Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Lepiej przeczytaj zanim zaparkujesz. Od teraz kary będą aż 5 razy wyższe
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:47

Lepiej przeczytaj zanim zaparkujesz. Od teraz kary będą aż 5 razy wyższe

Od dziś kary za brak biletu parkingowego poszły w górę aż pięciokrotnie
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Radykalny wzrost kary za parkowanie

Przypomnijmy, że Rada Miasta st. Warszawy podniosła w lipcu karę za brak biletu parkingowego w strefie płatnego parkowania aż pięciokrotnie - z dotychczasowych 50 do 250 zł. Osoby, które dokonają wpłaty w ciągu tygodnia zapłacą 170 zł.

Zwolennicy radykalnego podniesienia kary podkreślali, że ma ona położyć kres sytuacji, iż wielu kierowców uznawało, że warto zaryzykować i nie uiszczać opłaty, a w przypadku kontroli zapłacić 50 zł, co dla większości zmotoryzowanych nie jest szczególnie bolesną kwotą. Warszawscy radni zwracali uwagę, że zdecydowanie wyższe kary płacą pasażerowie komunikacji miejskiej, w sytuacji gdy zostaną złapani za jazdę “na gapę”. Tu kara wynosi aż 266 zł (186,2 zł w przypadku uiszczenia opłaty w ciągu tygodnia). Przyjęta w lipcu uchwała wchodzi w życie w poniedziałek 7 września. 

Również od poniedziałku zostanie powiększona strefa płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN). Obejmie ona znaczny obszar Pragi-Północ (Starą i Nową Pragę ograniczoną ul. Jagiellońską, Ratuszową, 11 Listopada, linią kolejową, ul. Radzymińską i Folwarczną), a także Wolę między ul. Okopową i Towarową a al. Prymasa Tysiąclecia (wraz z ul. Grabowską). 

System e-kontroli jak informuje Interia.pl wzmocni elektryczny Nissan Leaf, uzbrojony w kamery i czujniki do kontrolowania opłat parkingowych, a także specjalny czytnik RFID, dzięki któremu automatycznie rozpozna etykietę naklejoną na Kartę Honorową, Kartę Powstańca i Kartę N+, uprawniające do bezpłatnego postoju w SPPN.Samochód dołączy do dwóch bliźniaczych aut użytkowanych od początku roku.