Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skarbówka zwraca Polakom pieniądze. Średnio prawie 2 tys. zł na osobę
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 17.03.2024 14:31

Skarbówka zwraca Polakom pieniądze. Średnio prawie 2 tys. zł na osobę

pieniądze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od kilku tygodni wszyscy podatnicy mogą śmiało rozliczać się z dochodów za rok ubiegły. 15 lutego uruchomiono usługę Twój e-PIT, która cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród Polaków. Mimo iż zwroty podatku są obecnie nieco skromniejsze niż przed rokiem, to skarbówka i tak oddaje spore kwoty. Wielu Polaków już otrzymało swoje zwroty, a jak wylicza "Fakt", przeciętny przelew to całkiem wysoka kwota.

Skarbówka zwraca pieniądze Polakom

Polacy obecnie rozliczają się z podatków. Do tej pory złożono już ponad 4,6 mln deklaracji. Jak informuje "Fakt", w ramach tegorocznych zwrotów skarbówka zwróciła już Polakom ponad 8 mld zł tytułem nadpłaconego podatku.

Biorąc pod uwagę wspomnianą ilość złożonych deklaracji, w przeliczeniu na jedną osobę Urząd Skarbowy zwraca średnio ok. 1 tys. 700 zł. Na zwrot podatku mogą liczyć m.in. emeryci i renciści ze świadczeniami do kwoty ok. 2 tys. 400 zł, a także wiele innych grupy, korzystających z ulg. 

Zwroty PIT dla emerytów. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

Zwrot podatku. Skarbówka średnio zwraca niemal 2 tys. zł

Skarbówka zwraca pobrane zaliczki na PIT od dodatkowych świadczeń dla seniorów - 13-stki oraz 14-stki, które wypłacono w zeszłym roku. Zwrot może wynieść maksymalnie 420 zł, biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku, która w wyniku Polskiego Ładu została podniesiona do 30 tys. zł rocznie.

ZOBACZ: Seniorka sprytniejsza od oszusta. Wystarczyło jedno pytanie

Również podatnicy korzystający z ulg podatkowych, oraz osoby, które pracowały w ubiegłym roku na kilku umowach-zlecenie i nie złożyły PIT-2 mogą liczyć na zwroty ze skarbówki. Korzystając z kwoty wolnej od podatku, można w ich przypadku naprawdę sporo zyskać. 

Skarbówka zwraca nadpłacony podatek. Te grupy mogą otrzymać sporo

Ulga na dziecko pozwala odliczyć wysoki podatek. Im więcej dzieci w rodzinie, tym większa kwota ulgi, która odpowiednio wynosi: 

  • 1 tys. 112 zł 4 gr ulgi na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2 tys. i 4 gr na trzecie dziecko,
  • 2 tys. 700 zł ulgi na czwarte i każde kolejne dziecko.

Jak wyliczył "Fakt", 6-osobowa rodzina z czwórką dzieci może odliczyć od podatku 6 tys. 924 zł i 12 gr.

Jeśli rodzice zdecydują się skorzystać ponadto z PIT 4 Plus, zwrot podatku będzie jeszcze większy. Wszyscy podatnicy mający co najmniej czwórkę dzieci nie muszą płacić PIT do 85 tys. 528 zł rocznie przychodu (limit obowiązuje na każde z rodziców osobno, jeśli każde z nich zarabia).

 

Źródło: Biznes Info/Fakt