Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 299 zł dla wielu emerytów. Trzeba spełnić pewne warunki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.03.2024 11:11

Dodatkowe 299 zł dla wielu emerytów. Trzeba spełnić pewne warunki

emeryci, seniorzy
Fot. Pixabay/kliempictures

Z początkiem miesiąca wzrosły świadczenia dla seniorów w związku z waloryzacją. Już wkrótce w górę pójdą też ceny prądu. ZUS ma z tej okazji dobrą wiadomość dla emerytów. Wielu osobom przysługuje dodatek.

Wiele osób nie wie o tym dodatku

Poza podstawową emeryturą, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca również wiele dodatków. Wśród nich 500 plus dla emerytów czy chociażby tzw. ”trzynastka”. Część z nich jest niezwykle popularna, o innych wiele osób zapomina. Beneficjenci często nie mają pojęcia, że przysługuje im prawo do ryczałtu energetycznego. Dodatek ten stanowi pomoc finansową dla osób starszych w wysokości 299 złotych miesięcznie.

Właśnie zaczęło się w Biedronce. "Limit dzienny"

Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Zadaniem ryczałtu energetycznego jest odciążenie seniorów w związku z wysokimi cenami nie tylko energii elektrycznej, ale również gazu i ogrzewania. Dodatek ten przysługuje:

  • kombatantom,
  • żołnierzom zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnionym m.in. w kopalniach węgla lub kamieniołomach,
  • wdowom i wdowcom pobierającym emeryturę lub rentę po kombatantach,
  • emerytkom i rencistkom będącym wdowami po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.
     

Jak uzyskać ryczałt energetyczny?

Aby przysługiwał nam dodatek, należy złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wykorzystując w tym celu formularz ZUS-ERK. Do wniosku należy jednak dołączyć kilka dokumentów, np. decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatanow i Osób Represjonowanych potwierdzającą okres działalności kombatanckiej lub status członka rodziny po kombatancie. Do wniosku załączyć można również zaświadczenie wydane przez Wojskową Komendę Uzupełnień potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.

źródło: gospodarka.dziennik.pl