Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mija termin zapłaty ważnego podatku. Zapomnisz i komornik zapuka do drzwi
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.03.2024 12:01

Mija termin zapłaty ważnego podatku. Zapomnisz i komornik zapuka do drzwi

Pukanie do drzwi
fot. materiały własne Iberion

Już dzisiaj, 15 marca, mija termin zapłaty I w tym roku raty podatku od nieruchomości. Ile wynosi podatek? Podatnicy nie będą zadowoleni. W przypadku braku uiszczenia opłaty, do drzwi może zapukać komornik. 

Ostatni moment na zapłatę podatku

Podatek od nieruchomości, pod warunkiem, że przekracza kwotę 100 zł, opłacany jest w czterech ratach: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeśli podatek jest niższy niż  100 zł, możemy zapłacić go w całości. Niezależnie od kwoty podatku, pierwszy termin mija już dziś. Właściciele nieruchomości powinni się zatem pospieszyć.

Jedyny wyjątek od tej zasady stanowią firmy i instytucje, nie oznacza to jednak, że w marcu mogą zapomnieć o płatności. Wręcz przeciwnie — te podmioty płacą podatek co miesiąc.

15 marca mija również termin płatności podatku rolnego.
 

Dodatkowe 299 zł dla wielu emerytów. Trzeba spełnić pewne warunki

Ile wynosi ”maksymalna stawka podatku”? Kwoty poszły w górę

Poza kurczącym się terminem płatności, podatnicy muszą mieć na uwadzę również kwotę opłaty, która w tym roku znacznie wzrosła. Wysokość podatku ustalana jest bowiem na podstawie wskaźnika inflacji z pierwszego półrocza poprzedniego roku. Oznacza to, że obecne stawki wzrosły aż o 15%.

Dobra wiadomość jest taka, że jest to wskaźnik ”maksymalnej stawki podatku od nieruchomości”. Podatek nie może być zatem wyższy, a ostateczną decyzję podejmuje rada gminy. Wiele osób może zapłacić mniej; decyzje podatkowe powinny trafić do podatników pocztą lub inną drogą komunikacji, zależnie od gminy.
 

Podatek od nieruchomości. Nie zapłacisz i komornik może wkroczyć do akcji

Wysokość podatku zależna jest od typu gruntu. Podatnicy mogą więc zapłacić od 0,71 zł od metra kwadratowego powierzchni, w przypadku np. gruntów zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, do 6,66 zł za ha gruntu pod wodami powierzchniowymi stojącymi.

Podobna zasada działa w przypadku podatku od budynków. W tym roku podatnicy zapłacą tylko 1,15 zł za metr kwadratowy budynków mieszkalnych, ale już 15,50 zł od metra kwadratowego w przypadku budynku zajętego na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym i aż 33,10 zł za 1 metr kwadratowy w przypadku części budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Dokładna kwota podatku może się zatem bardzo różnić nie tylko zależnie od powierzchni nieruchomości, ale także jej rodzaju i przeznaczenia.

Co w przypadku, gdy nie uiścimy odpowiedniej zapłaty? Urząd gminny w takiej sytuacji może wszcząć postępowanie, a do naszych drzwi za jakiś czas zapuka komornik.

Warto nadmienić, że należność zostanie powiększona o odsetki za zwłokę i koszty upomnień. Komornik w takiej sytuacji ma prawo zająć naszą ruchomość, nieruchomość, a także środki na koncie bankowym.

źródło: interia biznes