone w czwartek 8 października.

Polityka zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających reżimu sanitarnego

Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że nowa rządowa strategia przeciwdziałania koronawirusowi będzie opierała się na koncepcji "zero tolerancji" dla osób, które łamią reguły. - Jeżeli ktokolwiek będzie egoistą i nie będzie stosować się prawa, będą mandaty. Jesteśmy w tej fazie, gdzie liczba zakażeń gwałtownie rośnie i musimy też sami dbać o stan naszego zdrowia - dodał w trakcie dzisiejszej konferencji rzecznik resortu.

Dzisiaj padły aż dwa pandemiczne rekordy. Ministerstwo Zdrowia odnotowało 3003 nowe przypadki koronawirusa oraz 75 zgonów.

Tagi:

KoronawirusWarszawa

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >