Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci 324,39 zł. Bez względu na wiek, niektórzy nie muszą nawet składać wniosku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.03.2024 19:45

ZUS wypłaci 324,39 zł. Bez względu na wiek, niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

pieniądze, długopis, list z ZUS-u
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wiele osób może co miesiąc pobierać dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie należy się wielu osobom, a niektóre z nich nie muszą nawet składać wniosku o wypłatę dodatku. Konieczne będzie spełnienie kluczowych warunków.

Wiele osób może otrzymać dodatkowe pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń, a jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. Dodatkowe pieniądze zasilą budżet domowy osób, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji lub skończyły 75 lat.

Do uzyskania dodatkowego świadczenia konieczne będzie podsiadanie specjalnego orzeczenia, które potwierdzi, że dana osoba nie jest zdolna do pracy i wykonywania podstawowych, codziennych czynności. Taki dokument jest wystawiany przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską.

Dodatkowe 299 zł dla wielu emerytów. Trzeba spełnić pewne warunki

Te osoby nie muszą składać wniosku o wypłatę świadczenia

Jest jedna grupa Polaków, która może liczyć na comiesięczne wypłaty dodatku pielęgnacyjnego bez konieczności okazania się orzeczeniem o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Chodzi tu o osoby powyżej 75. roku życia, które nie muszą nawet składać wniosku o przyznanie prawa do świadczenia, bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrobi to automatycznie. Dodatek pielęgnacyjny będzie wówczas wypłacany razem z emeryturą.

Zobacz także: Skonfiskowane auta trafią na aukcje. Będzie można je kupić za pół ceny

Dodatek pielęgnacyjny ostatnio poszedł w górę

Na początku marca odbyła się waloryzacja świadczeń, która sprawiła, że dodatek pielęgnacyjny poszedł w górę. Jeszcze do niedawna beneficjenci mogli liczyć na wypłatę w wysokości 294,39 złotych, a z dniem 1 marca bieżącego roku kwota ta wzrosła do 324,39 zł.

Należy pamiętać, że świadczenie nie zostanie wypłacone w sytuacji, gdy świadczeniobiorca przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.