Komunikacja miejska i bilety
Obraz Caranfinwen z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 1 Września 2020

Do szkoły, pracy lub do znajomych. Praktyczny przegląd cen biletów komunikacji miejskiej w Polsce

Wyjeżdżasz do innego miasta? Nieważne czy robisz to turystycznie, zawodowo, czy może przeprowadzasz się na stałe. Warto byś znał ceny biletów komunikacji miejskiej.

Bilety komunikacji miejskiej oraz jej ogólne funkcjonowanie, to tematy z którymi warto się zapoznać jeszcze przed dotarciem do nowego miasta. Okazuje się, że co ośrodek, to inne obyczaje i inne cenniki. Sprawdzamy ile kosztują bilety w największych polskich miastach i zdradzamy jak najkorzystniej poruszać się po polskich miastach. Ceny biletów komunikacji miejskiej, zasady funkcjonowania „zbiorkomu” oraz praktyczne porady dla użytkowników transportu publicznego.

Komunikacja miejska w Warszawie

Komunikacja miejska w Warszawie należy do niewątpliwie najlepiej rozwiniętych w naszym kraju. Do dyspozycji mieszkańców oraz odwiedzających stolicę są autobusy, tramwaje, metro, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich, a także... prom. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju komunikacji w Warszawie, ceny biletów nie wydają się wygórowane. Co więcej, w przypadku rozliczania się z podatku PIT w Warszawie można liczyć na dodatkowe ulgi – nie tylko w komunikacji miejskiej.

System taryfowy Warszawskiego Transportu Publicznego uwzględnia potrzeby osób, które odwiedzają miasto turystycznie lub biznesowo. W ofercie znajdziemy bilety weekendowe i grupowe. Jak kształtują się ceny w Warszawie?

Kolejne szkoły odwołują zajęcia. Na jaw wychodzą zakażenia wśród nauczycieliKolejne szkoły odwołują zajęcia. Na jaw wychodzą zakażenia wśród nauczycieliCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
2. Złe wieści dla seniorów na etacie. Niebawem ty też możesz stracić pracę
3. Michał Wiśniewski walczy z chorobą. Szczere, trudne wyznanie

Jeżeli chodzi o kartonikowe bilety, to system jest bardzo prosty – do wyboru mamy bilety 20-minutowe, 75-minutowe, 90-minutowe, 24-godzinne, 48-godzinne, 72-godzinne, weekendowe oraz weekendowe grupowe. Bilety od dobowego w górę umożliwiają podróż wszystkimi środkami transportu, w tym pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Bilety krótsze niż 24-godziny dają nam dostęp do metra, tramwaju, autobusu oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Dla osób wpadających do stolicy ze znajomymi lub rodziną, ciekawą opcją może być bilet weekendowy grupowy, jest on ważny od godziny 19 w piątek do godziny 8 w poniedziałek i pozwala na przejazdy aż 5 osób.

Komunikacja Warszawa

Komunikacja miejska w Krakowie

Krakowska komunikacja miejska to autobusy i tramwaje. Jest ona w swoim taryfikatorze podobna do warszawskiej, jednak pojawiają się bilety nieznane w stolicy – tygodniowe. Ciekawą opcją dla rodzin chcących odwiedzić gród Kraka będzie również bilet rodzinny. Pozwala on na podróżowanie przez weekend min. 1 osobie dorosłej i 1 dziecku do lat 16. Maksymalnie na jednym bilecie rodzinnym może jeździć 7 osób, pod warunkiem, że osoby dorosłe to maksymalnie dwójka pasażerów, a wszystkie dzieci są poniżej 16 r.ż. Bilety rodzinne obowiązują w soboty i niedziele.

Komunikacja Kraków

Komunikacja miejska w Łodzi

Łódzka komunikacja miejska to przede wszystkim tramwaje oraz autobusy. Komunikacja obsługuje Łódź, jak i okoliczną aglomeracje, stąd w ofercie takie bilety jak zgierskie, czy pabianickie. Ich nazwy wskazują, że są to bilety jednostrefowe obowiązujące w podłódzkich miastach. Transport miejski w Łodzi opiera się na biletach czasowych oraz krótkookresowych: weekendowych i tygodniowych. Ciekawostką jest, że bilety, nawet 20-minutowe uprawniają do podróżowania pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w granicach miasta – jeżeli nic się nie zmieni, będzie to duże ułatwienie po oddaniu do użytku tunelu średnicowego pod centrum miasta, który określany jest często „łódzkim metrem”.

Uwaga! Jeżdżąc łódzką komunikacją trzeba pamiętać, że w tym mieście nie ma biletu 24-godzinnego, a bilet jednodniowy jest ważny do 23.59 w dniu skasowania, bez względu na godzinę, o której to nastąpiło. Bilety jednodniowe, pięciodniowe oraz weekendowe pozwalają na przejazdy 2 osób dorosłych z 3 dzieci do 18 r.ż. Bilet weekendowy ważny jest od piątku od 18.00 do 3.00 w poniedziałek.

Komunikacja Łódź

Komunikacja miejska we Wrocławiu

Wrocław skomunikowany jest za pomocą siatki autobusów i tramwajów. Posiada zdecydowanie najszerszą gamę biletów, dostępne są one w wariancie od 15 minut do aż tygodniowych. Jak kształtują się wrocławskie ceny biletów?

Komunikacja Wrocław

Komunikacja miejska w Poznaniu

Poznańska komunikacja miejska opiera się na autobusach i tramwajach. Wizytujący Poznań powinni wiedzieć, że dostępne są bilety od 15-minutowego do tygodniowego.

Komunikacja Poznań

Komunikacja miejska w Trójmieście

Trójmiasto to zdecydowanie najciekawszy przypadek komunikacji miejskiej w Polsce. System transportowy składa się z autobusów, trolejbusów i tramwajów. Niestety, za zarządzanie odpowiadają dwie firmy, które wzajemnie nie honorują swoich biletów, dlatego należy uważać z jakim biletem wsiadamy do pojazdu. ZKM Gdynia i ZTM Gdańsk od lat nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii, a najmocniej jest to odczuwalne w Sopocie, gdzie systemy obu przewoźników funkcjonują równolegle. Warto także jeszcze wspomnieć, że w Trójmieście dostępna jest Szybka Kolej Miejska, jednak ma ona swój system biletowy, niezależny od komunikacji miejskiej zarządzanej z poziomu Gdańska i Gdyni. Przy trójmiejskiej SKM-ce warto pamiętać jedno: w pociągach nie ma kasowników! Bilety należy skasować przy wchodzeniu na peron stacji. Światełkiem w tunelu na uporządkowanie kwestii biletowej jest powołanie biletu metropolitalnego MZKZG, które są uznawane w pojazdach ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejcherowo. Warto także zwrócić uwagę, że dla linii przyspieszonych obowiązuje inna taryfa biletowa. Praktycznym trikiem jest kupowanie biletów za pomocą aplikacji w telefonie – wówczas są one tańsze.

Komunikacja Trójmiasto

Komunikacja miejska na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim

Na terenie metropolii śląsko-zagłębiowskiej obowiązują wspólne bilety. Trójmiasto ma z kogo brać przykład. Bilety w aglomeracji obowiązują w autobusach i tramwajach. Wyjątkiem jest bilet na Lotnisko Katowice-Pyrzowice, który jest objęty osobnym cennikiem. Na terenie metropolii, podobnie jak w Łodzi, obowiązuje bilety dzienny, który nie jest biletem dobowym, a ważny jest do końca dnia, w którym został skasowany. Przy podróżowaniu po aglomeracji warto wcześniej zorientować się jaką trasę pokonuje wybrana przez nas linia, okazuje się bowiem, że bilety 20-minutowe są ważne tylko na terenie jednej gminy, a 40-minutowe w maksymalnie dwóch.

Komunikacja metropolia SZ

Skarbówka wchodzi na autostrady. Idą zmiany w płatnościachSkarbówka wchodzi na autostrady. Idą zmiany w płatnościachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje młody polski piłkarz. Dzięki wzruszającemu gestowi zostanie bohaterem już po śmierci
  2. Tragedia w Polsce pierwszego dnia szkoły. Ranne dzieci, służby w akcji
  3. W przebraniu księdza próbował odprawić mszę. Jeszcze dziś ma trafić za kraty
  4. Kiedyś nazywały się całkiem inaczej. Dziś pewnie nawet ty nie pamiętasz ich starych wcieleń
  5. Przelew do ZUS z błędem. Wielu boi się, że będzie musiało zapłacić jeszcze raz
  6. Klienci nie posiadają się z radości. Ważny komunikat Lidla, wystarczy spełnić 1 warunek aby skorzystać z ogromnych okazji
Tysiące emerytów dostanie minimum 2400 zł emerytury. Prezydent właśnie podpisał ustawęTysiące emerytów dostanie minimum 2400 zł emerytury. Prezydent właśnie podpisał ustawęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News