Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dobre wieści dla części emerytów. Mogą dostać ponad 6 tys. zł
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.03.2024 14:00

Dobre wieści dla części emerytów. Mogą dostać ponad 6 tys. zł

emeryci, seniorzy
Fot. Pixabay/Huskyherz

Rząd przedstawił już projekt ustawy, która przyniesie ważne zmiany dla seniorów. To świadczenie to aż 6246,13 zł brutto miesięcznie. Czym jest emerytura honorowa? Komu przysługuje? Sprawdzamy szczegóły.

MRPiPS przedstawia projekt ustawy

Wśród wielu dodatków do emerytury, znajdziemy również jednej zaskakująco wysoki: emeryturę honorową. Świadczenie wynosi ponad 6 tysięcy złotych, miało jednak swoje słabe strony. Na regulacje wypłat w tym zakresie emeryci czekali od 52 lata. Aż do teraz były one realizowane na podstawie decyzji administracyjnej z 1972 roku!

Nowy projekt ustawy został już jednak przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, treść można znaleźć również na stronie Rządowego Centrum Legislacji. To dobre wieści dla emerytów — zwłaszcza tych najstarszych.
 

Przekroczysz limit, zapłacisz nawet 6000 zł. Na to trzeba uważać

Komu przysługuje emerytura honorowa?

Aby co miesiąc otrzymywać dodatkowe 6246,13 zł brutto, wystarczy spełnić tylko jeden warunek: ukończyć 100 lat. W uzasadnieniu projektu czytamy:

Zgodnie z projektem ustawy, świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia wypłacane byłoby, poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia, wraz ze świadczeniem podstawowym (...) albo w innym terminie w tym miesiącu, jeżeli nie jest możliwa wypłata tego świadczenia wraz ze świadczeniem podstawowym.

Świadczenie wypłacane jest więc ”w komplecie” z podstawową emeryturą; jeśli nie tego samego dnia, to przynajmniej przez ten sam organ. Emeryturę honorową możemy więc otrzymać nie tylko z ZUS, ale również KRUS, wojskowego organu emerytalnego czy instytutu właściwego dla funkcjonariuszy służb.
 

Takich emerytur będzie coraz więcej

Na cel emerytury honorowej przeznaczone zostanie w tym roku 87,2 mln zł dla 2,3 tys. seniorów. W Ocenie Skutków Regulacji podkreślono jednak, że "nie będzie rodzić dodatkowych kosztów dla budżetu państwa, a kwota wydatków na 2024 r. została już uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej na rok 2024". Warto zaznaczyć, że powodem jest zmiana podstawy prawnej — emerytura honorowa nie jest jednym z nowych świadczeńa emerytura honorowa nie ulega waloryzacji.

Przewiduje się jednak, że liczba uprawnionych do tego świadczenia będzie wzrastać — za pięć lat może być to już około 8,7 tys. osób. Świadczenie to jest przyznawane dożywotnio.

źródło: interia biznes