BiznesINFO.pl
Ceny mieszkań szaleją nie tylko w stolicy

flickr/Kris Duda

Jeszcze w trakcie pandemii mówiono o obniżkach. Jednak ceny mieszkań szaleją jak nigdy wcześniej

6 Września 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Okazuje się, że ceny mieszkań mogą przyprawiać o zawrót głowy nie tylko w Warszawie, ale także w pięciu innych metropoliach. Utrzymuje się również znacząca różnica w cenach nieruchomości między metropoliami a pozostałymi miastami wojewódzkimi.

Ceny mieszkań szaleją nie tylko w stolicy

Ceny mieszkań przyprawiają o zawrót głowy nie tylko w stolicy. Portal Money.pl przytacza dane serwisu Rynek Pierwotny prezentujące średnie transakcyjne stawki za metr kwadratowy, czyli ceny wynikające ze zrealizowanych transakcji. Wynika z nich, że w czasach tzw. boomu mieszkaniowego Warszawę (prawie 10 tys. zł za metr kwadratowy) już kilka lat temu zaczął gonić Gdańsk (prawie 8 tys. zł za metr kwadratowy), a w ostatnim roku również Wrocław (ponad 7 tys. zł za metr kwadratowy). Portal zwraca uwagę, że ostatnie kwartały przyniosły powiększenie się różnicy cenowej między Poznaniem a Krakowem, Gdańskiem i Wrocławiem. W stolicy Wielkopolski cena za metr kwadratowy to obecnie ok. 6 tys. zł, zaś w stolicy Małopolski zbliża się ona do 8 tys. zł. Niezależnie od tego Poznań wraz z Krakowem Wrocławiem i Gdańskiem od dłuższego czasu tworzą swoisty peleton znajdujący się za Warszawą. Odstaje od niego Łódź, gdzie cena za metr kwadratowy wynosi obecnie ponad 4 tys. zł. 

Portal prezentuje również różnice relacje cenowe pomiędzy Warszawą, sześcioma dużymi rynkami (Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk) oraz dziesięcioma mniejszymi miastami wojewódzkimi  (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra). Okazuje się, że w podziale na te trzy grupy różnice cenowe są względnie stałe - w okresie między 2012 r. a pierwszą połową tego roku średnie transakcyjne ceny metrażu z sześciu dużych rynków zawsze stanowiły ok. 125 proc. wartości notowanych dla dziesięciu mniejszych rynków (wzrost na poziomie 128 proc. odnotowano jedynie w latach 2017-2018). 

W Warszawie wciąż drożej, ale nie tak jak kiedyś

Stałe okazują się być również różnice między stolicą a sześcioma dużymi rynkami. W ostatnich pięciu latach średnia transakcyjna cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie była o 34-38 proc. wyższa niż we wspomnianej szóstce metropolii (w pierwszej połowie tego roku wzrost ten wyniósł 32 proc.) podczas gdy jeszcze 10 lat temu było to aż 42 proc. Spadek ten jak zauważa portal wynika z faktu, że sytuacja na największych rynkach pracy poprawiała się w podobnym stopniu, a możliwości inwestycyjne deweloperów były zbliżone. 

<

Tagi:

Warszawaceny mieszkań

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >