Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.03.2024 16:08

Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

pieniądze
Fot. Pixabay/PhotoMIX-Company

Jeszcze tylko do piątku podatnicy mają czas na uiszczenie opłaty z tytułu ważnego podatku. Wiele osób jest z niego zwolnionych, ale pamiętać o nim powinni szczególnie rolnicy. Termin mija już 15 marca.

Podatek rolny — kto musi zapłacić?

Podatek rolny opłacany jest przez właścicieli gruntów rolnych, jednak nie tylko tych gotowych do obsiania. Podatkiem objęte są także stawy, sady, a nawet rowy. Podatek rolny obowiązuje już od 1985 roku, a kolejny termin płatności mija już w tym tygodniu — niedługo potem minie również czas na opłacenie podatku PIT.

Zgodnie z ustawą o podatku rolnym, opłacie tej podlegają użytki rolne. Oznacza to, że nie wszyscy właściciele gruntów będą obciążeni tym kosztem, jednak podatkiem rolnym objęte zostały również budynki. Opodatkowane podmioty oznaczone zostały skrótami:

  • Br - grunty rolne zabudowane,
  • Ł - łąki,
  • R - grunty orne,
  • S - sady,
  • Ps - pastwiska,
  • W - grunty pod rowami,
  • Wsr - grunty pod stawami.

Kosztem podatku obciążeni są właściciele gruntu, posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści, posiadacze gruntów publicznych, a także dzierżawcy gospodarstwa rolnego.
 

Przyszedł po wygraną w zdrapce Lotto. Na miejscu zjawiła się policja

Nie wszyscy właściciele zapłacą podatek

Podstawą do płacenia podatku nie jest jednak sam fakt posiadania gruntu, ale wykorzystywanie go do działalności rolniczej. Dlatego jeśli działka wykorzystywana jest do działalności pozarolniczej, właściciel zapłaci podatek od nieruchomości.

Za działalność rolniczą uznaje się produkcję roślin — w tym nie tylko warzyw, owoców i roślin ozdobnych, ale również grzybów — a także ”produkcję” zwierząt,  w tym owadów. Z podatku zwolnione są również grunty nieprzekraczające 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego. Należy jednak pamiętać, że nie muszą one stanowić jednego spójnego obszaru i pod uwagę należy wziąć cały posiadany teren.

Podatku nie zapłacą również właściciele użytków rolnych klasy V, VI i VI, użytków ekologicznych, oznaczonych symbolem z literą "E", a także gruntów w międzywałach i pod wałami przeciwpowodziowymi.

Ile wynosi podatek rolny?

Wysokość podatku rolnego zależna jest od średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Obecnie za 1 hektar przeliczeniowy gruntów gospodarstw rolnych podatnicy zapłacą do 224,08 zł, natomiast za pozostałe już 448,15 zł za 1 hektar. Dokładną kwotę gmina wskaże w korespondencji — suma może się bowiem różnić zależnie od miejsca, nie będą jednak wyższe niż wyżej wymienione. Opłaty możemy dokonać bezpośrednio w kasie gminy, przelewem lub u inkasenta.

Podatek rolny musimy w czterech ratach: 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada. Najbliższy termin mija więc już w tym tygodniu.

źródło: interia biznes