Warszawa dołączy do strefy żółtej
Pixabay/adnovak
Autor Maria Glinka - 7 Października 2020

MZ: Warszawa będzie w żółtej strefie już zaraz. Minister o przygotowaniach miasta

Warszawa już niedługo znajdzie się w pandemicznej strefie żółtej. Dodatkowe restrykcje mają być odpowiedzią na wzrastające wskaźniki zachorowań na Mazowszu. Według wstępnych doniesień Warszawa trafi do strefy bezpieczeństwa w najbliższą sobotę.

Warszawa w strefie żółtej

Warszawa przez dłuższy czas notowała umiarkowane wskaźniki zachorowań na koronawiriusa. Z kolei w rankingu zakażeń Mazowsze przez kilka miesięcy ustępowało pozycji lidera Śląskowi. Wraz z początkiem sezonu jesiennego ta korzystna tendencja zaczęła się odwracać. Od kilku dni to Mazowsze na czele z Warszawą rejestruje najwyższe dobowe przyrosty infekcji. Tylko dzisiaj w województwie mazowieckim odnotowano aż 527 nowych przypadków koronawirusa.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd kontynuuje wprowadzanie lokalnych restrykcji. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele resortu zdrowia przekazali, że Warszawa na 99 proc. zostanie przeniesiona do strefy żółtej. Onet podaje, że w zaktualizowanym spisie znajdzie się łącznie 100 powiatów. - Będzie bardzo dużo miast - oznajmił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ekspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostuEkspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostuCzytaj dalej

Na jakie obostrzenia muszą przygotować się mieszkańcy Warszawy?

Obostrzenia strefy żółtej to złagodzona wersja pandemicznych restrykcji wprowadzonych w strefie czerwonej. Na ten moment w strefie żółtej obowiązuje limit 1 osoba na 4 mkw. w trakcie targów, konferencji i kongresów. Na siłowni wprowadzono ograniczenie 1 osoba na 7 mkw. W kinach może przebywać 25 proc. obłożenia sali. W uroczystościach rodzinnych uczestniczy maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem obsługi).

Coraz gorsza sytuacja epidemiczna w kraju sprawia, że rząd rozważa zaostrzenie reżimu sanitarnego w poszczególnych strefach. W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt rozporządzenia, który zakłada, że w strefie żółtej zostanie wprowadzony bezwzględny obowiązek zasłania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Obecnie takie zasady dotyczą mieszkańców stref czerwonych. Poza tym rząd postuluje modyfikację limitów osobowych na imprezach rodzinnych - po zmianach na weselu w strefie żółtej będzie mogło bawić się co najwyżej 75 osób. Niewykluczone, że te restrykcje wejdą w życie wraz z ogłoszeniem nowej listy powiatów, w której znalazła się Warszawa. Szczegóły w tej sprawie mają zostać ogłoszone w czwartek 8 października.

Lidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęLidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Przez 17-lat był więziony w piwnicy. Rodzina nie mogła poradzić sobie z jego chorobą
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Polityka zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających reżimu sanitarnego

Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że nowa rządowa strategia przeciwdziałania koronawirusowi będzie opierała się na koncepcji "zero tolerancji" dla osób, które łamią reguły. - Jeżeli ktokolwiek będzie egoistą i nie będzie stosować się prawa, będą mandaty. Jesteśmy w tej fazie, gdzie liczba zakażeń gwałtownie rośnie i musimy też sami dbać o stan naszego zdrowia - dodał w trakcie dzisiejszej konferencji rzecznik resortu.

Dzisiaj padły aż dwa pandemiczne rekordy. Ministerstwo Zdrowia odnotowało 3003 nowe przypadki koronawirusa oraz 75 zgonów.

Miało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetowąMiało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetowąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News