BiznesINFO.pl
Komunikacja miejska i bilety

Obraz Caranfinwen z Pixabay

Do szkoły, pracy lub do znajomych. Praktyczny przegląd cen biletów komunikacji miejskiej w Polsce

1 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Wyjeżdżasz do innego miasta? Nieważne czy robisz to turystycznie, zawodowo, czy może przeprowadzasz się na stałe. Warto byś znał ceny biletów komunikacji miejskiej.

Bilety komunikacji miejskiej oraz jej ogólne funkcjonowanie, to tematy z którymi warto się zapoznać jeszcze przed dotarciem do nowego miasta. Okazuje się, że co ośrodek, to inne obyczaje i inne cenniki. Sprawdzamy ile kosztują bilety w największych polskich miastach i zdradzamy jak najkorzystniej poruszać się po polskich miastach. Ceny biletów komunikacji miejskiej, zasady funkcjonowania „zbiorkomu” oraz praktyczne porady dla użytkowników transportu publicznego.

Komunikacja miejska w Warszawie

Komunikacja miejska w Warszawie należy do niewątpliwie najlepiej rozwiniętych w naszym kraju. Do dyspozycji mieszkańców oraz odwiedzających stolicę są autobusy, tramwaje, metro, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich, a także... prom. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju komunikacji w Warszawie, ceny biletów nie wydają się wygórowane. Co więcej, w przypadku rozliczania się z podatku PIT w Warszawie można liczyć na dodatkowe ulgi – nie tylko w komunikacji miejskiej.

System taryfowy Warszawskiego Transportu Publicznego uwzględnia potrzeby osób, które odwiedzają miasto turystycznie lub biznesowo. W ofercie znajdziemy bilety weekendowe i grupowe. Jak kształtują się ceny w Warszawie?

Jeżeli chodzi o kartonikowe bilety, to system jest bardzo prosty – do wyboru mamy bilety 20-minutowe, 75-minutowe, 90-minutowe, 24-godzinne, 48-godzinne, 72-godzinne, weekendowe oraz weekendowe grupowe. Bilety od dobowego w górę umożliwiają podróż wszystkimi środkami transportu, w tym pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Bilety krótsze niż 24-godziny dają nam dostęp do metra, tramwaju, autobusu oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Dla osób wpadających do stolicy ze znajomymi lub rodziną, ciekawą opcją może być bilet weekendowy grupowy, jest on ważny od godziny 19 w piątek do godziny 8 w poniedziałek i pozwala na przejazdy aż 5 osób.

Komunikacja miejska w Krakowie

Krakowska komunikacja miejska to autobusy i tramwaje. Jest ona w swoim taryfikatorze podobna do warszawskiej, jednak pojawiają się bilety nieznane w stolicy – tygodniowe. Ciekawą opcją dla rodzin chcących odwiedzić gród Kraka będzie również bilet rodzinny. Pozwala on na podróżowanie przez weekend min. 1 osobie dorosłej i 1 dziecku do lat 16. Maksymalnie na jednym bilecie rodzinnym może jeździć 7 osób, pod warunkiem, że osoby dorosłe to maksymalnie dwójka pasażerów, a wszystkie dzieci są poniżej 16 r.ż. Bilety rodzinne obowiązują w soboty i niedziele.

Komunikacja miejska w Łodzi

Łódzka komunikacja miejska to przede wszystkim tramwaje oraz autobusy. Komunikacja obsługuje Łódź, jak i okoliczną aglomeracje, stąd w ofercie takie bilety jak zgierskie, czy pabianickie. Ich nazwy wskazują, że są to bilety jednostrefowe obowiązujące w podłódzkich miastach. Transport miejski w Łodzi opiera się na biletach czasowych oraz krótkookresowych: weekendowych i tygodniowych. Ciekawostką jest, że bilety, nawet 20-minutowe uprawniają do podróżowania pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w granicach miasta – jeżeli nic się nie zmieni, będzie to duże ułatwienie po oddaniu do użytku tunelu średnicowego pod centrum miasta, który określany jest często „łódzkim metrem”.

Uwaga! Jeżdżąc łódzką komunikacją trzeba pamiętać, że w tym mieście nie ma biletu 24-godzinnego, a bilet jednodniowy jest ważny do 23.59 w dniu skasowania, bez względu na godzinę, o której to nastąpiło. Bilety jednodniowe, pięciodniowe oraz weekendowe pozwalają na przejazdy 2 osób dorosłych z 3 dzieci do 18 r.ż. Bilet weekendowy ważny jest od piątku od 18.00 do 3.00 w poniedziałek.

Komunikacja miejska we Wrocławiu

Wrocław skomunikowany jest za pomocą siatki autobusów i tramwajów. Posiada zdecydowanie najszerszą gamę biletów, dostępne są one w wariancie od 15 minut do aż tygodniowych. Jak kształtują się wrocławskie ceny biletów?

Komunikacja miejska w Poznaniu

Poznańska komunikacja miejska opiera się na autobusach i tramwajach. Wizytujący Poznań powinni wiedzieć, że dostępne są bilety od 15-minutowego do tygodniowego.

Komunikacja miejska w Trójmieście

Trójmiasto to zdecydowanie najciekawszy przypadek komunikacji miejskiej w Polsce. System transportowy składa się z autobusów, trolejbusów i tramwajów. Niestety, za zarządzanie odpowiadają dwie firmy, które wzajemnie nie honorują swoich biletów, dlatego należy uważać z jakim biletem wsiadamy do pojazdu. ZKM Gdynia i ZTM Gdańsk od lat nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii, a najmocniej jest to odczuwalne w Sopocie, gdzie systemy obu przewoźników funkcjonują równolegle. Warto także jeszcze wspomnieć, że w Trójmieście dostępna jest Szybka Kolej Miejska, jednak ma ona swój system biletowy, niezależny od komunikacji miejskiej zarządzanej z poziomu Gdańska i Gdyni. Przy trójmiejskiej SKM-ce warto pamiętać jedno: w pociągach nie ma kasowników! Bilety należy skasować przy wchodzeniu na peron stacji. Światełkiem w tunelu na uporządkowanie kwestii biletowej jest powołanie biletu metropolitalnego MZKZG, które są uznawane w pojazdach ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejcherowo. Warto także zwrócić uwagę, że dla linii przyspieszonych obowiązuje inna taryfa biletowa. Praktycznym trikiem jest kupowanie biletów za pomocą aplikacji w telefonie – wówczas są one tańsze.

Komunikacja miejska na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim

Na terenie metropolii śląsko-zagłębiowskiej obowiązują wspólne bilety. Trójmiasto ma z kogo brać przykład. Bilety w aglomeracji obowiązują w autobusach i tramwajach. Wyjątkiem jest bilet na Lotnisko Katowice-Pyrzowice, który jest objęty osobnym cennikiem. Na terenie metropolii, podobnie jak w Łodzi, obowiązuje bilety dzienny, który nie jest biletem dobowym, a ważny jest do końca dnia, w którym został skasowany. Przy podróżowaniu po aglomeracji warto wcześniej zorientować się jaką trasę pokonuje wybrana przez nas linia, okazuje się bowiem, że bilety 20-minutowe są ważne tylko na terenie jednej gminy, a 40-minutowe w maksymalnie dwóch.

<

Tagi:

KrakówWrocławWarszawaPoznańGdańsk

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >